Avstrijska prestolnica Dunaj ni znana le po valčku, zboru pojočih dečkov in najstarejšem živalskem vrtu na svetu, ampak tudi po znamenitih dunajskih zrezkih. Recept za njihovo pripravo so nam razkrili v restavraciji Figlmüller, kjer jih strežejo že vse od leta 1905.
''V Avstriji je to nacionalna jed že več kot 100 let,'' je pojasnil Hans Figlmüller, lastnik restavracij z istim imenom. Njegov prednik Johann Figlmüller je prvo restavracijo odprl blizu katedrale svetega Štefana, kjer stoji še danes.
V restavracijah Figlmuller za dunajske zrezke uporabljajo svinjino, in sicer file. Za en zrezek zadostuje 250 gramov mesa, ki ga oblikujejo do ustrezne oblike in debeline. Sledi priprava zrezka na cvrtje: soljenje, nanos moke, mešanice jajc in mleka ter drobtin iz avstrijskih kajzeric, ki jih pečejo prav za ta namen.
Pri cvrtju uporabljajo tri različne ponve s tremi različnimi temperaturami. ''Zakaj imamo tri ponve? Ko damo zrezek v prvo ponev, temperatura olja pade in zrezek se ne ocvre dobro,'' je pojasnil Harald Prochazka, upravnik restavracij Figlmüller. ''Prestavimo ga v drugo in nato tretjo ponev z bolj vročim oljem, zato dobimo zelo hrustljav in okusen zrezek.'' Ker so zrezki zelo tanki, so v olju vsega skupaj le pol minute.
Po pravilu je zrezek večji od krožnika, v premeru pa meri nekaj čez 30 centimetrov. Ali ga gostje uspejo pojesti? ''Rekel bi, da ga dve tretjini ljudi poje, tretjina pa ga ne more,'' je zaključil Hans Figlmüller.
Ker se v želodcu vedno najde prostor še za sladico ...
In tako kot dunajski zrezek slovi po celem svetu kot glavni obrok, med sladicami Dunaj predstavlja torta Sacher. In pravi sladokusci jo med obiskom Dunaja absolutno morajo poskusiti. Sploh ljubitelji čokolade. Čeprav originalni recept že skoraj 200 let skrbno skrivajo, so osnovne sestavine znane: torta je sestavljena iz čokoladnega biskvita, premazana z marelično marmelado in prelita z najboljšo temno čokolado, ki da torti tisti pravi okus.
In da Dunajčani svojo torto še kako resno jemljejo, dokazuje tudi "tortna vojna". Danes velja za "tisto pravo sacherco" torta, ki jo strežejo v hotelu in kavarni Sacher. A obstaja še ena slaščičarna, ki ima svoj recept, svoj način priprave, in ki je v začetku trdila, da prav tako izdeluje originalno torto Sacher – to je slaščičarna Demel.
Strani pa se nista prepirali le o tem, kdo ima originalen recept, pač pa tudi o tem, kako se torta pravilno pripravi. Je marmelada na sredini med dvema ploskvama biskvita ali na vrhu torte? Se pri pripravi uporablja maslo ali margarina? To so za Dunajčane resna vprašanja. Spor je trajal več let in na koncu je ime "originalna" obdržal Hotel Sacher, medtem ko je Demel torto lahko prodajal pod imenom Eduard Sachertorte oziroma danes Demel's Sachertorte.
Bitka zaradi torte
In kako se je vse začelo? Zgodba se sliši skoraj neverjetno in kot dobra marketinška poteza, a kot nam je ob obisku kavarne Sacher na Dunaju zagotovila njihova predstavnica, je povsem resnična. Zasluge za prvi recept si lasti takrat 16-letni slaščičarski vajenec Franz Sacher, ki je moral zaradi odsotnosti glavnega slaščičarja vskočiti in za princa Metternicha izumiti novo slaščico. Avstrijski dvor in pozneje celo cesarstvo je bilo navdušeno. Recept je še izpopolnil Franzev sin Eduard, ki je kot slaščičar začel delati v Demlu. Pozneje je odprl svoj hotel Sacher in začel prodajati torto tam.
