Naporno sestavljanje vlade se nadaljuje. Predsednik države Borut Pahor se je danes znova srečal z zmagovalcem volitev Janezom Janšo in ga uradno seznanil, da ga je pripravljen predlagati za premierja. Ob tem sta se sporazumela, da ima Janša teden dni časa, da sporoči, ali kandidaturo sprejema, ali ne.
Kot je po srečanju pojasnil Pahor, trenutno nihče, tudi Janša ne, nima zagotovljene potrebne parlamentarne podpore za izvolitev na premiersko funkcijo. Zato sta se z Janšo dogovorila, da ga z odločitvijo o tem, ali kandidaturo sprejema ali ne, uradno seznani najpozneje do naslednjega četrtka, 19. julija, do 14. ure. "V kolikor bo kandidaturo sprejel, jo bom še istega dne napotil v državni zbor," je dejal.
Pahor sporoča: Morali bi se pogovarjati
Ob tem je znova prosil predstavnike vseh parlamentarnih strank, da sprejmejo vabilo na pogovor z morebitnim kandidatom za predsednika vlade. "Nimam pravice, da bi se vtikal v njihovo odločitev glede koalicijskega sodelovanja z njim. Čutim pa dolžnost opozoriti, da bi bilo vnaprejšnje zavračanje slehernega pogovarjanja slabo znamenje za slovensko politiko sploh," je dejal.
"Ne vem, ali bo gospodu Janši v tednu dni uspelo pridobiti potrebno politično podporo ali ne. To je najprej in predvsem njegova naloga. Vem pa, da bo prihodnji teden zelo pomemben glede splošnega občutka politike in celotne javnosti, ali smo se sposobni pogovarjati in vključevati, ali zavračati pogovore in izključevati," je večkrat poudaril. "V kolikor bi gospodu Janši uspelo pridobiti parlamentarno večino in sestaviti vlado, bi to glede na povolilno politično aritmetiko pomenilo dvoje - da je prišlo do pogovarjanja in dogovarjanja na podlagi iskanja skupnih stališč in v korist večine ljudi, in da je lahko prišlo do takega dogovora le na podlagi vzajemnih zagotovil o izogibanju levim in desnim skrajnostim in da je s tem Slovenija dobila močno zmerno vlado, ki lahko zagotovi politično stabilnost in varno ter uspešno prihodnost," je še ocenil Pahor.
Janša pošilja vabila ...
Janša je ob tem spomnil, da SDS do zdaj ni poskušala na organiziran način sestavljati koalicije, saj da so "čakali do razjasnitve nekaterih zadev". Glede na Pahorjevo odločitev pa "se bomo zdaj poskušali na organiziran, neformalen način lotiti preverjanja, ali lahko sestavimo neko trdno koalicijo za tekoči mandat," je dejal Janša.
Glede na to, da pogovori šestih strank brez SDS pod okriljem LMŠ še potekajo, bodo po Janševih napovedih čakali do ponedeljka. "Bom pa predsednikom in predsednici parlamentarnih strank že danes poslal vabilo na pogovor z osnovo zamislijo", kako naj bi to potekalo, je dejal Janša.
Vabilo je tekom dneva nato že poslal, v njem pa, kot je pojasnil, predlagal dvofazna pogajanja. Najprej bo preveril, ali je zadostno število strank načelno pripravljenih oblikovati koalicijo za Slovenijo. Preverili bodo tudi, ali imajo podobne poglede na ključne izzive, ter kadrovski nabor posameznih strank za predsedovanje Svetu EU, ki Slovenijo čaka v tem mandatu. Če se bo izkazalo, da zadostno število strank deli "približno podobne poglede na prihodnost", potem bo Janša, kot je dejal, kandidaturo za mandatarja prihodnji teden sprejel, v drugi fazi pa bodo nato stekla še programska pogajanja. Na ta je SDS pripravljena s 14 delovnimi skupinami in predlogom izhodišč.
Če Janša kandidature ne bo sprejel, bo Pahor preveril, ali je uspelo komu drugemu pridobiti večinsko podporo v DZ in ga povabil na pogovor. Zlasti pa bo počakal do 23. julija, ko se izteče rok za sklenitev prvega kroga iskanja mandatarja, saj predsednik pričakuje, da bo takrat nastopil "čas za streznitev v političnem prostoru", ko "bomo vsi soočeni z dejstvom, da brez pogovorov čez ostra politična razmejevanja ne bo moč sestaviti nove slovenske vlade".
Janša je danes komentiral tudi dosedanja pogajanja o sestavi vlade, ki potekajo med šestimi strankami pod okriljem LMŠ. Dejal je, da so bila na nek način koristna, še posebej v zaključni fazi, kjer so se želje posameznih strank soočile z realnostjo, oziroma s tem, kaj Slovenija finančno zmore. Ocenil je, da je vsaka koalicija naporna, "koalicija šestih strank pa teoretično možna, si pa kot državljan ne želim tega tudi v praksi doživljati in preizkušati".
Na vprašanje, kaj je SDS počela v zadnjih tednih in ali je vodila kakšna pogajanja o koaliciji, pa je odgovoril, da niso mirovali niti en dan in da so delali vse, kar je bilo "možno in potrebno".
