S predlogom DeSUS, da se pomoč verskim uslužbencem iz šestega premakne v sedmi protikoronski zakonski sveženj, je v četrtek soglašala tudi vlada.
Kot je pojasnila v sporočilu za javnost po seji, se predlogi nanašajo na začasne ukrepe za verske uslužbence, in sicer na začasen ukrep dviga višine plačila socialnih prispevkov za verske uslužbence za čas epidemije in prepovedi opravljanja verskih obredov ter na črtanje temeljnega dohodka verskih uslužbencev. To tematiko bodo namreč urejali skupaj s pomočjo drugim ranljivim skupinam v sedmem protikoronskem svežnju.
Premier Janez Janša je pred nekaj dnevi napovedal, da namerava vlada predlog sedmega protikoronskega zakona pripraviti do konca decembra. Pri tem išče dodatna sredstva, s katerimi bi vsaj najbolj prizadetim skupinam prebivalstva olajšali socialne posledice epidemije. Vključili bodo tudi pomoč upokojencem.
Maturi ne bosta izenačeni
Na koalicijskem usklajevanju pa so se partnerji na predlog SMC uskladili tudi o dopolnilu k šestemu protikoronskemu zakonu, s katerim bodo umaknili predlog, da se v času epidemioloških razmer izenačijo pogoji poklicnih in splošnih maturantov za vpis na fakultete. K umiku tega člena so pozvale tudi nekatere strokovne organizacije in politične stranke.
Ministrstvo za izobraževanje je sicer že pred desetimi dnevi pojasnilo, da so s tem predlogom sledili strokovni oceni Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis), da se pomaga ciljnim skupinam, a da pri rešitvi ne bodo vztrajali.
Dopolnila za omenjene spremembe v šestem protikoronskem svežnju bo po pričakovanjih vložila koalicija. Poleg tega naj bi bilo iz koalicijskih vrst pričakovati še nekaj predlogov za spremembe.
Matični odbor DZ za finance bo predlog šestega protikoronskega zakonskega svežnja obravnaval v ponedeljek, DZ pa na izredni seji v sredo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.