"Za zdaj zadeve spremljamo. Spremljamo, kako se bodo odvijale," je Tanja Fajon odgovorila na vprašanje, ali v Sloveniji pričakuje razpravo o uvedbi sankcij proti Miloradu Dodiku, potem ko sta se za to zaradi njegove odcepitvene retorike odločili Nemčija in Avstrija. Kot je še dejala, bi si pri tem želela enotno ravnanje EU.
Zunanji ministri članic unije sicer po njenih besedah v okviru današnje razprave o dogajanju na Zahodnem Balkanu na zasedanju v Luxembourgu niso govorili o sankcijah.
"S stališča Slovenije pa lahko povem, da imamo vse možnosti na mizi. Treba je spoštovati pravo, neodvisnost sodišč in tako bomo v nadaljevanju tudi delovali," je še pojasnila zunanja ministrica.

V razpravi z ministrskimi kolegi je sicer izpostavila, da pripravljenost predsednika Republike Srbske na pogovore "ni ravno očitna".
Fajonova je že davi ob prihodu na zasedanje izrazila zaskrbljenost zaradi razmer v Bosni in Hercegovini, predvsem odcepitvene retorike, ki po njenih besedah škodi državi na poti v unijo.
Kallasova: Vsakršen poskus razdelitve BiH je nesprejemljiv
Da je vsakršen poskus razdelitve Bosne in Hercegovine nesprejemljiv, pa je glede odcepitvene retorike Dodika po današnjem zasedanju dejala visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas.
"Bosna in Hercegovina je v ustavni krizi in jasno je, da je vsakršen poskus za razdelitev države nesprejemljiv. Politični voditelji morajo premoščati razlike, ne pa jih povečevati," je poudarila.
Po njenih besedah bi lahko vlogo mednarodne skupnosti v BiH - to trenutno zastopa nemški diplomat Christian Schmidt - postopoma odpravili, če bi videli, da so tamkajšnje oblasti sposobne same sprejemati odločitve.
Zunanji ministri EU so o BiH govorili, potem ko se je ta znašla v eni največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz v državi. Kriza se je začela, potem ko je sodišče BiH Dodika konec februarja obsodilo na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v srbski entiteti BiH nato sprejele več ustavno spornih zakonov.
Ministri članic EU, ki so se v nedeljo zvečer s kolegi iz šesterice zahodnobalkanskih držav sestali na neformalni večerji, so po besedah Kallasove države kandidatke tudi pozvali, naj se njihovi predstavniki 9. maja ne udeležijo vojaške parade ob dnevu zmage v Moskvi. Udeležbo na paradi sta sicer napovedala srbski predsednik Aleksandar Vučić in predsednik Republike Srbske Dodik.
"Jasno je, da sta stabilnost in varnost regije ključnega pomena. Če pogledamo na zemljevid, je Zahodni Balkan del Evrope, tako da bi moral biti tudi v EU. Zato je širitveni proces zelo pomemben," je še povedala Kallasova, ki je pretekli teden regijo tudi obiskala.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.