zdravil

V Leku do konca prihodnjega leta 500 novih delovnih mest
03. 04. 2025 18.43Delo pri najboljšem delodajalcu je čast, a da v podjetju ostaneš leta, je potrebno nekaj več. Kaj je tisto nekaj več v Leku, kjer bodo do konca prihodnjega leta iskali še 500 novih delavcev, saj gradijo proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi in center za razvoj v Ljubljani?

Muslimani po svetu praznujejo: prvi dan ramazanskega bajrama je tu
30. 03. 2025 09.04S sončnim zahodom se je za muslimane zaključil postni mesec ramazan, ki mu sledi tridnevno praznovanje ramazanskega bajrama. Osrednja bajramska slovesnost je potekala v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana z začetkom ob 6. uri zjutraj, muslimani po svetu pa danes molijo v različnih okoliščinah.

Hišne preiskave v Ljubljani: gojili konopljo in kradli elektriko
27. 03. 2025 13.58Policisti in kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so utemeljili sum, da so 41-letni državljan Srbije in 29-, 30-, 34-letni državljani Slovenije storili kaznivo dejanje s področja prepovedanih drog in tatvino električne energije. Na podlagi ugotovitev in zbranih obvestil so s strani pristojnega sodišča pridobili odredbo za hišno preiskavo in tako izvedli hišne preiskave v štirih objektih na območju Policijske uprave Ljubljana.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore
26. 03. 2025 19.51Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Na sojenju za smrt dečka v pregretem avtomobilu pričala izvedenke za farmakologijo
24. 03. 2025 13.23Na celjskem sodišču so na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju zaslišali izvedenko farmakološke stroke Mojco Kržan. Ta je že januarja podala ugotovitve o prisotnosti zdravil in drog v krvi obtoženih in otroka, tokrat pa je predstavila dopolnjeno mnenje.

'Naredil bi vse, da bi kot družina izplezali iz trenutno težke situacije'
23. 03. 2025 16.18S sodelavko naju je terenska pot peljala mimo različnih, s soncem obsijanih vasi, ki dajejo navidezni občutek mirnega življenja. A se je izkazalo, da življenje pri družini, ki sva jo obiskali, ni tako mirno, kot se zdi.

Natalija je dokončala študij laboratorijske medicine, sedaj je čas za njeno strast
20. 03. 2025 07.57Natalija Sebanc je vlogo opazovalke v domači kuhinji hitro zamenjala z vlogo mamine pomočnice in odkrila svojo življenjsko strast. Zanjo si je vzela čas po končanem študiju laboratorijske medicine in kdo ve, morda bo po koncu MasterChefa odprla lastno slaščičarno.

Srce parajoča objava seznama reprezentantov palestinske reprezentance
18. 03. 2025 11.07Med tem, ko se otroci v Sloveniji veselijo prihajajočih obračunov slovenske nogometne reprezentance s Slovaško v playoffu Lige narodov, se otroci v Palestini na žalost ukvarjajo z nečloveškimi pogoji, kjer je nogomet zadnji na predolgem seznamu prioritet. A ta preprosta igra z žogo kljub okoliščinam že več kot stoletje združuje otroke in odrasle po svetu. Na to je ob objavi seznama reprezentantov pred prihajajočimi obračuni kvalifikacij za svetovno prvenstvo spomnila palestinska nogometna zveza.

Zaseg drog, kreme, zdravil s psihoaktivnimi snovmi, pištole in nabojev
16. 03. 2025 11.46Prek 30 gramov prepovedane droge, krema z vsebnostjo prepovedane droge, zdravil, ki vsebujejo psihoaktivne snovi, pištola in več nabojev. To je izkupiček hišne preiskave na območju Ribnice. Policisti so zasežene predmete poslali v analizo, zoper kršitelja pa bodo podali prekrškovni postopek.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem
15. 03. 2025 19.40Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?
15. 03. 2025 09.05Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali
13. 03. 2025 15.06Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

V ZDA protesti zaradi ukinjanja financiranja znanosti
08. 03. 2025 13.26V okoli 30 ameriških mestih so v petek potekali protesti znanstvenikov, raziskovalcev, zdravnikov, bolnikov in drugih, ki so izražali nasprotovanje ukinjanju sredstev za znanost in raziskave. V prestolnici Washington se je v znak kljubovanja odločitvam vlade predsednika Donalda Trumpa zbralo več tisoč ljudi.

Začenja se sojenje obtoženim za smrt Maradone
07. 03. 2025 10.08Več kot štiri leta po smrti argentinskega nogometnega idola Diega Armanda Maradone se bo začelo sojenje sedmim zdravstvenim delavcem zaradi malomarnosti, ki so domnevno povzročile njegovo smrt. Sojenje v San Isidru, predmestju Buenos Airesa, bo predvidoma trajalo do sredine julija, z zaslišanjem skoraj 120 prič.

