Torkovo srečanje, ko so prvič za skupno mizo sedli predstavniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS, so pod okriljem Marjana Šarca nadaljevali v četrtek. Predstavniki strank na čelu s prvakom na volitvah drugouvrščene LMŠ Marjanom Šarcem so se na pogovoru o oblikovanju koalicije dogovorili, da bo končna koalicijska pogodba projektna. Kot je po koncu srečanja dejal Šarec, se bo tvorjenje sredinske koalicije nadaljevalo v petek z intenzivnimi vsebinskimi pogovori pogajalskih skupin strank.
Šarec je v izjavi za medije poudaril, da je bil sestanek izjemno korekten, da so predstavniki SAB, SD, DeSUS, SMC in NSi pokazali veliko mero razumevanja in praktično vsi predlagali, "da se gre v to projektno pogodbo".
Ta po njegovih pojasnilih pomeni, da koalicijska pogodba ne bo dolgo gradivo na stotih straneh, ampak se bodo dogovorili, kateri projekti so ključni za Slovenijo in jih bodo izvajali poleg reševanja tekočih problemov. Če se bodo tako dogovorili, bodo v pogodbi določili tudi datume za uresničitev projektov.
Nova koalicija: 'Združena sredina in NSi, brez Levice?'
Šarec se je po skupnem sestanku sestal tudi s predstavniki Levice. Tudi z njimi je govoril o projektnem sodelovanju. Odločili so se, da vsak opredeli svoje ključne projekte, nato pa bodo videli, kje se strinjajo. Za ločen sestanek z Levico pa se je Šarec odločil "glede na znana stališča, ki so nekako nasprotna z nekaterimi drugimi strankami".
Luka Mesec je po srečanju sicer ugotavljal, da je vlada, ki jo snuje Šarec, precej jasna: "združena sredina in NSi, brez Levice". Spomnil je, da so pred volitvami jasno povedali, da si želijo leve vlade in izpostavil, da lahko glasovi Levice pridejo samo s "temeljito spremembo političnega kurza" te vlade v nastajanju. Hkrati je poudaril, da je zanj in za LMŠ bistveno, da se pogovori nadaljujejo.
Po srečanju z LMŠ je Levica za skupno mizo sedla tudi z SD. Prvak SD Dejan Židan je po koncu srečanja poudaril, da še nič ni dokončno dogovorjeno in da je odprta tudi opcija, da Slovenija dobi levosredinsko vlado, ter da je zanje pomembno, da v Sloveniji ne pride do vlade, "ki bi bila vlada radikalne desnice". Če bi takšna vlada štiri leta Slovenijo spreminjala po svojih načelih, bi jo dejansko spremenila nepovratno, česar "si pa državljanke in državljani ne zaslužimo".
Obnašati se, kot da so nekateri izključeni, drugi pa niso, je po mnenju SD prehitro in napačno. "Zato je naš predlog, da se v tem trenutku ne obnašamo, kot da že imamo dogovorjeno vlado, ker je nimamo," je poudaril in dodal, da potekajo le pogajanja na različnih področjih.
Mesec: Sredina se bo morala globoko zazreti sama vase
A v Levici ugotavljajo, da so de facto že izločeni iz koalicijskih pogajanj, ki jih vodi Šarec. Mesec je spomnil, da jih na sestankih šesterčka ni, koalicijska pogodba pa se brez njih začne usklajevati v petek. Šarec pa se na njih obrača za podporo njegovemu morebitnemu mandatarstvu.
Mesec dodaja, da ne morejo "pristati na zahteve sredine, da se praktično popolnoma odrečejo svojemu programu zgolj zavoljo tega, da bo vlada sredinska, ne pa desna". Zaenkrat imajo na mizi projektno sodelovanje, svet stranke pa bo odločil o tem, pod kakšnimi pogoji so pripravljeni podpreti sredinsko vlado.
"Če zares želimo preprečiti radikalizacijo te družbe in nepovraten obrat na, recimo temu, orbanovski način, se bo morala tudi sredina globoko zazreti sama vase in se vprašati, kaj je v vseh teh letih delala narobe, da se je v družbi pojavilo tolikšno nezadovoljstvo," je dejal Mesec.
Cerar: Da nihče noče v koalicijo s SDS, veliko pove o tej stranki
Miro Cerar, ki se sicer nahaja v Bruslju na vrhu voditeljev držav članic, je znova dejal, da si ne želi orbanizacije Slovenije ter da SMC podpira prizadevanja Marjana Šarca za oblikovanje koalicije. Da nihče noče v koalicijo z Janezom Janšo in SDS, zelo veliko pove o tej stranki, še dodaja.
