prirojena

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Ameriški intelektualec Chomsky zapustil bolnišnico v Sao Paulu

19. 06. 2024 07.54

Noama Chomskega so v torek odpustili iz bolnišnice v brazilskem Sao Paulu, so sporočili iz ustanove. Žena slavnega jezikoslovca in intelektualca Valeria Wasserman je medtem zanikala poročanje medijev, da je njen soprog umrl. V bolnišnico naj bi bil 95-letnik sicer sprejet zaradi stanja, povezanega z možgansko kapjo, ki jo je doživel lani.

Možgani 110-letnika v rokah znanstvenikov: kaj je ohranjalo njegov um?

16. 06. 2024 21.04

Morrie Markoff, ki je umrl 3. junija, je živel do 110. leta. Njegova življenjska zgodba je pisana in zanimiva. Za znanstvenike pa je zanimivo tudi to, da je bistrega uma ostal vse do svoje smrti. Zato bodo zdaj raziskovali njegove možgane. Vprašanje, zakaj nekatere v starosti pesti demenca, drugi pa ostanejo zdravi v pozno starost, namreč še nima odgovora, čeprav ga mnogi nestrpno pričakujejo.

Slovenska otroka umrla po operaciji v Izraelu, Pokorn: Vse smo naredili prav

22. 04. 2024 08.50

Septembra lani smo poročali o dveh tragičnih zgodbah. Tako desetmesečna Aisha Nur Kolupčić kot osemmesečni Luka Smajić sta se rodila s hudo srčno napako, najprej so ju zdravili v ljubljanskem UKC, ko pa je "zmanjkalo" srčnih kirurgov, so ju napotili na operacijo v Izrael, kjer sta v razmiku dveh dni oba umrla. Starši so prepričani, da bi bili njuni zgodbi lahko povsem drugačni, če se na otroški srčni kirurgiji na UKC Ljubljana ne bi "zapletalo na vsakem koraku". Izveden je bil izredni nadzor tujih strokovnjakov o napotitvi v Izrael, kot pojasnjuje strokovni direktor Pediatrične klinike, pa so ugotovitve pokazale, da so "vse naredili prav".

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni

02. 03. 2024 09.59

Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Slovenija dobiva 'največji nacionalni presejalni program v EU ta hip'

12. 02. 2024 15.41

Konec meseca naj bi v Sloveniji zaživel nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi po novem ne bodo odkrivali le 20, temveč več kot 45 bolezni, med njimi tudi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti in cistično fibrozo. Novo presejanje naj bi steklo, "če bo vse po sreči, ravno na dan redkih bolezni, to je 29. februarja", je napovedal predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana Tadej Battelino.

Štiriletni Miloš z 'metuljevimi krili' v ZDA prejel revolucionarno zdravilo

06. 01. 2024 13.48

Štiriletni Miloš je v ZDA prejel prvi odmerek revolucionarnega novega genskega zdravila, obenem pa so Slovenci zanj v predbožični zbiralni akciji zbrali kar 125.047 evrov donacij. Miloš je eden prvih otrok iz Evrope, ki je prejel to novo zdravljenje za zelo hudo redko genetsko bolezen kože, ki je bila do sedaj povsem neozdravljiva.

Starši: Luka bi se dalo rešiti, če zaposleni ne bi imeli bitk med sabo

19. 09. 2023 20.01

Desetmesečna Aisha Nur Kolupčić in osemmesečni Luka Smajić. Dva različna otroka z zelo podobno zgodbo. Oba sta se rodila s hudo srčno napako, oba so zdravili v ljubljanskem UKC – dokler na Centru za bolnike s prirojenimi srčnimi napakami ni zmanjkalo otroških kirurgov. Zato so oba napotili na operacijo v tujino, Izrael. Tam sta v razmaku dveh dni oba umrla. Njuni starši pa pravijo, da bi bila zgodba obeh, če se na otroški srčni kirurgiji na UKC Ljubljana ne bi zapletalo na vsakem koraku, popolnoma drugačna.

Smrt otrok s srčno napako: ni bilo zdravnika, ki bi lahko operiral?

19. 09. 2023 16.14

Julija sta v Izraelu po operaciji srca umrla dva slovenska otroka, stara osem in deset mesecev. Tja naj bi jih po pričevanju staršev poslali, ker na ljubljanskem UKC po odpovedih na oddelku srčne kirurgije ni več ostal nobeden, ki bi ju lahko operiral. Po dveh mesecih so se na UKC odločili, da bodo opravili strokovni nadzor. Ob tem zatrjujejo, da odhod dveh kirurgov na zdravljenje otrok v Centru za obravnavo bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami ni vplival in da program že ves čas poteka nemoteno. Strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn si želi, da bi bil nadzor temeljit in opravljen kar se da ažurno.

