žličar

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike

08. 03. 2025 18.57

Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Odkup stanovanj za gradnjo onkologije: zakaj se kopja lomijo na hrbtih bolnikov?

06. 09. 2024 19.05

Grozljivo, sramotno, nedostojno – odzivi na katastrofalne razmere na mariborski onkologiji, na katere so sinoči opozorili bolniki so – upravičeno ostri. Koliko časa se bodo še zdravili praktično sredi gradbišča, po hodnikih, v smradu in hrupu? Dokler Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Lastniki s cenitvami niso zadovoljni, od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. Ponudili smo jim najvišji – po zakonodaji dovoljeni znesek, odgovarjajo na Uradu. A zakaj se morajo kopja lomiti na hrbtih bolnikov?

Pridružite se velikanom vožnje

18. 07. 2024 00.15

Starejši vozniki imajo dragocene izkušnje, kilometrino in veščine, ki so vredne spoštovanja. Sedaj pa tudi vemo, kako jim pomagati pri osvajanju novega prometnega znanja.

Bećiri: Mladi Romi ne želijo živeti na račun države, radi bi delali, otroci pa se šolali

08. 04. 2023 17.41

Romi po vsem svetu praznujejo svoj dan. Njihov položaj je pri nas – glede na druge države EU – relativno dober, obstajajo pa tudi področja, ki jim bo veljalo posvetiti več pozornosti, opozarjata predsednik Zveze Romov Jožek Horvat Muc in direktor Urada Vlade RS za narodnosti Stanko Baluh. Tudi predstavnik mariborskih Romov Fatmir Bećiri meni, da se njihov položaj zadnja leta izboljšuje.

Najtežjim covidnim bolnikom pomagajo tudi respiratorni fizioterapevti

02. 01. 2022 09.23

Ob razmerah v covidnih bolnišnicah, ki so še vedno zaostrene, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana opozarjajo na velik pomen respiratornih fizioterapevtov pri zdravljenju bolnikov. Ti nudijo svojo pomoč oslabelim covidnim bolnikom, potem ko jih odklopijo z ventilatorjev.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Kako se v Diagnostično-terapevtskem servisu borijo za življenja najtežjih bolnikov s covidom?

28. 10. 2021 19.14

Naša ekipa je vstopila v Diagnostično-terapevtski servis. Zato, da še enkrat pokaže, kakšne so razmere v naši največji bolnišnici v državi, kjer skrbijo za vse hudo bolne, ob tem pa še za 170 covidnih bolnikov. Občutki so milo rečeno presunljivi. Postelje, ena zraven druge, vse so polne. In ne, to niso starostniki, temveč ljudje, stari med 30 in 40 let. Samo v času našega snemanja sta dva bolnika zaradi covida življenje izgubila. To so prostori, kjer življenja visijo na nitki. Prostori, kjer najhuje bolne paciente prekrivajo cevke. Cevka pri cevki, aparat pri aparatu. V umetni komi so. Prostori, kjer zdravstveno osebje naredi vse, da se pljuča ne bi sesedla.

'Tudi mi upamo na poletni dopust. Do takrat pa bomo opravljali svoje poslanstvo'

29. 04. 2021 16.00

Diagnostično-terapevtski servis naše največje bolnišnice, kjer zdravijo covidne bolnike z najhujšim potekom bolezni, kljub postopnemu umirjanju razmer, še naprej deluje s polno paro. Še več: največji covidni oddelek v državi je skoraj do konca obremenjen. Od 9. novembra lani, ko so sprejeli prvega bolnika, pa do danes, so skupno obravnavali že 875 pacientov. Tukaj delajo zdravniki vseh obstoječih intenzivnih terapij, anesteziologi, internisti in številni specializanti. Tudi medicinske sestre so z vseh področij, pa seveda fizioterapevti in radiološki inženirji. Vodstvo se ob tem nedvomno zaveda, da tako obsežen oddelek ne more delovati niti brez bolničarjev, čistilk, administratork. "DTS deluje zaradi požrtvovalnega dela ljudi, ki so tukaj zaposleni," so jasni.