Nov zasuk: Trump zamrznil carine na uvoz blaga in storitev iz Mehike
06. 03. 2025 10.34Ameriški predsednik Donald Trump je do 2. aprila zamrznil zaračunavanje 25-odstotnih carin na uvoz blaga in storitev iz Mehike, ki jih pokriva prostotrgovinski sporazum USMCA, je sporočil prek družbenega omrežja Truth Social. Po napovedi ministra za trgovina Howarda Lutnicka bo to najverjetneje storil tudi za uvoz iz Kanade. Carine so sicer v Kanadi sprožile pravi val gospodarskega patriotizma. Razburjeni Kanadčani bojkotirajo ameriške izdelke, največji prodajalec in distributer alkoholnih pijač v Ontariu pa s polic trgovin umika ameriške pijače. Kavarne so medtem v znak upora americano preimenovale v canadiano.

Smrt otroka v razgretem vozilu posledica toplotnega šoka
03. 03. 2025 16.30Na celjskem sodišču je na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju med drugim pričala izvedenka medicinske stroke Simona Šramek Zatler. Povedala je, da je bil vzrok smrti otroka odpoved srca in možganov kot posledica toplotnega šoka.

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?
02. 03. 2025 07.00Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'
28. 02. 2025 15.33Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov
27. 02. 2025 16.43Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Velika modrica na Trumpovi roki, Bela hiša krivi rokovanja
26. 02. 2025 09.06Ko se je ameriški predsednik Donald Trump v ponedeljek srečal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, pozornosti ni požela le vsebina njunega pogovora. Pozorno oko občinstva je namreč na Trumpovi desnici opazilo tudi veliko modrico. Podplutba je sprožila tudi številne skrbi glede zdravja ameriškega predsednika, a Bela hiša miri: "Predsednik ima modrice, ker nenehno dela in se vsak dan rokuje z ljudmi."

Matthew Perry prejel 27 odmerkov ketamina: 'Nekdo bo moral odgovarjati'
25. 02. 2025 12.06V novem dokumentarnem filmu o igralcu Matthewu Perryju je spregovoril nekdanji tožilec v primeru njegove smrti. "V preteklosti smo tem primerom rekli smrt zaradi prevelikega odmerka in krivili žrtev. Tega ne počnemo več. Krivimo preprodajalce drog, ki so izkoristili težave z odvisnostjo in povzročili smrt," je dejal. Zvezdnik je v zadnjih treh dneh namreč prejel kar 27 odmerkov ketamina, ljudje, povezani s prodajo, preprodajo in vnosom droge v telo, pa naj bi po njegovih besedah v tem videli poslovno priložnost.

Ponesrečeno križarjenje: 'Ljudje so bruhali po palubah in hodnikih'
22. 02. 2025 15.01Številni Britanci so se v času zimskih počitnic odpravili na križarjenje po severni Evropi, vendar pa se je zabava za nekatere hitro končala. Okužili so se namreč z norovirusom. "Ljudje so bruhali v restavracijah, na palubah, pred kabinami," je povedal eden od potnikov in dodal, da so zboleli tako gostje kot tudi del osebja.

Voznik zagozdenega tovornjaka v Solkanu ni bil pod vplivom prepovedanih drog
21. 02. 2025 14.51Voznik tovornjaka s črpalko za beton, ki se je prejšnji četrtek zagozdil pod železniškim mostom v Solkanu, ni bil pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih snovi, je pokazala toksikološka preiskava. Zoper voznika so policisti podali kazensko ovadbo zaradi suma ogrožanje posebnih vrst javnega prometa, so sporočili s Policije.

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili
21. 02. 2025 10.25V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Naj bo zabava na belih strminah varna za vse
18. 02. 2025 12.41Smučanje je v Sloveniji izjemno priljubljen šport. Lani se je v nesrečah na 22 slovenskih smučiščih poškodovalo 625 oseb, 40 od teh huje. Najpogosteje vzrok nesreč je pomanjkljivo smučarsko znanje, najpogostejše poškodbe pa zvini in izpahi kolen. Ob začetku zimskih počitnic zato velja opomniti na deset zlatih FIS pravil obnašanja na smučiščih. Smučarji se morajo zavedati, da na smučišču niso sami, da so tam tudi ranljivi udeleženci in posamezniki, ki morda niso tako vešči smučanja.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Trump podpisal ukaz za zdravo Ameriko
14. 02. 2025 08.45Predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz z naslovom 'Naredimo Ameriko spet zdravo (Maha)', za kar bo skrbela posebna istoimenska komisija pod vodstvom ministra za zdravje Roberta Kennedyja mlajšega. Komisija se bo skušala soočiti z naraščanjem kroničnih bolezni v ZDA.