V SAB verjamejo, da je v PKP6 veliko dobrih predlogov, vendar pa ocenjujejo, da v ta paket nikakor ne sodijo predlogi o izenačitvi splošne in strokovne mature, o financiranju Jambrekove univerze, o plačah, ki bi jih država zagotavljala duhovnikom in tudi ne enormno zvišanje kazni za protestnike. "Gre za podtaknjence, nekaj jih bo šlo ven, nekaj pa jih bo na žalost tudi ostalo," je povedala Alenka Bratušek.
"Od prvega protikoronaskega paketa do danes se stvari zgolj zaostrujejo," pa pravijo v LMŠ in opozarjajo na neustavnost marsikatere določbe, ki je bila sprejeta v prejšnjih paketih. "Vsa kukavičja jajca, ki jih bomo spremljali tudi v ostalih paketih v prihodnosti, so stalnica in modus operandi te vlade. Potrjujejo pa dvoje. Prvič, totalno nesposobnost za vzpostavitev okolja za pomoč najbolj prizadetim, ter drugič, odvračanje pozornosti od bistvenih problemov," menijo v največji opozicijski stranki.
Tudi v stranki SD glede 'kukavičjih jajc' pravijo, da gre za 'podtaknjence', ki jih vlada Janeza Janše sprejema, da bi pomagala svojim političnim zaveznikom, medtem ko ji za gospodarstvo ni mar. "Koalicija se pogovarja o projektih in določilih PKP, s katerimi skušata vlada in Janez Janša pomagati svojim prijateljem. Zunaj pa je hirajoče gospodarstvo, ki prosi vlado, naj se končno sprejme ukrepe, ki bodo pomagali gospodarstvu. Očitno so bolj pomembni njihovi pajdaši," menijo v SD.
V stranki tudi ostro nasprotujejo še enemu 'kukavičjemu jajcu' v PKP6. Gre namreč za podaljšanje akreditacij visokošolskim zavodom, ki ne izpolnjujejo pogojev. Pri tem izpostavljajo pomoč novogoriški Novi univerzi Petra Jambreka, za katero pravijo, da je "tako ali drugače povezana z oblastjo". "Tukaj obstaja resen sum na korupcijo, ta ukrep nima nikakršne veze z blaženjem posledic epidemije. /.../ Izkoriščanje epidemije za interese Janeza Janše in njegove stranke so poteze, ki niso sprejemljive in vredne demokratične Slovenije," je ob tem povedal Marko Koprivc iz SD.
Nataša Sukić iz Levice pa je omenila 'Hojsove podtaknjence'. "V PKP6 so stvari prišle do vrelišča. Minister Aleš Hojs si želi kaznovati državljane s kaznimi, ki so popolnoma nore, samo zato, ker želijo izkazati protest. To je dobesedno katastrofa. Če bo tak člen sprejet, je to konec demokracije. Mi resno postajamo policijska država, minister pa se ne ustavlja."
DZ bo zakon potrjeval v sredo. Kar nekaj popravkov vladne različice predloga zakona je - po pričakovanjih - sicer bilo tudi v današnjem nadaljevanju seje. Finančni minister Andrej Šircelj je denimo napovedal črtanje določbe o izplačilu mesečnega temeljnega dohodka verskim uslužbencem. Do tega so v skladu s petim protikoronskim zakonom trenutno upravičeni samozaposleni, kmetje in družbeniki, minister pa je povedal, da bodo v sedmi paket pomoči vključili še druge družbene skupine.
Tudi tokratni predlog protikoronskega zakona sega na številna področja, med najpomembnejšimi ukrepi pa je delna nadomestitev fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem. Pomoč naj bi bila po prvotnem predlogu v obdobju od oktobra do decembra letos namenjena tistim, ki so jim letni prihodki zaradi epidemije upadli za vsaj 40 odstotkov glede na lanski promet. Toda vlada je na pobudo ministra Zdravka Počivalška predlagala, da se ta odstotek iz 40 zniža na 30 odstotkov. "Na ta način bomo lahko pomagali večjemu krogu podjetij, ki so prizadeta zaradi epidemije covida-19."
Predlagali so tudi spremembo ukrepa povračila nadomestila za čakanje na delo, kjer naj bi malim podjetjem krili 100 odstotkov nadomestila plače. "Predvsem smo imeli pri tem v mislih podjetja, ki še niso pridobila največjega zneska pomoči 800.000 evrov skladno z Začasnim okvirom Evropske unije za državne pomoči, točka 3.1," so pojasnili na gospodarskem ministrstvu.
V ponedeljek pa je odbor iz predloga zakona črtal podaljšanje subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. Tako so predlagali poslanci koalicije, ki načrtujejo ureditev te problematike v drugem zakonu. Z dopolnilom koalicije so tudi razširili krog upravičencev do izplačila nadomestila plače, če zaradi epidemije ne morejo opravljati dela.
Kaj prinaša PKP7?
Iz Ministrstva RS za gospodarski razvoj in tehnologijo še sporočajo, da pospešeno pripravljajo tudi sedmi protikoronski paket, ki bo temeljil na dveh izhodiščih. Ukrepi bodo namenjeni pomoči gospodarstvu oziroma podjetjem, ki so zaradi druge ustavitve javnega življenja utrpele finančno škodo. Pojasnjujejo, da gre za dejavnosti, ki so, zaradi narave dela, skozi celotno leto trpele izpad prometa. S tem bodo gospodarstvu pomagali k ohranjanju delovnih mest.
"Sedmi protikoronski paket bo posebej naslovil tiste sektorje, ki so utrpeli največji padec prometa skozi celotno leto, kot so denimo industrija srečanj in nekateri deli gostinstva in turizma," so pojasnili na ministrstvu.
Sedmi protikoronski paket pa bo vseboval tudi ukrepe za ohranitev socialne stabilnosti. "S temi ukrepi bo vlada pomagala socialno ranljivim skupinam, kot so denimo upokojenci z nižjimi pokojninami."
KOMENTARJI (390)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.