Eurotransplant

'Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov, možnosti za zlorabo ni'
23. 05. 2024 14.33"Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov. Realnih možnosti za zlorabe ni," so jasni v Slovenija Transplant ob bližajočem se posvetovalnem referendumu glede zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot poudarjajo, se v javnosti pojavljajo zastrašujoče povezave med evtanazijo in darovanjem organov.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?
01. 02. 2024 17.16Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'
15. 10. 2023 09.14Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Bodo organe pokojne hrvaške deklice darovali?
05. 04. 2021 09.37Dveletna deklica, ki je zaradi hudih poškodb v bolnišnici umrla, bi lahko z darovanjem organov rešila številna druga otroška življenja. Direktor bolnišnice je potrdil, da je bil formalno-pravni postopek darovanja organov že uspešno izveden. Organi deklice bodo pomagali otrokom v Nemčiji in na Madžarskem.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce
19. 02. 2021 18.26V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov
10. 10. 2020 11.45Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne
16. 01. 2020 15.57UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

Bomo vsi Slovenci postali potencialni darovalci organov?
12. 04. 2017 18.10V Sloveniji je zaradi zahtevnega postopka vpisa v register darovalcev organov še vedno malo opredeljenih darovalcev. Odkar je država del sistema Eurotransplant, so se možnosti, da pacient dobi nov organ, povečale. Obeta pa se tudi sprememba zakonodaje, ki bi vse slovenske državljane določila za potencialne darovalce.

Klic odrešitve: 'Ponoči je zazvonil telefon. Klicali so, da imajo ustreznega darovalca'
16. 01. 2017 06.30"Ne vem, od koga sem dobila organa, a tej osebi oz. njenim svojcem sem neizmerno hvaležna," pravi Vesna Krivec, ki ji je presaditev končno omogočila kakovostno življenje. Pravi, da bi se, če bi bila zdrava, takoj vpisala na listo darovalcev. Kaj pa vi? Bi po smrti darovali organe?

Bolnikov, ki potrebujejo presaditev organov, vedno več, kadra pa primanjkuje
07. 10. 2016 15.55Slovenski transplantacijski program je uspešen, a srečujejo se s številnimi težavami. Primanjkuje jim kadra in primernih darovalcev. Večino organov za presaditev pridobijo od možgansko mrtvih darovalcev. Povečala se je tudi stopnja odklonitev svojcev umrlega za darovanje.

Bi radi pomagali tudi po smrti? Lahko, če darujete organe
16. 06. 2015 09.09Darovanje organov ali tkiv po smrti lahko pomeni, da smo rešili življenje na smrt bolnemu človeku, da smo ledvičnemu bolniku znova omogočili svobodno življenje, da smo slepemu povrnili vid …

30 odstotkov bolnikov umre med čakanjem na organ
22. 12. 2009 16.27Slovenska vlada pripravlja zakon, po katerem se bo vsakega posameznika smatralo za darovalca organov v primeru smrti, razen če se jasno izreče proti.

Enajstletnica se po presaditvi jeter še vedno bori za življenje
17. 06. 2009 09.06Deklici, na katero je pred dnevi padel stokilogramski nogometni gol, so uspešno presadili jetra. Čeprav je bila operacija uspešna, se Mihaela še vedno bori za življenje, saj ima močno poškodovane tudi druge organe.

'Sistem bi bil lahko še boljši'
15. 04. 2009 16.41V zavodu Slovenija transplant predlagajo, da bi uzakonili domnevno privolitev, ki pravi, da bi se vsakega posameznika smatralo za darovalca organov v primeru smrti, razen če se ta jasno izreče, da tega ne želi.

Načeloma za darovanje
09. 02. 2007 11.03V Evropi vsak dan umre 11 ljudi, ker niso dobili organa ali dela človeškega telesa za zdravljenje.

Dan darovalcev organov
14. 10. 2005 09.02V Sloveniji vsako leto opravijo več kot 150 presaditev organov in tkiv, potrebe pa so še enkrat večje.

Slavnostna otvoritev Slovenija - Transplanta
15. 02. 2002 00.00V prostorih Kliničnega centra je danes začel delovati javni Zavod RS za presaditve organov in tkiv ali krajše Slovenija - Transplant.

Tudi v Sloveniji vse več transplantacij
06. 01. 2002 00.00Vse več Slovencev živi s presajenimi organi. Transplantacija organov kot metoda zdravljenja najhujših bolezni notranjih organov je v zadnjih letih pri nas doživela velik razvoj. Od leta 1970, ko je bila pri nas prvič presajena ledvica živega darovalca, je bilo izvedenih 527 transplantacij.

Dokazov o trgovini z organi ni
21. 01. 2002 00.00V italijanskih časopisih so se pojavili namigi, da naj bi preko slovensko-italijanske meje potekala trgovina s človeškimi organi. Tržaško tožilstvo je namige že zanikalo, saj o domnevni trgovini nimajo nikakršnih dokazov.

KC podpisal pogodbo z Eurotransplantom
07. 09. 1999 12.36Slovenija je danes postala članica <a href=http://www.eurotransplant.nl/ target=_new>Eurotransplanta</a>. S tem se je pridružila še petim evropskim državam, ki z računalniško povezavo poskrbijo, da organe, ki jih imajo na razpolago za presaditev, med seboj razporejajo na najboljši možni način. V nujnih primerih, ko gre za ohranitev življenja, bodo bolnišnice posebno urejenim letalskim prevozom v najkrajšem možnem času dobile želeni organ. Od prve presaditve ledvice, ki so jo v Kliničnem centru izvedli leta 1970, pa do danes, so presadili skupno 392 organov, od tega 356 ledvic.