Vodenje Blagovnih rezerv je medtem že prevzel novi šef, nekdanji direktor kobilarne Lipica Tomi Rumpf. A vprašanja ob nabavah zavoda za blagovne rezerve ne pojenjajo: zakaj je Joc Pečečnik nabavil nadstandardne in dražje rokavice, čemu 400 tisoč zaščitnih očal in kaj so sinoči odkrili kriminalisti? Pečečnik je prepričan, da kriminalisti niso preiskovali njegove opreme, je pa zaradi vse več nejasnosti kar sam na računsko sodišče naslovil prošnjo za izredni nadzor.
"Ping-pong" z odgovornostjo
Če smo pretekle tedne spremljali ping pong prelaganja odgovornosti o sumljivi dobavi zaščitne opreme med ministroma za obrambo in gospodarstvo, je sinoči Zdravko Počivalšek s prstom pokazal na dosedanjega šefa Zavoda za blagovne rezerve Antona Zakrajška. Ta je zaradi korona okužbe že več kot 4 tedne na bolniški in je prav zaradi slabega zdravstvenega stanja Počivalšku sam predlagal, da ga razreši. "Od doma je sodeloval pri vseh poslih zavoda. Z ministrstva smo ga je za nekatere posle, ki jih je opravil, opozorili, da ti niso izvedeni v funkciji dobrega gospodarja," je povedal Počivalšek.
Zakrajšek pa odogovarja, da je na bolniški že od 20. marca, da pa takrat ni podpisal nobene pogodbe. V daljšem pismu ministra postavlja na laž in opozarja, da ne bo dovolil, da sta zdaj on in zavod za rezerve grešna kozla. Zapisal je, da so ponudbe za dobavo zaščitne opreme pregledali in odobrili najprej na Počivalškovem gospodarskem ministrstvu, kasneje pa na upravi za zaščito in reševanje, ki spada v resor Mateja Tonina. Šele zatem je bila ustanovljena delovna skupina. Za vsa naročila pa, da je moral zavod dobiti tako zeleno luč uprave za zaščito kot gospodarskega ministrstva. "Nikakor nisem izbiral dobavitelja," je zgrožen Zakrajšek.
Ne Počivalšek, ne Zakrajškova zamenjava Tomi Rumpf, danes nista stopila pred kamero. Prav tako ne Uprava za zaščito in reševanje, se je pa oglasil del opozicije. "Mislim, da tu se igramo z davkoplačevalskim denarjem kar ni pošteno do državljanov," je povedal Marko Bandelli.
Pečečnik zaprosil računsko sodišče za izredni nadzor
Prav to je sinoči v blagovnih rezervah preverjala policija. Ne le Pečečnikove navadne kirurške maske z lažno oznako FPP2. Šlo je za napako pri kitajskem prozivajalcu, zagotavlja Pečečnik. Ceno iz 1,85 evra na kos so takoj popravili na bistveno nižjo, 50 centov. A pojavlja se še vprašanje, zakaj in za koga je dostavil 400.000 zaščitnih očal v vrednosti skoraj dva milijona evrov, kar je 13-krat več kot jih potrebuje naše zdravstvo, in tudi, zakaj je za ceno štirih milijonov evrov dostavil pet milijonov rokavic, v vrednosti 80 centov na kos, kar ustreza ceni kirurških rokavic, ne pa nitrilnih, ki so jih prejemniki prevzemali v Rojah, in bi morale biti 10- ali celo 20-krat cenejše od kirurških?
"Težko odgovarjam, zato ker nisem sodeloval pri izboru materiala, niti ga nisem potrjeval. S Kitajske sem dobil, kar je bilo v kratkem času na voljo, tisti, ki so za to odgovorni pa so to potrdil. Dobavljam stvari, ki smo jih dali v pogodbo in to je vse, kar lahko povem," je dejal Pečečnik, ki je prepričan, da kriminalisti sinoči niso preverjali njegove opreme. Kot je povedal, ga nihče ni kontaktiral, prav tako se ni nihče pritožil glede mask z napačno oznako. Če se bo to zgodilo, bodo skušali popraviti, zagotavlja. Je pa Pečečnik zaradi vse več nejasnosti računsko sodišče vseeno sam zaprosil, da opravi izredni nadzor.
KOMENTARJI (365)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.