Igralka Constance Wu presenetila z novico, da je drugič mati

21. 07. 2023 08.57

Igralka Constance Wu je nedavno razkrila, da sta se s fantom Ryanom Kattnerjem razveselila drugega otroka. Zvezdnica filma Prevarantke na Wall Streetu je veselo novico sporočila med gostovanjem v podkastu, ko je med pogovorom o knjigi dejala, da jo je še pred rojstvom sina posvetila 2-letni hčerki, in presenetila z novico, da se je njena družina ponovno povečala.

ChatGPT opravil izpit za zdravniško licenco: 'Včasih naredim napake'

07. 04. 2023 17.38

Najnovejša različica ChatGPT-ja je prestala izpit za zdravniško licenco v ZDA. V kratkem času je diagnosticirala številne bolezni. Zdravnik in računalniški znanstvenik s Harvarda pravi, da ima GPT-4 boljšo klinično presojo kot "mnogi zdravniki". Vseeno pa umetna inteligenca ni "popoln zdravnik".

Andrew Tate – učitelj za prave moške

14. 01. 2023 07.00

Lansko leto bi moralo zaznamovati dejstvo, da je beseda femicid postala ena izmed nominirank za besedo leta. Če nas ob tem ni postalo močno kolektivno sram, saj za nominacijo stoji čedalje večje število smrti žensk, ki jih ne moremo preprečiti, bi nam hudo lahko postalo še ob dejstvu, da je še v naši podalpski enklavi očitno postalo zelo nevarno, neprimerno in bogokletno se oklicati za feministko in javno podpreti feminizem. Kako bomo prišli do enakosti, če ne prepoznamo neenakega in podrejenega mesta, iz katerega ženske stopamo v družbo?! Pa na tujem, kako se je začelo staro novo leto?

Zamujanje: slaba navada ali lastnost posameznika?

30. 09. 2022 18.45

Ste koga pustili čakati? Ali pa je vas kdo pustil čakati? Zamujanje je "bolezen" zahodnega sveta, pravijo strokovnjaki. Ampak kaj pravzaprav je zamujanje, je to prirojena lastnost posameznika ali slaba navada, ki se jo da izkoreniniti? Naša novinarka Barbara Bašič se je podala v raziskovanje zamujanja in naključne mimoidoče povprašala, ali po navadi čakajo druge ali drugi čakajo njih.

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Michelinove zvezdice, (ne)dosegljive sanje kuharskih mojstrov

23. 09. 2021 19.39

Težje kot pridobiti jo je obdržati, so lani poudarjali vsi kuharski mojstri, ko so se na slovenskih tleh prvič okitili z Michelinovimi zvezdicami. Letos pa se lahko pohvalijo, da so zvezdice obdržali prav vsi. In ne samo to – Slovenija je postala bogatejša za še eno restavracijo najvišjega razreda, v elitno druščino je namreč vstopilo še Gostišče Grič, kjer ustvarja chef Luka Košir. Najboljša restavracija na sončni strani Alp še naprej ostaja Hiša Franko, ki je pod taktirko kuharske mojstrice Ane Roš obdržala dve zvezdici.

Zagovornik načela enakosti: Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih

19. 08. 2021 15.03

Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih, saj je biti ali ne biti cepljen stvar izbire, je ocenil zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. Nanj so se namreč obrnili iz Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki so trdili, da so delavci, ki se iz različnih razlogov še niso cepili, diskriminirani na različnih področjih. Cepljenje namreč ne sodi med osebne okoliščine, ki si jih človek ne izbere sam, ampak je stvar osebne izbire posameznika, je poudaril.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?

09. 05. 2021 14.57

Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

1000 naključnih prejemnikov po Sloveniji dobilo klobčič rdeče volne

17. 04. 2021 07.00

Hvaležnost skupaj z dobrimi deli širi akcija Daj naprej, v kateri je 1000 naključnih prejemnikov po Sloveniji dobilo klobčič rdeče volne z navodilom, da ga podarijo naprej z obljubo pomoči, ko jo bo oseba potrebovala. Simbolika rdeče volne povezuje vse osebe z motnjo strjevanja krvi. V Sloveniji s hemofilijo živi 229 ljudi. Sodobno zdravljenje, ki temelji na preprečevanju krvavitev, jim omogoča aktivno življenje, skoraj brez omejitev. A ni bilo vedno tako.

BLOG: Kako se znebiti hemoroidov?

03. 01. 2021 07.00

Imate hemoroide? Glede tega vam ni treba biti v zadregi. Niste edini. Verjeli ali ne, hemoroidi so zelo pogost pojav oziroma težava, še posebej v tem obdobju. Vas zanima, kako si pomagati na naraven način? Berite dalje.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?

