"Ob misli, da se lahko ustavi onkološki program nas, je groza," pripoveduje strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani Irena Oblak. Onkološki program sicer zaenkrat še teče nemoteno. A ker smo priča zlomu zdravstvenega sistema, bi se po besedah Oblakove znalo zgoditi, da se bo kmalu začel krčiti. "To bi za onkološke bolnike pomenilo katastrofo, saj so rakave bolezni neozdravljive, če niso zdravljene," je jasna. V tem primeru nas čaka več neodkritih rakavih bolezni, kasnejše diagnoze, kar pomeni kasnejše zdravljenje in slabši izid zdravljenja. Ob tem zato še enkrat poziv vsem, da se cepijo. "Cepivo je najmočnejše orodje proti epidemiji."
Razsežnost epidemije se kaže tudi v kadrovski stiski, saj zboleva in je v karanteni tudi zdravstveni kader. Ob tem pa še dodatno breme predstavlja prerazporeditev kadra na covidne oddelke.
Manj odkritih rakov
Na onkološkem inštitutu skrbno sledijo podatkom o novoodkritih primerih raka. Prvi val epidemije je bolj vplival na število novih primerov in napotitev na onkološko obravnavo (število izdanih napotnic) kot drugi in tretji val. Med prvim valom so beležili kar 30-odstotno zmanjšanje števila novih primerov in napotitev. S sprotnim opazovanjem so analizirali tudi vpliv drugega vala epidemije. Ta je manj vplival na zmanjšanje števila novih primerov bolnikov z rakom – v novembru in decembru 2020 so zaznali približno 10 % manj novih onkoloških diagnoz. Tudi v tretjem valu epidemije spomladi letos je število novo odkritih rakov še vedno manjše kot pred epidemijo in dosega raven drugega vala oz. okoli 10 % manj novo odkritih rakov. Številke se sicer razlikujejo glede na vrsto raka, posebej veliki padci novih primerov so pri kožnem raku, tako nemelanomskem kot melanomu, pri raku prostate in krvnih rakih.
Ob tem je pomembno poudariti, da presejalni programi ZORA, DORA in Svit nemoteno delujejo naprej. Tudi strokovna direktorica poziva prebivalce, da se udeležujejo presejalnih pregledov in skrbijo za svoje zdravje.
Stanje je zaskrbljujoče tudi v UKC Maribor. Kot je že včeraj ocenil strokovni direktor Matjaž Vogrin, bo treba kmalu začeti krčiti tudi onkološki program, saj bodo anesteziologe potrebovali na covidnih oddelkih. Kot je dejal, bodo zagotovo postavljeni pred dilemo, ali se posvetiti "pacientu, ki lahko izgubi življenje takoj zdaj, ali onkološkemu, ki lahko morda za teden ali dva prestavi operacijo." Vprašanja, kdaj bi lahko začeli s krčenjem programa, smo danes naslovili na mariborski UKC. Njihove odgovore še čakamo.
Trenutne razmere z zaskrbljenostjo spremljajo tudi v Društvu onkoloških bolnikov Slovenije. Predsednica Ana Žličar pravi, da so seveda zadeve zaskrbljujoče za vse bolnike, ne samo onkološke, in si želi, da bi se covidna norija začela umirjati. Poudarja pa, da od članov društva niso dobili nobene pripombe o neustrezni ali zakasneli obravnavi, kar je zelo vzpodbudno.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.