Po dolgih in mučnih pogajanjih so se včeraj nadaljevali pogovori med konservativci in socialnimi demokrati. Pogajanja so se začela kmalu po predčasnih volitvah 23. februarja z občutkom nujnosti zaradi množice svetovnih in domačih izzivov. Friedrich Merz iz vrst krščanskih demokratov bo, kot kaže, maja postal naslednji nemški kancler.
"V zadnjih tednih se je med CDU in CSU ter SPD na drugi strani vzpostavil dober zaupanja vreden odnos in zaupanje med nami je dobra osnova za uspešno vlado. To zaupanje smo si izborili in sem prepričan, da bomo v prihodnjih štirih letih skupaj dobro vladali," je dejal Merz.

Med vsebinskimi poudarki koalicijskega dogovora je po poročanju STA Merz izpostavil davčne reforme, zaostritev migracijske politike in okrepitev tako notranje kot zunanje varnosti.
Glede na načrte prihodnje koalicije bodo znižali davek na elektriko ter davek od dogodkov pravnih oseb, prav tako ne bodo več obdavčevali nadur. Spodbujali bodo tudi tako imenovano aktivno upokojevanje, ki bi omogočilo davčno olajšavo za vse, ki bi ostali delovno aktivni, čeprav so dosegli starostno upokojitev.
Predsednik CSU Markus Söder je glede dogovora izpostavil nižanje stroškov za energijo, s čimer naj bi razbremenili tako gospodarstvo kot državljane, poroča portal Tagesschau. Dogovor je "odgovor na izzive našega časa", je dodal.
Glede migracij nameravajo še naprej nadzorovati državne meje, omejiti združevanje družin, ukiniti pospešeno pridobitev državljanstva v roku treh let in povečati seznam varnih držav.
Vodja SPD Lars Klingbeil je sicer poudaril, da Nemčija ostaja država priseljevanja in da vanjo sodijo vsi, ki se integrirajo. "Temeljna pravica do azila ostaja nedotaknjena," je dodal.
SPD z več ministrstvi kot CDU?
Nemški socialni demokrati lahko glede na prvo poročilo pričakujejo sedem ministrstev v novi zvezni vladi. Medtem naj bi jih imela konservativna CDU šest, njena bavarska sestrska stranka CSU pa tri. Številke so bile določene v osnutku koalicijske pogodbe, poroča agencija Reuters.
Za Socialne demokrate bi bilo to še eno ministrstvo več kot v prejšnjih koalicijah s CDU. S pristojnostjo za finance in obrambo bodo dobili dva ključna resorja, poroča nemški portal Deutsche Welle.
Zunanje ministrstvo naj bi po poročilu vodila CDU, najpomembnejši resor CSU pa bi bilo ministrstvo za notranje zadeve. Vsaka stranka se nato sama odloči, kdo bo vodil ministrstva.

Pričakuje se, da bo SPD prevzel tudi pravosodje in varstvo potrošnikov, delo in socialne zadeve, okolje, vključno z varstvom podnebja, razvojno pomoč ter stanovanja, razvoj mest in gradnjo. Poleg vodje kanclerskega urada bi CDU dobila še šest ministrstev: ministrstvo za gospodarstvo in energijo, ministrstvo za zunanje zadeve ter ministrstvo za družino, zdravje, promet in digitalizacijo.
V Berlinu pričakujejo, da bo CSU zahteval raziskovalno, tehnološko in vesoljsko področje ter kmetijstvo in notranje zadeve.

Brez zavore: več obrambe
Koalicijski dogovor, ki so ga dosegli konservativci in SPD v sredo, je nadaljevanje prejšnjih pogajanj, kjer sta se stranki dogovorili o reformi strogih ustavnih pravil o zadolževanju vlade, znanih kot dolžniška zavora.
Spremembe pravil bodo Nemčiji omogočile povečanje izdatkov za obrambo in sestavo 500 milijard evrov vrednega paketa ukrepov za infrastrukturo in varstvo podnebja.

Ta dogovor je bil izsiljen na posebnem zasedanju odhajajočega parlamenta marca, da bi se izognili temu, da bi mu Alternativa za Nemčijo (AfD) in Levica v novem parlamentu nasprotovali.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.