strjevanje

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena

18. 06. 2023 14.20

Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga

18. 03. 2023 09.00

Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Eritritol: nič kalorij, a tveganje za srčni infarkt in možgansko kap

28. 02. 2023 18.24

Si pijačo sladkate z eritritolom ali pa je ta v vaših priljubljenih izdelkih? Sladilo z nič kalorijami, priljubljeno predvsem pri 'keto jedcih', so v nedavni raziskavi povezali s srčnim infarktom in možgansko kapjo.

'Če ne bi bilo medicine, sem prepričan, da mene ne bi bilo'

15. 04. 2022 20.25

Slovenija sodi v sam svetovni vrh v zdravljenju hemofilije, saj spadamo med 20 odstotkov držav na svetu, kjer vse bolnike s težko obliko hemofilije zdravimo z redno profilakso – to je nadomeščanje faktorja strjevanja krvi, ki ga ljudje s hemofilijo nimajo ali ga imajo premalo. Zaradi te dedne motnje je torej moteno njihovo strjevanje krvi. Bolezen se večinoma pojavlja pri moških, redko tudi pri ženskah, ki so navadno le nosilke okvarjenega gena. Tretjina hemofilikov se sicer rodi zaradi nove spontane mutacije, ki je prej v družini ni bilo, kar pomeni, da se lahko v kateri koli družini rodi novorojenček s hemofilijo.

Pogovor s profesorico iz Lvova: Prvi dan je bilo med nami več strahu, zdaj pa se čuti odločnost

01. 03. 2022 17.36

V zahodni Ukrajini niso pričakovali, da bodo ruske sile že takoj napadle tudi njih, zato je tudi na tem območju prvi dan vojne zavladala panika: "Prvi dan je bil tako zelo težak, nismo bili zbrani," našemu poročevalcu s terena v Ukrajini Juretu Tepini, pripoveduje Natalija Horoz, profesorica hrvaškega jezika v Lvovu.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva

08. 04. 2021 15.45

Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

918 novih okužb. Janša: Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala

16. 03. 2021 10.06

V Sloveniji smo v ponedeljek ob 4842 PCR-testiranjih potrdili novih 918 primerov okužbe s koronavirusom. "Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala," je podatke komentiral premier Janez Janša. Ker je tudi Slovenija začasno ustavila cepljenje s cepivom AstraZenece, so morali zdravstveni domovi odpovedati na stotine že naročenih na prvi odmerek. Samo v Zdravstvenem domu Ljubljana bi morali v torek cepiti približno 2.100 šolnikov, v Mariboru pa 1.300 kroničnih bolnikov in šolnikov. Posvetovalna skupina za cepljenje medtem vztraja, da je cepivo varno.

Ema: AstraZenecino cepivo po prvih ugotovitvah ni krivo za smrt v Avstriji

10. 03. 2021 20.43

Cepivo AstraZenece glede na preliminarno preiskavo Evropske agencije za zdravila (Ema) ni povzročilo smrti medicinske sestre v Avstriji, o kateri so poročali pred dnevi, so sporočili iz Eme.

17 držav prejelo cepivo AstraZenece iz serije, katere uporabo je Avstrija prekinila

09. 03. 2021 14.16

Poleg Avstrije, ki je konec tedna začasno prekinila cepljenje z eno serijo cepiva AstraZenece, je odmerke te iste serije prejelo še 16 evropskih držav. Katere, ni znano, skupno pa gre za približno milijon odmerkov.

Avstrija prekinila cepljenje z eno serijo odmerkov cepiva AstraZeneca

07. 03. 2021 11.46

V Izraelu se šolarji po šestih mesecih pouka na daljavo vračajo v šolske klopi, študenti pa v predavalnice. Odpirajo se tudi restavracije in bari. Posebne ugodnosti veljajo za imetnike t. i. zelenih potnih listov (osebe, ki so bile cepljene ali so bolezen prebolele). Avstrija je medtem preventivno začasno prekinila cepljenje z eno serijo odmerkov cepiva AstraZeneca, je sporočil tamkajšnji zdravstveni urad. Poteka namreč preiskava smrti 49-letnice ter hujše obolenje še ene osebe po cepljenju. Dokazov o vzročni povezavi s cepljenjem za zdaj ni, poudarjajo pristojni.

Na Madagaskarju bodo natisnili prvo 3D-šolo

06. 03. 2021 17.26

Na Madagaskarju kar 60 odstotkov šoloobveznih otrok ne obiskuje šole zaradi prenatrpanih učilnic. 3D-tiskana šola bi to lahko spremenila.

Dušan Šubic

23. 02. 2021 05.30

Zase pravi, da je hiter, dojemljiv in spreten. Če bi moral izbirati med kuho in peko, bi izbral peko, saj ljubezen do slaščic izvira še iz otroštva. Pohvali se tudi z različnimi tortami, pravi pa, da njegovo delo ocenjujejo tri občinstva: sestrina družina, sodelavci in bližnji prijatelji.

Pogumna mačka pred kačo rešila otroka

15. 02. 2021 12.46

Družinska mačka je poginila, potem ko je poskušala zaščititi majhne otroke pred eno najnevarnejših kač v Avstraliji. Mačko iz avstralskega Queenslanda so poimenovali za "štirinožnega junaka".