... odgovori večinoma negativni
Da se bodo pogovorov s SDS udeležili, je že potrdil predsednik najmanjše parlamentarne stranke SNS Zmago Jelinčič, ki že od začetka podpira Janšo za mandatarja. Prav tako povolilnih pogovorov s SDS ne skrivajo v NSi. To pa bi lahko bil tudi, kot kaže za zdaj, ves Janšev izplen.
V drugouvrščeni LMŠ so sicer v odzivu zapisali, da je prav, da Janez Janša dobi priložnost, saj je zmagal na volitvah. A zaenkrat ne razmišljajo o pogovorih s SDS.
V SMC so bili še ostrejši in so zapisali, da "če si predsednik SDS ne upa prevzeti mandatarstva za sestavo vlade in potrebuje premislek o tem, ali bi sprejel to odgovornost, ne vidimo razloga, da bi se na njegovo morebitno vabilo na razgovor odzvali".
Spomnili so, da SMC podpira sestavo sredinske vlade pod vodstvom LMŠ, da so v pogovorih, v katerih sodelujejo od volitev, iskreni in da v njih postavljajo pred interese stranke interese države in državljanov. Priznavajo pa, da bo prihodnja vlada, kakršnakoli že bo, "nujno morala preseči tradicionalne delitve na levo in desno in bo od političnih strank, ki želijo prevzeti odgovornost za prihodnost naše države, terjala več od znanja seštevanja glasov".
Tudi v SAB so odvrnili, da se resno pogovarjajo o vstopu v koalicijo pod vodstvom Marjana Šarca. "Dokler smo na pogajanjih z njim, se z drugimi ne bomo pogajali," so zapisali.
Da se Janševemu vabilu ne bodo odzvali, je potrdil tudi prvak DeSUS Karl Erjavec, enako napovedujejo v Levici.
Janša je v vabilu sicer zapisal, da je prizadevanje za večjo blaginjo Slovenije "temeljni cilj, ki se mu z ustavno prisego zaveže vlada". "V aktualnih razmerah ga bomo uresničevali z odpravljanjem ovir za hitrejši in geografsko enakomernejši razvoj države, z več svobode, varnosti, odgovornosti in pravičnosti, z vzpostavitvijo reda v zdravstvu, uveljavljanjem strateških odgovorov na demografski problem ter sooblikovanjem evropskih rešitev," je zapisal in poudaril še potrebo po pravočasnem prenosu potrebnih znanj, ki sledijo tehnološkim spremembam, v javno financirane programe.
Pogajanja Šarčevega tabora
"Šarčev šestorček" je medtem včeraj nadaljeval pogajanja o vsebini koalicijske pogodbe, vendar so govorili le o vsebini, ne pa tudi o kadrovskem razrezu potencialne vlade. V naslednjih dneh bodo sestankovale strokovne skupine po posameznih področjih, predsedniki strank pa se bodo znova srečali v soboto.
Podrobnejših izjav vpleteni po včerajšnjih pogajanjih niso dajali, so pa predstavniki SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS na usklajevanja prišli s pripombami na predlog koalicijske pogodbe, ki so jim ga v LMŠ posredovali v začetku tedna.
Najbolj nezadovoljni so zaenkrat v NSi, kjer ocenjujejo, da njihove želje še niso dovolj upoštevane. Je pa prvak SD Dejan Židan danes ocenil, da obstaja realna možnost, da sestavijo sredinsko vlado, ki bo znala poseči v najbolj pomembne stvari.
Židan je povedal, da pogajanja šestih strank tudi v tem trenutku tečejo, in sicer na ravni strokovnih skupin, ki usklajujejo osnutek koalicijske pogodbe. Pogajanja po oceni Židana sicer napredujejo kakovostno in se lahko zaključijo v nekem doglednem času. V njih se izogibajo ideološkim vprašanjem in vprašanjem, ki jih razdvajajo. "Do zdaj smo našli veliko področij, kjer imamo ne samo skupni interes za izboljšanje stanja v Sloveniji, temveč tudi skupne ukrepe, kako to izpeljati," je dejal.
V pogajanjih SD po besedah njenega predsednika nima "nekih zahtev" glede kadrovskih vprašanj, tako tudi ne bo vztrajala, da dobi predsednika DZ. "Smo zelo fleksibilni," pravi.
"Slovenija ima znova možnost, da dobi vlado, ki jo sestavljajo stranke, ki predstavljajo sredino, hkrati pa tudi stranki, ki predstavljata levo in desno politično polje. To bi bil znak, da Slovenci preko svojih politikov znamo sodelovati za potrebe boljše Slovenije," je dejal. Na vprašanje, kako potem komentira današnji poziv predsednika republike Boruta Pahorja, naj se stranke med seboj pogovarjajo in ne izključujejo, pa je odgovoril, da bi si kdaj želel, da bi predsednik republike bolj jasno povedal, "kaj je politično sprejemljivo in kaj ne, ter katera politika v Sloveniji ne bi smela imeti domovinske pravice". Židan še meni, da bi morali vlado sestaviti čim prej, da lahko začnejo reševati najbolj pereča vprašanja.
Marjan Šarec sicer napoveduje, da mandatarstva ne bo sprejel, "dokler s strani partnerjev ne bodo vse stvari jasne. Vsebinsko in kadrovsko".
KOMENTARJI (1605)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.