Ruski predsednik Vladimir Putin je razglasil izredno stanje, potem ko se je 20.000 ton nafte razlilo v reko v bližini sibirskega mesta Norilsk znotraj arktičnega kroga. Nesreča se je zgodila že pretekli petek, ko se je zrušil rezervoar za gorivo v tamkajšnji elektrarni. Putin se je razjezil, potem ko je odkril, da so pristojni za incident izvedeli šele dva dneva po razlitju.
Obrat je v lasti hčerinske družbe Norilsk Nickel, ki je vodilni svetovni proizvajalec niklja in paladija. Na videokonferenci v sredo je Putin kritiziral vodjo podjetja zaradi prepoznega odziva. "Zakaj so vladne agencije za to izvedele šele dva dneva po nesreči?" je Putin spraševal direktorja Sergeja Lipina. Bomo o izrednih razmerah izvedeli šele z družbenih omrežjih, je bil Putin oster do Lipina.
Guverner regije Aleksadner Uss je Putinu sporočil, da se je z razlitjem nafte seznanil v nedeljo, potem ko so se na družbenih omrežjih pojavile zaskrbljujoče fotografije. Ruski predsednik je že odredil preiskavo, vodjo obrata pa so pridržali.
V izjavi za javnost je Nornickel sporočil, da so o incidentu poročali pravočasno. Nesreča se je zgodila potem, ko so se stebri, ki podpirajo rezervoar za gorivo v elektrarni, začeli pogrezati. Na območju so namreč tla trajno zamrznjena (permafrost), kar je posledica celoletnih nizkih temperatur, s segrevanjem podnebja pa se tla pogrezajo. Nafto je od kraja nesreče odneslo za približno 12 kilometrov, reko pa je obarvala v rdečo barvo. Izredno stanje, ki ga je odredil Putin, pomeni, da bodo na območje poslali dodatno pomoč pri čiščenju reke.
Po obsegu naj bi bila nesreča druga največja v sodobni ruski zgodovini, pravijo okoljevarstveniki, ki menijo, da reke ne bo lahko očistiti. Onesnaženo je območje 350 kvadratnih kilometrov, poročajo državni mediji. Za omenjeno podjetje sicer to ni prva tovrstna nesreča. Leta 2016 so priznali, da je bila nesreča v enem od njihovih obratov kriva za rdeče obarvano bližnjo reko.
Treba ga je hitro odstraniti, saj se raztaplja v vodo
Okrepitve so na kraj razlitja prispele danes, je povedal Andrej Malov, tiskovni predstavnik ruske mornariške pehote, katere specialisti za čiščenje razlitij pomagajo od minulega konca tedna.
"Takšnega razlitja na območju Arktike še ni bilo," je povedal. "Treba ga je zelo hitro odstraniti, saj se gorivo raztaplja v vodo," je poudaril.
Najhuje je prizadeta reka Ambarnaja, ki se izteka v jezero Pjazino. To je izvir istoimenske reke, ki je življenjskega pomena za celoten polotok Tajmir.
Malov je povedal, da so na Ambarnajo postavili šest ovir, da bi preprečili iztekanje v jezero, in da uporabljajo posebne naprave za črpanje goriva. Zaradi nizkih temperatur nastajajo bloki ledu, ki so že zlomili nekaj ovir. Njihovo delo pa ovira tudi pomanjkanje cest za dostop do kraja izlitja.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.