Policija že od začetka meseca intenzivno zbira informacije, od danes pa tudi Nacionalni preiskovalni urad (NPU) vodi predkazenski postopek in preiskuje primere domnevnih nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU).
Na podlagi preteklega aktivnega zbiranja informacij glede posamičnih primerov nabave zaščitnih sredstev in včeraj razkritih novih dejstev, je danes zadevo prevzel NPU, ki preiskuje primere domnevnih nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme, pri čemer obravnava primere, ki jih je sam zaznal in ki so bili izpostavljeni v medijskih poročilih, so zapisali v sporočilu za javnost.
NPU v predkazenskem postopku tako izvaja aktivnosti zaradi razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva. Pri tem zbira obvestila in poslovno dokumentacijo ter izvaja ostale aktivnosti z namenom dokazovanja kaznivega dejanja.
Kot je v oddaji 24UR razložil direktor NPU Darko Muženič, pregledujejo vse pogodbe. O številu osumljencev pravi, da težko govori, opravljajo pa razgovore z večjim številom oseb. "Preiskala se bo njihova vloga. Iščemo dokaze, pregledujemo listine in elektronske naprave," je pojasnil.
Na vprašanje, ali je vodja poslov na Zavodu RS za blagovne rezerve Ivan Gale, pod policijsko zaščito, pa je Muženič odgovoril, da je "Gale izjemno pogumen, da se je izpostavil in opozoril na domnevne nepravilnosti". "V takšnih primerih policija ne pusti, da bi bil tak človek prepuščen sam sebi, za njegovo varnost je ustrezno poskrbljeno," je zagotovil prvi mož NPU.
Kot je še dodal, sam zaenkrat ni bil deležen nikakršnih pritiskov. Na vprašanje, ali ima občutek, da bo vlada v kratkem zamenjala tudi njega, pa je dejal, da je to "že sam zaznal v medijih".
Z GPU so sicer še sporočili, da se preiskava "vodi prednostno, tako kot tudi ostali primeri, pri katerih obstaja sum, da si želijo storilci pridobiti protipravno premoženjsko korist z izkoriščanjem aktualnih razmer". "V okviru preiskave se je NPU že povezal z nekaterimi drugimi državnimi organi z namenom izmenjave podatkov in nadaljnjega dela, med drugim tudi z državnim tožilstvom. Danes so preiskovalci NPU opravili razgovore z več fizičnimi osebami, prav tako pa so zasegli določeno poslovno dokumentacijo," je sporočil Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete na GPU.
Policija poleg omenjene zadeve v povezavi z domnevnimi nepravilnosti pri dobavi zaščitne opreme sicer ves čas dosledno spremlja in tudi preverja več drugih primerov spornih poslov v smislu preverjanja obstoja razlogov za sum uradno pregonljivih kaznivih dejanj.
Pri tem policija sodeluje in je v stalnem kontaktu tudi z drugimi državnimi organi s področja sistemskega in inšpekcijskega nadzora nad porabo javnih sredstev ter izvajanja javnih pooblastil, s katerimi si sprotno izmenjuje podatke in konkretne ugotovitve iz lastnih pristojnosti, so pojasnili na GPU.
Preiskava morebitnih zlorab in goljufij pri nakupu varovalne opreme tudi prednostna naloga Europola
Kot so še dodali, je slovenska policija tudi vključena v sistem mednarodnega policijskega sodelovanja in v tem času sodeluje s tujimi varnostnimi organi, saj je morebitne zlorabe razmer na trgu in goljufije pri nakupu in prodaji varovalne (medicinske) opreme kot prednostno nalogo opredelil tudi Europol.
"Policija bo tudi v prihodnje prednostno obravnavala vse primere sumov kaznivih dejanj, pri katerih bi storilci z izkoriščanjem aktualnih razmer želeli pridobiti protipravno premoženjsko korist in s tem škoditi družbi kot celoti," so še zagotovili na GPU.
Spomnimo ...
V javnosti zadnje dni odmeva več primerov sumov nepravilnosti pri dobavi zaščitne opreme.
Kriminalisti NPU so popoldne že zaslišali uslužbenca blagovnih rezerv Ivana Galeta, ki je v četrtek za oddajo Tarča na Televiziji Slovenija razkrili pričevanja in tudi nekatere dokumente o domnevnem vmešavanju predstavnikov ministrstva za gospodarstvo in drugih v posle za dobavo mask in respiratorjev oziroma ventilatorjev.
Gale, ki je med bolniško odsotnostjo nadomeščal takratnega direktorja Antona Zakrajška, je za omenjeno oddajo med drugim opisal pritiske, ki so jih na uslužbence zavoda izvajali predvsem posamezniki iz kroga gospodarskega ministrstva. Tako je denimo izpostavil, da si je gospodarski minister Zdravko Počivalšek osebno najbolj prizadeval za sklenitev posla z določenim ponudnikom.
Mediji so sicer neuradno poročali, da naj bi Gale, ki je razkril nekatere podrobnosti, takoj po pogovoru prejel policijsko zaščito oziroma naj bi mu zagotovili varovanje, vendar so na NPU to zanikali. "Potrdimo vam lahko le, da v predkazenskem postopku NPU, ki preiskuje primere domnevnih nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme, nobena fizična oseba ni varovana," so dodali.
Pozno popoldne pa so kriminalisti gradivo za predkazenski postopek iskali tudi v prostorih Televizije Slovenija. Najprej so se pogovorili z vodstvom, nato pa odnesli tudi nekaj gradiva, je poročala TVS. "Oddaja Tarča je torej sprožila predkazenski postopek. Kriminalisti zbirajo dokaze in danes so se ustavili tudi na Radioteleviziji Slovenija. Pogovor je bil korekten, zanimal pa jih je posnetek pogovora med Antonom Zakrajškom in ministrom Počivalškom," je povedala odgovorna urednica informativnega programa Manica Janežič Ambrožič.
KOMENTARJI (507)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.