Koalicijska pogodba na 75 straneh riše novo podobo države. Bodoča vlada bi denimo s socialnimi partnerji delovni čas postopno skrajšala na 30 ur tedensko, zgornja meja bi še naprej ostala 40 ur. "Če gledamo na 30-urni delavnik, Nemčija je prispela do 35 v določenih branžah in za to so potrebovali 12 let," pojasnjuje predsednik Združenja delodajalcev Slovenija Marjan Trobiš.
"Gre na številnih mestih v pravo smer, tako na področju skrajševanja delovnega časa kot pri dvigovanju minimalne plače," je zadovoljen predsednik konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivalšek.
Minimalno plačo bi dvignili na najmanj 800 evrov neto mesečno. "Kar precejšnji glavobol tudi za gospodarstvo. Pomeni, da bi morali dvigniti plače za približno 15 do 20 odstotkov, kar pa je absolutno previsok strošek trenutno," opozarja Trobiš.
Bodoča koalicija bi do konca leta 2024 prenovila financiranje zdravstvenega sistema in zanj namenila bistveno več. Do leta 2030 bi za zdravstvo namenili 12 odstotkov bruto domačega proizvoda. "To so stvari, ki so na papirju, papir pa marsikaj prenese," koalicijske načrte komentira kardiolog Marko Noč.
"Odprava popoldanskega dela zdravnikov pri zasebnikih in koncesionarjih bi podaljšala čakalne dobe"
Utrip v zdravstvu je sicer narasel predvsem zaradi namere bodoče koalicije, da bi odpravila popoldansko delo zdravnikov pri zasebnikih in koncesionarjih. Uvedena naj bi bila tudi konkurenčna prepoved dela. "Sem prepričan, da bi se zelo hitro zmanjšale kapacitete slovenskega zdravstvenega sistema, to bi avtomatično pomenilo daljše čakalne dobe in pri posegih, kjer se mudi, ki so življenjsko pomembni, bi se s tem povečala tudi umrljivost ljudi, ki čakajo na ta poseg," še opozarja Noč.
Zdravniška zbornica Slovenije pričakuje, da bodo zdravniki lahko sami izbirali, ali bodo javni uslužbenci ali zasebniki in da se zaposlene v zdravstvu izloči iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja.
Zbornica zdravstvene in babiške nege pa pogodbo, ki napoveduje odpravo porušenega plačnega nesorazmerja, vidi kot korak v pravo smer. "Plače v zdravstveni negi še vedno niso konkurenčne in dokler se to ne bo zgodilo, je zaman iskati vzroke, zakaj mladi zapuščajo poklic in odhajajo v tujino in to moramo preprečiti," pravi predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman.
Še ena zaveza s področja dela. Javno bi objavili pogoste kršitelje delovnopravne zakonodaje in jim preprečili sodelovanje pri javnih naročilih.
Regulacija kratkoročnih oddajanj nepremičnin
Nova Golobova koalicija bi zaostrila tudi regulacijo kratkoročnih oddajanj nepremičnin. Navajajo na primer platformo AirBnb, kjer bi bila nadzor in omejitve večje, predvsem v predelih, kjer primanjkuje stanovanj. Obenem bi nepremičnine, ki so v lasti DUTB-ja, in ki so primerne za stanovanjsko gradnjo, prenesli na Stanovanjski sklad.
Bodoči vladni trojček bi prav tako opustil vse postopke, ki so bili uvedeni zoper posameznike zaradi kršenja ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa.
S posodobitvijo postopkov glede vročanja sodne pošte želijo preprečiti zavlačevanja sodnih postopkov, pri tem pa bi posodobili tudi instrument odvzema premoženja nezakonitega izvora.
Napovedujejo tudi možnost prenove obdavčitve motornih vozil.
Spremembe tudi v šolstvu: novosti v predmetnikih
Številne načrte imajo tudi v šolstvu, napovedujejo na primer novo Belo knjigo.
Nova vlada želi predvsem nasloviti nestrpnost do drugačnosti tudi v programih obveznega izobraževanja in tako vključiti v predmetnik vsebine o spolnih in drugih stereotipih. V učne načrte pa bo zašlo tudi več športnih vsebin.
Spremenili bi tudi pogoje vpisa iz osnovnih v srednje šole, pri čemer ne bi upoštevali le ocen, temveč tudi rezultate Nacionalnega preverjanja znanja.
Velike so tudi obljube na področju visokega šolstva, za kar ustanavljajo kar posebno ministrstvo. Do leta 2026 naj bi za visoko šolstvo namenili kar 1,5 odstotka BDP-ja. Sistem štipendiranja bi prenovili in na primer odpravili izključevanje državne in Zoisove štipendije.
KOMENTARJI (1188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.