Problem je nastal, ko je gospod bankrotiral, moral prodati hotel, njegov sin pa se je kot slaščičar vrnil k Demlu in mu tudi prodal ekskluzivne pravice za Eduardovo torto Sacher. Takrat se je začela bitka za pravice, za katero večina sladkosnedcev, ki na Dunaj pridejo pokušat torto Sacher, sploh ne ve. Hotel Sacher torto trži kot originalno, a to ne pomeni, da je tudi boljša. Okusi so seveda različni in tudi največji oboževalci torte se ne morejo zediniti, katera je okusnejša. Vsekakor med njima obstaja kar nekaj razlik – originalna ima dve plati in med njima marmelado, medtem ko ima Demlova le en biskvit in marmelado pomazano le na vrhu. Obe sta preliti s čokolado, spet pa se razlikujejo njuni pečati na vrhu torte. Originalna ima okroglega z napisom Hotel Sacher, Demlova pa trikotnega.
Kot pravijo v Hotelu Sacher, je najbolj pomembna prava kombinacija sestavin za biskvit, dodatek marmelade, ki vsebuje več sadnega deleža kot običajna marmelada, in čokoladni preliv čez torto, ki je zmešan iz treh vrst čokolade, ki jih pripravljajo prav za Hotel Sacher. Bistveno k dobremu okusu prispeva tudi dejstvo, da torte še vedno pripravljajo ročno in iz organsko pridelanih sestavin. Je pa treba tudi priznati, da torta ni ravno po okusu vsakogar. Številni se pritožujejo, da je premalo sočna, premalo rahla in preveč čokoladna, a prava torta Sacher je pač takšna.
V kavarni se sladkajo predvsem turisti
Ljudje smo vizualna bitja in sta nam pri hrani poleg okusa pomembna tudi videz hrane in ambient, v katerem razvajamo brbončice. Obisk kavarne Sacher je tudi po tej plati edinstvena izkušnja. Sobane, opremljene v elegantnem, značilno dunajskem imperialno kavarniškem stilu, tapicirane stene, stekleni lestenci, stare slike, uglajeni natakarji in natakarice ... vse to goste popelje v neko drugo obdobje.
Tudi zato je kavarna med turisti zelo priljubljena. Kot nam je povedala njihova predstavnica Christine Koza, jih obiščejo različni gostje. "Obisk je povezan predvsem z opernimi predstavami, saj stoji nasproti hotela državna opera. In ljudje, ki si pridejo ogledat katero od predstav, se pogosto ustavijo tudi na tortici in kavi," pojasnjuje Christine Koza. Tako je v času predstav več evropskih in ameriških gostov, medtem ko poleti zadnja leta opažajo veliko gostov z Bližnjega vzhoda. Res je, da zna biti v kavarni pogosto tudi precejšnja gneča in je težko dobiti mizo, a vsi, ki so že bili tam, se strinjajo, da je to izkušnja, ki je ne smete zamuditi. Pa tudi denarnica po obisku ne bo ravno presušena – tortica in dunajski kapučino vas bosta stala manj kot 10 evrov.
Torta Sacher je sicer najbolj znana dunajska sladica, ni pa tudi edina. Vsem dobro znani je avstrijski jabolčni zavitek, ki ga lahko dobite praktično v vsaki kavarni in pekarni na Dunaju. A tudi pri zavitku so Dunajčani našli jabolko spora: je pravi tisti z drobtinami ali brez njih? V Hotelu Sacher ga pripravljajo z, a če boste vprašali dunajske gospodinje, boste verjetno dobili od vsake drugačen odgovor. Vsekakor pa so glavne sestavine testo, jabolka, rozine, sladkor, jajca, moka in ščepec cimeta. Je pa še ena sladica, ki je doma na Dunaju – cesarski praženec. Podoben je palačinkam, le da je testo debelejše, zmesi pa dodajo še rozine in rum. Torej, če se boste podali na Dunaj, lačni zagotovo ne boste ostali!
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.