06. 12. 2020 19.11

Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Kdo je Mina Manojlović, Srbkinja z vlogo v Najinih mostovih?

13. 11. 2020 12.31

V Najinih mostovih so gledalci spoznali novi lik, čistilko Selmo, ki dela v podjetju pri Furlanu in se boji za svoj obstanek, saj je v Sloveniji nelegalno. Selmo igra srbska igralka Mina Manojlović, ki Slovenijo jemlje za svoj drugi dom. Slovenščine se za zdaj še uči, zato sva imeli intervju raje v srbščini, a optimistično pravi: "Slej kot prej bom tudi slovenščino osvojila!" Poklepetali sva o Najinih mostovih, njenem življenju, ki je razpet med Beogradom in Ljubljano, ter o trenutni koronakrizi.

Vsak zemljan lahko reši življenje

16. 10. 2020 09.51

Ali ste vedeli, da ritem pesmi 'jaz ne morem več v temi živet, jaz bi hodu na soncu, jaz bi hotu tebe ‘met' ali 'ona sanja o Ljubljani, ko vsako jutro ob petih vstane' lahko reši življenje? Na pomen oživljanja opozarjajo strokovnjaki z vsega sveta, saj bi s pravočasnim in pravilnim ukrepanjem ob srčnem zastoju do štirikrat povečali možnost preživetja sočloveka.

Semenya bo morala jemati 'antidoping', če bo želela tekmovati

09. 09. 2020 09.53

Z novo odločitvijo švicarskega vrhovnega sodišča je primer Caster Semenya, ki ji je njena prirojena posebnost omogočala tekaško prednost pred drugimi atletinjami, dobil sodni epilog. Švicarski zvezni sodniki so potrdili odločitev, da bo atletinja lahko tekmovala na 800 m, če bo jemala terapijo za zniževanje ravni moškega hormona v telesu.

Kdo je v resnici ena izmed najlepših žensk na svetu?

18. 12. 2018 06.00

Dobili smo letošnjo miss Universe 2018: laskavi naziv je prejela predstavnica Filipinov, Catriona Gray. In kdo je prelestna lepotica v resnici ter kakšno je njeno življenje stran od modnih brvi?

Kaj se je dogajalo v glavah tajskih dečkov?

12. 07. 2018 07.21

Tajske dečke so uspešno rešili iz jame in so v bolnišnici. Njihova rehabilitacija bo najverjetneje trajala 30 dni. A kako so se odzivali njihovi možgani? O zapletenosti možganov in tem, kako delujejo v takšnih izrednih in stresnih situacijah, so se v oddaji Svet na Kanalu A pogovarjali s pedopsihiatrinjo.

Temu se reče prirojena samozavest

21. 05. 2018 10.42

Druga sezona oddaje Zvezde plešejo se počasi bliža vrhuncu in ostali so le še najboljši. Med njimi tudi simpatična in zabavna Gorka Berden in Andrej Rebula, ki z vrhunskimi nastopi vsak teden znova dokazujeta, da sta izjemno močna konkurenca na plesišču.

Se mora res vse zrušiti do temeljev, da se bodo razmere za otroke izboljšale?

27. 02. 2018 19.24

Za malčke po operaciji srca bosta kmalu skrbela le še dva zdravnika. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc se zaveda resnosti razmer na otroški intenzivni terapiji v UKC Ljubljana in dejstva, da je od leta 2007 s tega oddelka zaradi slabih odnosov odšlo že 10 zdravnikov, kako pa bo ukrepala?

Ahondroplazija, ki povzroča pritlikavost, najpogostejša napaka v razvoju

06. 02. 2018 18.19

Ljudje imajo različne bolezni oziroma napake v razvoju, obstaja jih več kot 200. Najbolj pogosta je ahondroplazija, ki je prirojena bolezen in povzroča pritlikavost. V povprečju jo ima en človek na 30.000 prebivalcev. Eden najbolj znanih ljudi s to boleznijo je Peter Dinklage, ki ga poznamo predvsem po vlogi Tyriona Lannistera v priljubljeni seriji Igra prestolov.

VIDEO: Navdihujoča in ganljiva zgodba - Čudo

20. 11. 2017 20.44

Film posnet po knjižni uspešnici s seznama New York Timesa, govori zgodbo dečka, ki se s svojim težko deformiranim obrazom poskuša vklopiti v peti razred osnovne šole.

'Ne bova vzgojila kretenov'

06. 10. 2017 06.30

"Na svetu jih je že dovolj, ni nama treba prispevati," pravi Mila Kunis, ki ima z Ashtonom Kutcherjem dva otroka. K temu, da bosta odrasla v dobra človeka, naj bi pripomogla tudi nova božična tradicija: otrokoma ne bosta dajala daril, temveč bosta raje v njunem imenu darovala v dobrodelne namene.