Domačini proti prepovedi kopanja v Soči na območju Solkana

04. 09. 2020 15.55

Na novogoriški občini se je sestala projektna skupina za dolgoročne rešitve za varnost na Soči v Solkanu. Med drugim so sklenili, da bo župan Klemen Miklavič pozval pristojne ministre k aktivni vključitvi v reševanje izzivov na Soči. Predstavniki domačinov pa so znova izrazili stališče, naj se kopanja na tem območju ne prepove.

Kdo bo odgovarjal za večmilijonska preplačila?

08. 11. 2019 06.18

Po letih in plačilu milijonov evrov za sanacijo je svet Onkološkega inštituta sprejel sklep, da vlada denar, ki ga je za odpravljanje napak plačal inštitut, vrne Onkološkemu inštitutu. Lepo in prav, če v svetu zavoda ne bi sedela tudi nekdanja direktorica Ana Žličar, ki je ta sklep sicer podprla, bila pa je tudi tista, ki je leta 2008 podpisala sporazum s SCT-jem, da unovčenje bančnih garancij zaradi katastrofalne izgradnje ne bo potrebno.

Inštitut za otroške srčne bolezni prevzema Aleksandra S. Vračar, nejasnosti še precej

20. 01. 2018 07.31

Vodenje Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni tudi uradno prevzema Aleksandra Stjepanović Vračar. Njena prva naloga je postaviti temelje za delovanje zavoda, o katerem je sicer še vedno precej nejasnosti. Povsem znana ni niti sestava kadra, ki bo deloval na inštitutu. Zagonska sredstva za vzpostavitev delovanja inštituta bodo znašala 165.631 evrov.

Vlada soglaša z razrešitvijo Kopača in ustanavlja inštitut za otroške srčne bolezni

21. 12. 2017 12.47

Vlada je dala soglasje h krivdni razrešitvi Andraža Kopača z mesta generalnega direktorja UKC Ljubljana in soglasje k ustanovitvi nacionalnega instituta za otroške srčne bolezni. Zagotovila je potrebna zagonska sredstva v višini 165.631 evrov, ki bodo zagotovljena iz državnega proračuna.

Tomaž Gantar o zdravstvenem zakonu: Ministrica, ki laže, ne bi smela imeti mesta v vladi

20. 12. 2017 10.42

Ministrica za zdravje trdi, da je uskladila zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju s finančnim ministrstvom. Sporočila je, da bo prispevek, ki bo nadomestil dopolnilno zavarovanje, razdeljen v pet razredov (od 20 do 35 evrov). A na finančnem ministrstvu trdijo, da še niso videli besedila predloga zakona.

Na čakalnih seznamih med 40 in 50 odstotkov bolnikov, ki niso sposobni za operacijo ali pa posega ne želijo

14. 12. 2015 17.12

Na čakalnih seznamih v Valdoltri je le polovica bolnikov sposobnih ali pripravljenih za operacijo. Ministrica za zdravje zato meni, da bi bilo treba spremeniti zakon o pacientovih pravicah in pravilnik o čakalnih vrstah. Valdoltra je ena od bolnišnic, ki so bile vključene v pilotni projekt skrajševanja čakalnih vrst.

Potrdili podaljšanje pogodbe za obnovo Plečnikovega stadiona

08. 12. 2014 21.18

Ljubljanski mestni svet je potrdil predlagano spremembo družbene pogodbe za izvedbo projekta Bežigrajskega športnega parka, ki predvideva dodatno leto časa za pridobitev gradbenega dovoljenja. Pred glasovanjem je bilo slišati kritike o nesmiselnosti podaljševanja ter pomisleke o prihodnosti projekta.