Pot do oblikovanja nove koalicije pod vodstvom Šarca je sicer po Cerarjevem mnenju zahtevna. "Ta hip se o njej pogovarja kar šest političnih strank. Zraven je nekje, upam, vključena tudi Levica kot nek partner, ki naj bi podpiral to koalicijo," je povedal.
Na vprašanje, ali torej odločitev o Milanu Brglezu ne pomeni povezovanja z SDS, je Cerar poudaril, da je že neštetokrat pojasnil, da SMC podpira stabilno, razvojno naravnano in svobodomiselno koalicijo na čelu s Šarcem in da so njemu poverili zaupanje. "Vse manipulacije, ki vodijo v drugo smer, so popolnoma nesprejemljive," je še zatrdil in napovedal, da bo zvečer podal izjavo v povezavi z Brglezom.
Tonin sodelovanja z Levico ne vidi, dnevno se sliši z Janezom Janšo
Tonin je po sestanku dejal, da mora biti sporazum o koalicijskem sodelovanju natančen in časovno omejen, v njem morajo biti našteti konkretni projekti, ki jih nameravajo izpeljati, s številkami in časovnimi roki.
V vsebinskih pogajanjih, ki bodo zdaj sledila, bodo v prvi fazi poiskali predvsem skupne točke, identificirali razlike in iskali tudi že skupna stališča o najbolj aktualnih stvareh, ki jih čakajo. Med drugim so to odnosi s Hrvaško, primer NLB in dogovor s sindikati.
Hkrati je dejal, da možnosti sodelovanja z Levico ne vidi ter hkrati pojasnil, da so v "rednih stikih" z Janšo, slišala sta se tudi danes. Po njegovi oceni so pogovori z Janšo najbolj vsebinsko globoki, saj so šli čez celotna programa strank ter iskali skupne točke in razlike.
V NSi so ključne točke iz svojega programa strnili na tri strani, med njimi so zmanjšanje čakalnih vrst v zdravstvu, zvišanje plač z dvigom dohodninske olajšave, uvedba poskusnega mandata za sodnike, ki bi bila del reforme sodstva, in izpolnjevanje vseh odločb ustavnega sodišča.
Bratuškova zagotovila podporo Šarcu kot kandidatu za mandatarja
Predsednica SAB, Alenka Bratušek, pa je po pogovoru strank zagotovila podporo Šarcu kot kandidatu za mandatarja. "Mislim, da je jasno, da če smo danes sedeli na sestanku sredinske koalicije, gre naših pet glasov Šarcu. Tak je bil tudi dogovor znotraj poslanske skupine," je dejala na novinarski konferenci.
Pri tem je dodala, da se vedno bolj aktivno ukvarjajo z oblikovanjem sredinske vlade. "Dogovorili smo se, da bomo med sabo iskali najmanjši skupni imenovalec, in ne razlik." Kot prvo nalogo nove vlade pa v stranki vidijo zdravstvo."Želimo zelo natančno zavezo, do kdaj in s koliko denarja bomo čakalne vrste skrajšali," je poudarila Bratuškova. Po njenih navedbah se bo treba prav tako dogovoriti o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in košarice zdravstvenih pravic.
V SAB izpostavljajo tudi rešitve za upokojence, zavzemajo se za ženske kvote v gospodarstvu, na področju mladih pa poudarjajo reševanje stanovanjske problematike, in sicer tudi z vzpostavitvijo večjega sklada neprofitnih stanovanj. Stranka se zavzema tudi za spremembo volilnega sistema oziroma za uvedbo preferenčnega glasu, da bi imeli ljudje večji vpliv na to, kdo je izvoljen v Državni zbor.
Na vprašanje, ali od navedenih programskih vsebin ne bodo odstopali, je Bratuškova odgovorila, da ne bi bilo odgovorno kar takoj zapirati vrat, toda da morajo biti zdravstvo in pokojnine prednostna naloga, mlade prav tako želijo vključiti v koalicijsko pogodbo, enako tudi preferenčni glas.
SDS opravila že več pogovorov
Predsednik SDS Janez Janša, ki je s svojo stranko na volitvah zmagal, je na drugi strani dejal, da pridejo koalicijske pogodbe na vrsto šele po tistem, ko se bo predsednik republike Borut Pahor odločil, ali in komu bo podelil mandat za sestavo vlade. Po Janševih navedbah so v SDS doslej sicer opravili že več pogovorov z nekaterimi strankami, v širšem obsegu z vsemi ostalimi strankami, s ciljem oblikovanja koalicijske pogodbe pa bodo pogovori možni šele po ugotovitvi, ali so stranke pripravljene na podpis koalicijske pogodbe in ali imajo ustrezne kadrovske vire.
KOMENTARJI (1053)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.