Predlagana sprememba v 57. členu določa, da visokošolskim zavodom spremenjenih pogojev ni več treba izpolnjevati pri prvem, pač pa pri drugem podaljšanju akreditacije, s čimer je podaljšan rok za izpolnjevanje zaostrenih pogojev.
"Vedno znova naletimo na potaknjence, to je že stalnica," je dejala poslanka Levice Nataša Sukič in izpostavila prav 57. člen, ki mu sama pravi kar "personificirani člen – parkirišče za prijatelja Jambreka". V mislih je imela novogoriško Novo univerzo Petra Jambreka.
"Jambrekova tako imenovana univerza ne dosega kriterijev, zapisanih v zakonu leta 2016, da bi podaljšala svojo akreditacijo. Akreditacije ne bi smeli podaljšati, ker preprosto ne izpolnjuje pogojev," je poudarila in dodala, da si je 27. oktobra "privoščil" lobistični stik na ministrstvu za šolstvo in da je "od takrat naprej zgodba jasna".
"Predlog omogoča, da bo univerza, ki trenutno ne izpolnjuje kriterijev, da bi bila univerza, na mesečni ravni prejemala 175 tisoč evrov javnega denarja," je pojasnila. Na letni ravni to predstavlja okoli 2 milijona evrov. "To so javna sredstva za privatni interes nekoga, ki je blizu našemu premierju Janezu Janši. Samo zato," je bila ostra Sukičeva.
"V časih, ko denarja za mnogo pomembnejše stvari krvavo primanjkuje, naši milijoni izhlapevajo v zrak. Javni denar za privatne žepe. Za univerze, ki celo zmanjšujejo kakovost našega visokega šolstva, na kar je v preteklosti opozorilo že tudi računsko sodišče," je še zatrdila.
"Gre za pomoč tako imenovani Jambrekovi univerzi, ki je tako ali drugače povezana z oblastjo. S samim vrhom, s predsednikom vlade," se je s Sukičevo strinjal tudi Marko Koprivc iz SD. "Tukaj obstaja resen sum na korupcijo, ta ukrep nima nikakršne zveze z blaženjem posledic epidemije."
"Izkoriščanje epidemije za interese Janeza Janše in njegove stranke je poteza, ki ni sprejemljiva in vredna demokratične Slovenije," je še dejal in dodal, da bodo v demokratični opoziciji razmislili, kako bi lahko ta ukrep iz paketa izključili.
Nakvis: Kaj se zgodi s študenti, ko visokošolskemu zavodu akreditacija preneha?
"Gre za strokovno podprt predlog, oblikovan na Nacionalni agenciji RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis), s katerim bi prisluhnili tistim visokošolskim zavodom, ki želijo zaradi covidnih razmer uveljavljati podaljšanje izpolnjevanja akreditacijskih pogojev," so nam pojasnili na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Da so priporočilo za podaljšanje roka za akreditacijo dobili od Nakvisa, je že v ponedeljek pojasnil tudi državni sekretar na šolskem ministrstvu Damir Orehovec.
Poleg omenjenega predloga je bilo govora tudi o predlogu, ki bi izenačili pogoje poklicnih in splošnih maturantov za vpis na fakultete. Prav z Nakvisa zdaj sporočajo, da z vidika kakovosti slovenskega visokega šolstva in enake obravnave vseh visokošolskih zavodov vložena predloga v okviru krizne zakonodaje nista ustrezni rešitvi.
Menijo, da bi imeli lahko izvorno predlagani rešitvi resne in nepopravljive posledice za kakovost tako srednješolskega kot visokošolskega izobraževanja.
Pri predlagani spremembi 57. člena izpostavljajo ključno vprašanje, na katero trenutna zakonodaja ne ponuja ustreznega odgovora, in sicer kako je sistemsko urejeno vprašanje študentov, če visokošolskemu zavodu akreditacija preneha ali se ne podaljša. ZViS te problematike namreč ne naslavlja, zato ni jasno, kaj se zgodi s študenti, ko visokošolskemu zavodu akreditacija preneha. Ta pravna praznina ima lahko hude posledice za veliko število študentov, so prepričani.
Po drugi strani pa predlagana zakonska rešitev pomeni nedopustno poseganje v postopke reakreditacije, ki so v teku, ter slovenske visokošolske zavode postavlja v neenak položaj, saj je v dokazovanje kakovosti njihovega dela na posameznih univerzah vključenih več sto ljudi, druge pa bi bile iz takega preverjanja torej izvzete. "To bi vneslo dvome v verodostojnost predpisanih postopkov zagotavljanja kakovosti v visokem šolstvu," so dodali.
Kljub temu da je Nakvis v sklopu svojih nalog dolžan spoštovani veljavno zakonodajo s področja visokega šolstva, pa se je zaradi neustreznih oziroma nejasnih določb agencija znašla v nezavidljivem položaju, ko v primeru presoje skladnosti s standardi kakovosti in določbami ZViS hkrati nosi breme posledic in odgovornost za študente, ki bi se znašli v takšni situaciji, so še dodali.
Kar nekaj prahu dvignil tudi predlog izenačitve pogojev za vpis na fakultete
Že nekaj časa pred ponedeljkovo sejo odbora za šolstvo je številne razburil tudi predlog, da bi se v času epidemije izenačili pogoji poklicnih in splošnih maturantov za vpis na fakultete. Prav zaradi opozoril strokovnih organizacij se je šolsko ministrstvo odločilo, da pri tem predlogu ne bo vztrajalo, koalicijski partnerji pa naj bi predlog umaknili.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.