
Eden izmed tistih, ki ima hemofilijo, je profesor Jože Faganel, predsednik Društva hemofilikov Slovenije, ki je povedal, da se ta bolezen deduje.
Hemofilija je prirojena motnja strjevanja krvi. V družinah, v katerih je bolezen v rodu, se deduje od dedka s hemofilijo na vnučka, preko dedkove hčerke, ki je vselej prenašalka hemofilije. Če je imel dedek samo sinove, se je bolezen v rodu za vse čase ustavila. Če je imel hčerke, se bolezen prenaša takole: pri vsaki nosečnosti je 50 odstotkov možnosti, da se rodi zdrav deček, 50 odstotkov pa, da ima hemofilijo. Prav tako je 50 odstotkov možnosti, da je deklica prenašalka. Ko bi hemofiliki imeli le sinove, prenašalke hemofilije pa samo hčerke, bi bolezen v rodu izginila.
Žal pa se hemofilija lahko v neki družini pojavi zaradi mutacije pri mamici in se odslej prenaša po pravilu od 'dedka na vnuka'. Neozdravljive bolezni hemofilije torej ni mogoče izkoreniniti. Skoraj pri tretjini otrok s hemofilijo bolezni v družini ni bilo.
Preberite si še o simptomih te bolezni, njenem vplivu na življenje in kako jo zdravimo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.