vnetje mišic

BLOG: Pasti sodobne fitnes industrije

15. 09. 2024 15.24

V svetu, kjer se vse bolj poudarja fizični videz, se pogosto pozablja na osnovno bistvo zdravja. Mladostniki se že zelo zgodaj zatekajo k uporabi prepovedanih substanc, ker želijo doseči idealizirano podobo telesa in s tem pritegniti pozornost ter potrditev okolice. A cena za to je visoka – ne le v smislu telesnega zdravja, temveč tudi na duševni in mentalni ravni. Kompleksi manjvrednosti, nizka samozavest in nepravilni prehranjevalni vzorci vodijo v začaran krog samouničevanja.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Tekaško koleno – odpravite bolečine v kolenu pri teku!

30. 11. 2023 10.33

Vas je kdaj med tekom mučila bolečina v predelu kolena? Ste se kdaj spraševali, zakaj se pojavlja to nelagodje in kako ga lahko preprečite? Ali pa morda želite izboljšati svojo tekaško izkušnjo in se izogniti pogostim bolečinam v kolenu?

Kako odpraviti bolečine v rami s fizioterapijo?

27. 10. 2023 09.12

Ste že kdaj doživeli bolečine v rami? Se sprašujete, zakaj se pojavijo in kako jih lahko preprečite? Morda se soočate z dolgotrajnimi bolečinami v ramenskem sklepu?

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?

17. 10. 2023 12.17

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Odpravite bolečine v gležnju s sodobno fizioterapijo

13. 10. 2023 00.15

Imate bolečine v gležnju? Vas omejujejo pri hoji in skoraj vsakem koraku? Poznate vzrok za nastanek vaših bolečin?

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?

24. 01. 2023 00.15

Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam

01. 01. 2022 00.00

Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Ema analizira stranke učinke po AstraZeneci ter vnetje srca po Pfizerju in Moderni

10. 05. 2021 13.43

Ema preučuje morebitne povezave med vnetjem srca ter cepivoma Pfizerja in Moderne, obenem pa tudi izjemno redke primere nevrodegenerativne motnje po cepljenju s cepivom AstraZenece. Cepiva tega podjetja sicer EU ne bo več naročala. "S tem cepivom je povezanih veliko kontroverz, ki so prispevale k zmanjševanju interesa za cepljenje, tako da je tudi s tega vidika koristno, da se EU v prihodnjih mesecih preusmeri v druga cepiva," meni Roman Jerala.

BLOG: Prepoznate simptome diabetesa?

08. 11. 2020 16.16

Približuje se 14. november, rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta izjemen dosežek je Banting leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino, njegov rojstni dan pa so določili za svetovni dan sladkorne bolezni. Ker se je ta bolezen sprevrgla v pravo epidemijo, sem se odločil današnji prispevek nameniti tej tematiki.

Ne drži: s testom za covid-19 vam bodo prodrli v možgane in vstavili čip

22. 07. 2020 16.42

Slediti vsem teorijam zarote, povezanimi s pojavom novega koronavirusa, je precej težko, saj rastejo kot gobe po dežju. Lastniki platform, kot je Facebook, pa vsakič znova dokazujejo, da so – kljub vsem obljubam – nezmožni kakršnega koli nadzora nad deljenimi vsebinami, čeprav vseskozi zatrjujejo, da skrbijo, da imajo ljudje dostop do verodostojnih informacij. Namesto tega še širijo teorije zarote, ki pri ljudeh vzbujajo nelagodje in škodljivo vplivajo na javno zdravje. Ena od teorij, ki je te dni spet dobila zagon, je, da je testiranje za covid-19 v resnici namenjeno čipiranju.

Nov naval na Infekcijsko kliniko: klopi vse bolj aktivni

04. 06. 2020 20.40

Po blagi zimi in topli pomladi so vedno bolj aktivni klopi, zato ni presenečenje, da na Infekcijski kliniki že zdravijo številne otroke in odrasle, zaradi bolezni, ki jih ti prenašajo. Daleč najbolj pogosta je lymska borelioza - pri najmlajših so letos obravnavali že okoli 100 primerov, pri odraslih pa vsako leto zboli več tisoč ljudi, kar nas uvršča v sam svetovni vrh. Manj je k sreči še bolj nevarnega klopnega meningoencefalitisa, kljub temu pa trenutno zdravijo tri odrasle v intenzivni enoti, obravnavali pa so tudi že šest otrok.

Pristala na urgenci!

19. 04. 2018 09.03

Zabavna igralka in novopečena plesalka Gorka Berden, ki navdušuje v priljubljenem šovu Zvezde plešejo, je po ponedeljkovem treningu začutila bolečino pod rebri, zato je poiskala zdravniško pomoč.

Britanska princesa Anne v bolnišnici zaradi hudega vnetja mišic prsnega koša

09. 09. 2016 18.31

Iz Buckinghamske palače so sporočili, da so edino hčerko britanske kraljice Elizabete II., princeso Anne, zaradi hudega vnetja mišic prsnega koša sprejeli v bolnišnico.

Konoplja v medicini (1)

26. 09. 2006 20.46

V 20. stoletju je dokazana medicinska koristnost konoplje proti mnogim težavam in simptomom.

Stanislav Šuškovič: Živeti z astmo

16. 10. 2004 00.00

S prof. dr. Stanislavom Šuškovičem, dr. med, specialistom internistom in strokovnjakom za astmo smo se pogovarjali o oblikah zdravljenja astme.

Dr. Igor Fajdiga: Z operacijo nad smrčanje

04. 03. 2003 00.00

V klepetalnici 24ur.com smo se o težavah s smrčanjem pogovarjali z Dr. Igorjem Fajdigo, specialistom otologom.