Poročali smo že o številnih nepravilnostih pri nabavi zaščitne opreme v Sloveniji. Včeraj pa so v oddaji Tarča razkrili pričevanja in dokumente o vmešavanju predstavnikov ministrstva za gospodarstvo v posel za dobavo mask in respiratorjev družbe Geneplanet. Razkrili so tudi pritiske politikov, kot sta Marjan Podobnik in Lojze Peterle, za posle nekaterih manjših podjetij. Vse pritiske vpleteni zanikajo.
V Transparency International (TI) Slovenia pozivajo vse pristojne organe, da nemudoma preverijo postopke nakupov zaščitne in druge medicinske opreme za spoprijemanje z epidemijo covid-19. "Razkritja oddaje Tarča, pa tudi številna druga medijska poročila v zadnjih tednih, vzbujajo toliko dvomov o smotrnosti in pravilnosti porabe javnih sredstev, da je nujno te dvome čimprej razjasniti," opozarja dr. Alma Sedlar, predsednica TI Slovenia.
'Razkritja glede nakupov zaščitne opreme zahtevajo takojšnje ukrepanje'
"Primer nakupov zaščitne opreme jasno kaže, da v kriznih razmerah država nima razvitih ustreznih mehanizmov za izvedbo nakupov, ki so nujno potrebni. Zdi se, da se ponavlja zgodba z nakupom žične ograje, kar je v oddaji nakazal tudi uslužbenec Zavoda za blagovne rezerve. Prenašanje odgovornosti na organe, ki nimajo izkušenj ali kadrov, ustanavljanje ad-hoc skupin, angažiranje pro bono svetovalcev in podobni pristopi nevarno povečujejo tveganja za korupcijo. Brez ustaljenih postopkov je možnost neetičnih vplivov in neformalnih pritiskov visoka, kar se je, glede na pričevanja in razkrite dokumente, zgodilo tudi tokrat," je poudarila dr. Alma Sedlar.
TI Slovenia pričakuje, da bodo pristojni v najkrajšem času po normalizaciji razmer vzpostavili standarde za nakupe v času nujnih razmer, da se tovrstne zgodbe v prihodnje ne bodo ponavljale. "Skrbno ravnanje z javnimi sredstvi v času kriz rešuje življenja. Če gre denar zaradi morebitnih osebnih interesov odločevalcev dobaviteljem, ki opreme ne dobavijo, ta ni ustrezne kakovosti ali pa se jo preplača, lahko to ogroža zdravje in varnost ljudi, česar si v sedanjih kriznih razmerah nikakor ne bi smeli privoščiti," je še dodala dr. Alma Sedlar.
Pozvali so tudi k ustrezni zaščiti žvižgačev, saj je ob primerih nepravilnosti pri porabi javnih sredstev njihova vloga ključna za odkrivanje teh. Rok za prenos Direktive o zaščiti žvižgačev teče, sumi nepravilnosti pa nas stalno opozarjajo, da je treba zaščito ob prenosu urediti celostno in po najvišjih standardih.
Židan zaradi razkritij meni, da bi vlada morala privoliti v predčasne volitve
Na razkritje se je že odzval del opozicije. Marjan Šarec je izrazil prepričanje, da je za sporne poteze vedel tudi vrh vlade. Kot je dejal, imajo informacije, da je zaščitna oprema ves čas prihajala, zato po njegovih besedah ne drži, da velikih pošiljk ni bilo. "Imam občutek, da se je skušalo ustvariti vtis še večjega pomanjkanja," je dejal.
Po Židanovem mnenju pa so vse nepravilnosti v zvezi z zaščitno opremo vredne interpelacije celotne vlade. "To spominja na orožarsko afero pred 30 leti," je dejal. Najbolj moralno bi bilo, da vlada privoli v predčasne volitve, da lahko sestavijo DZ z večjo kredibilnostjo, je dodal. Opozicijo je ob tem pozval, naj izkoristi vsa sredstva. Kot je zapisal na Twitterju: "Razkritja koruptivnih poslov, pritiskov in groženj ob nabavi zaščitne opreme, kot jih Slovenija še ni videla. To ni odgovornost enega ministra. To je način delovanja in odgovornost te vlade. Zaradi tega pozivamo vlado, da odstopi."
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.