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19

22. 12. 2020 15.36

V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Francoska vlada z ofenzivo proti stenicam v Parizu

21. 02. 2020 17.05

Parižani se soočajo s posteljnimi stenicami, zato se je francoska vlada odločila, da se spoprime z njimi. Stenice so se med drugim naselile v domove in hotele. V Sloveniji še nekaj let nazaj teh žuželk ni bilo, zdaj se znova pojavljajo.

Posteljne stenice: nočno grizljanje, ki ni prav nič prijetno

05. 10. 2019 07.00

Spanec je boljši kot žganec, pravi ljudska modrost. A dragocen spanec lahko zmoti marsikaj – morda so to neustrezni pogoji v spalnici, morda pa nadležno brenčanje komarja. Kar pa lahko mirno noč v postelji dodobra zagreni, so posteljne stenice.

BLOG: Borovnice niso samo okusne, so tudi zdrave

18. 08. 2019 14.15

Danes bom pisal o super živilu, borovnicah, drobnem sadežu, ki pa je – ne glede na majhnost – izjemno hranljiv in poln antioksidantov. Poleg dolgega seznama pozitivnih vplivov na zdravje so borovnice zelo okusen, sladek in nizkokaloričen prigrizek.

BLOG: Najboljši vitamini za ženske

28. 10. 2018 07.00

Drage moje dame, kljub temu, da se zelo trudite ohranjati mladosten videz, pravo telesno težo in se zdravo prehranjujete, se lahko zgodi, da v telo ne vnašate zadostne količine vitaminov, ki so za vas, vaše zdravje, izgled in počutje, izjemnega pomena. Vas zanima, na vnos katerih bi morale biti še posebej pozorne?

Na Institutu Jožef Stefan odkrili protein, ki obeta zdravljenje venske tromboze

18. 10. 2018 10.56

Znanstveniki Instituta Jožef Stefan pod vodstvom dr. Igorja Križaja so odkrili in opisali protein iz kačjega strupa, ki močno zavira strjevanje krvi. Zaradi unikatne strukture in načina delovanja obeta razvoj inovativnega sredstva za zdravljenje venske trombembolije, ki je življenjsko nevarna bolezen in eden glavnih vzrokov za prezgodnjo smrt Evropejcev.

BLOG: Najboljši vitamini za moške

14. 10. 2018 07.00

Velik odstotek moških, ki danes uživajo tisto tipično "zahodno prehrano", brez sadja in predvsem zelenjave, ne oskrbi telesa z določenimi nujno potrebnimi vitamini. Številne zdravstvene težave in slabo počutje pa so nato povezane s tem primanjkljajem.

BLOG: Tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva

16. 09. 2018 07.00

Razhudnike, kot so paradižnik, krompir, paprika, čili, feferoni, jajčevci, goji jagode in ašvaganda, zelo dobro poznamo in se z njimi redno prehranjujemo. Le redko pa se zavedamo njihove nevarnosti za zdravje. Da, tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva.

BLOG: Kako prepoznati znake, da vaše telo potrebuje več vitamina C?

26. 11. 2017 06.30

V teh dneh se veliko ljudi bori s prehladom, nahodom in celo vročino, zato sem sklenil pisati o vsem dobro znanem vitaminu C, ki "dviguje" imunski sistem. Ker to ni vitamin, ki bi ga naše telo proizvajalo samo, ga lahko začne primanjkovati. V telo ga vnesemo z veliko sveže, lokalno pridelane zelenjave in sadja.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih

28. 05. 2017 07.41

Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Končno primerne prsi: operativni poseg za korekcijo prsi

01. 12. 2016 06.30

Ste obremenjeni z videzom vaših prsi? Vas moti njihova velikost, oblika, videz, so vaše prsi nesimetrične? Ali veste, da se z naravnimi metodami prsi dejansko ne da trajno preoblikovati ali povečati? Lepotna operacija povečanja prsi je znanstveno dokazano varna metoda, ki zagotavlja trajen rezultat. Razmišljate o posegu povečave prsi? Kaj morate nujno vedeti pred povečanjem prsi?

Po piku komarja mesto vboda hladimo

30. 07. 2016 15.00

Najprej navadni, nato so nam začeli poletne dni greniti še tigrasti komarji, zdaj številni trepetajo, da bodo pot v naše kraje našli tudi nadležni gostje, ki prenašajo virus Zika. Kako naj se ubranimo?

Uporabljajo celo strupe, zaradi katerih živali izkrvavijo v notranjosti

12. 03. 2016 06.00

So lastniki psov lahko upravičeno zaskrbljeni? V Celju so trije psi pojedli strupeno snov, prav tako v Mariboru. Veterinarji so jih uspeli rešiti. V Orehovi vasi pa psu več ni bilo pomoči. Kaj policija svetuje lastnikom in kakšne so kazni za storilce? V katerem primeru lahko odgovarja lastnik psa?

Zakaj nekateri okuženi z ebolo krvavijo, drugi pa ne?

09. 10. 2014 09.50

V trenutnem izbruhu ebole v Afriki je do krvavitev prišlo le pri 18 odstotkih okuženih, navajajo pri ameriškem centru za nadzor bolezni. Prav zato bolezni sprva niso prepoznali, saj so bili simptomi podobni nekaterim drugim tropskim boleznim.