Šesterica strank pod okriljem Marjana Šarca nadaljuje s pogovori o sestavi morebitne sredinske koalcije. Še zadnjič bodo pretresali besedilo koalicijske pogodbe. Čeprav je bilo sprva slišati, da predsednice SAB Alenke Bratušek na sestanek ne bo, ker je na dopustu, se je tik pred zdajci vendarle pridružila ostalim prvakom strank.
Pogovori potekajo že več kot sedem ur, in zaenkrat jim še ni videti konca. Pred začetkom pogovorov je prvak SD, Dejan Židan, dejal, da so ta teden t.i. ekspertne skupine dosegle precejšen napredek, a očitno ne dovolj velikega, da bi v teh sedmih urah uspeli spisati končno različico koalicijske pogodbe in tudi kadrovskega razreza.
Vse želje šestorčka težke kar 1,7 milijarde evrov
Po neuradnih informacijah se najbolj zatika na področju zdravstva in pokojnin. Kar pa ni nič nenavadnega, saj gre za dve pomembni področji, ki imata pomembne finančne učinke. In seveda nista edini področji. Vse želje in ideje šestorčka so po izračunih ministrstva za finance težke kar 1,7 milijarde evrov. In v ta znesek razne zahteve sindikatov, ki so se lani gibale do milijarde evrov, sploh še niso vključene.
Dela imajo predstavniki strank torej veliko. Srečanje in usklajevanje v Kamniku bi tako lahko trajalo še kar nekaj ur. Sedeli naj bi namreč do konca, saj naj bi bil danes Dan D za biti ali ne biti te koalicije.
V ponedeljek namreč Šarec odhaja na dopust, isti dan pa s svojimi koalicijskimi pogajanji začenja Janez Janša oziroma njegova SDS.
Zadnji predlog koalicijske pogodbe, ki ga je LMŠ potencialnim koalicijskim partnericam posredovala na začetku tedna, so sicer v SD, SMC, SAB in DeSUS ocenili kot napredek, ki pa še potrebuje izboljšave. Najmanj zadovoljni z dosedanjim izkupičkom so v NSi, ki je programsko tudi najbolj oddaljena od preostalih strank. Izvršilni odbor stranke je namreč v torek odločil, da si bodo vzeli čas do ponedeljka, ko bodo ocenili, ali bodo pogajanja sploh nadaljevali. Če z doseženim ne bodo zadovoljni, se bodo "zahvalili za sodelovanje".
Židan in Erjavec pred srečanjem optimistično razpoložena
Šarec si želi, da bi predstavniki strank v današnjem pogovoru prišli čim dlje, saj v prihodnjem tednu načrtuje dopust. Tudi predsednik SD Dejan Židan je ob prihodu na srečanje vnovič izrazil upanje, da bodo na današnjih pogajanjih prišli tako daleč, da bodo predstavniki stranke lahko koalicijsko pogodbo predstavili tudi svojim organom. "Sem optimist, ker je bil v tednu dni storjen velik korak naprej," je dejal v izjavi novinarjem.
Glede bodočega kadrovskega razreza pa je Židan dejal, da je SD "ponujeno toliko ministrstev, kolikor ji jih glede na rezultate volitev pripada", a dodal, da slednji ni tako pomemben in da oblikovanje koalicije "v tem pogledu zaradi SD ne bo ogroženo".
Da je na dnevnem redu današnjega sestanka tudi razprava o kadrih, je novinarjem pred sestankom potrdil tudi prvak DeSUS Karl Erjavec. Ob tem je izpostavil pomen uskladitve koalicijske pogodbe: "Pomembno je, da bo osnutek koalicijske pogodbe sprejemljiv za vse stranke, sodelujoče v pogovoru," je navedel.
Kakšni so kadrovski apetiti? Kdo bo moral popustiti?
Kdo bo dobil večji kos kadrovske pogače? O konkretnih pričakovanjih stranke uradno niso povedale še ničesar. Kot so včeraj poročali novinarski kolegi oddaje 24UR, ima SAB na mizi vodenje okoljskega ministrstva, katerega bi lahko prevzel Marko Bandelli, Bratuškova pa menda položaj ministrice za digitalizacijo, kar je manj od tega, kar so pričakovali v stranki. Bratuškova naj bi si želela mesto podpredsednice vlade, ki bi bdela nad delom gospodarskega in finančnega ministrstva.
V SD pa bi se lahko v morebitni Šarčevi ekipi zadovoljili z vodenjem gospodarskega, šolskega, kmetijskega in kulturnega ministrstva. Mesto predsednika parlamenta pa bi trajno prepustili Toninu. V stranki SMC bi morali svojega predsednika Mira Cerarja prepričati, da vendarle prevzame vodenje zunanjega ministrstva, česar se je odhajajoči premier do zdaj otepal.
Večinski 'ne' pogovorom z Janšo
Medtem ko se predsedniki omenjene šesterice še vedno usklajujejo, pa je relativni zmagovalec volitev Janez Janša pogovore s strankami načrtoval za ponedeljek in torek, a je večina strank, razen SNS in NSi, zavrnila njegove povabilo. Predsednik republike Borut Pahor bo sicer do četrtka počakal, ali lahko Janša zbere večino za sestavo vlade.
KOMENTARJI (1118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.