Zmagal brez podpore zaposlenih: onkološki inštitut bo vodil Janez Remškar

10. 01. 2013 14.23

Za novega generalnega direktorja Onkološkega inštituta Ljubljana je imenovan Janez Remškar. Za njegovo imenovanje je glasovalo pet članov sveta, proti pa trije. Njegovega protikandidata Jurija Ježa ni podprl noben član sveta.

Gantar: Težko je s prstom pokazati le na eno osebo

01. 08. 2012 15.21

Minister Gantar je ob prvem obisku onkološkega inštituta dejal, da je dogajanje okoli gradnje in sanacije vodovoda šolski primer načina, kako se ne bi smelo delati. S sanacijo bi lahko začeli prihodnje leto.

Minister: Težave onkološkega inštituta postajajo absurdne

20. 07. 2012 11.26

Težavam z vodovodnim sistemom na onkološkem inštitutu ni in ni videti konca. Najprej so se borili proti legioneli, zdaj pa opozarjajo, da cevi ne bodo zdržale, saj jih napada rja. Ena je tako že prerjavela in popustila. Problematični so tudi slepi vodi.

OI napake pri plačah že odpravil

24. 05. 2011 14.01

Na Onkološkem inštitutu so od zaključka revizije računskega sodišča z okoli 130 zaposlenimi, za katere je računsko sodišče ugotovilo, da prejemajo previsoke plače, že podpisali nove pogodbe o zaposlitvi.

Vrsta nepravilnosti pri poslovanju onkološkega inštituta

20. 05. 2011 13.19

Na onkološkem inštitutu naj bi posamezniki leta 2009 zaradi napačnega določanja plač dobili previsoke oziroma prenizke dohodke, napačno pa so tudi knjižili poslovne dogodke, zaradi česar so prikazovali nižji dobiček od dejanskega.

Onkološki inštitut bo tožil ZZZS

12. 04. 2011 16.30

Onkološki inštitut napoveduje tožbo zaradi sredstev, ki so jih izgubili zaradi "administrativnega ukrepa" Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Onkologija s 3,8 milijona evrov izgube

14. 03. 2011 18.46

Onkološki inštitut je imel v letu 2010 3,8 milijona evrov izgube. Generalna direktorica za to krivi zdravstveno zavarovalnico, podpredsednik sveta zavoda pa pravi, da lahko tak izpad prihodkov vpliva na obravnavo pacientov.

Na onkologiji zopet legionela

22. 04. 2010 17.57

Voda na Onkološkem inštitutu zopet ni pitna, saj naj bi bila okužena z legionelo. Direktorica Ana Žličar za komentar ni dosegljiva, sicer pa je SCT pred dnevi priznal napake pri napeljavi vodovoda.

Bolniki že v prenovljenih prostorih

19. 03. 2010 12.04

Bolnišnični oddelki stavbe C onkološkega inštituta so prenovljeni, vanje pa so že preselili tudi vse bolnike. Prenova je sicer stala 1.628.045 evrov.

'Delo zdravnikov drugje ne vpliva na čakalne dobe'

18. 02. 2010 13.52

Onkološki inštitut zavrača očitke glede nestrokovno nesprejemljivih čakalnih dob, ki naj bi bile posledica dela zdravnikov v drugih ustanovah.

Pomembna pridobitev za bolnike

21. 12. 2009 17.12

Na Onkološkem inštitutu so prevzeli novi, že sedmi, obsevalnik, namenjen najtežjim bolnikom z rakom. Nov pospeševalnik pomeni skrajšanje čakalnih dob, je poudaril minister Miklavčič.

Upor na onkološkem inštitutu

06. 11. 2009 17.57

Medicinske sestre in anesteziologi na Onkološkem inštitutu pri delu uporabljajo nevarne kemikalije, brez navodil, kako se ustrezno zavarovati. Prvi dami onkologije so se zdaj uprli.