Slovenija
Oglas

Tekaško koleno – odpravite bolečine v kolenu pri teku!

Ljubljana, 30. 11. 2023 10.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Vas je kdaj med tekom mučila bolečina v predelu kolena? Ste se kdaj spraševali, zakaj se pojavlja to nelagodje in kako ga lahko preprečite? Ali pa morda želite izboljšati svojo tekaško izkušnjo in se izogniti pogostim bolečinam v kolenu?

Tek predstavlja enega najbolj priljubljenih in dostopnih načinov telesne aktivnosti, ki prinaša številne koristi za zdravje. Kljub temu pa se pri nekaterih tekačih lahko pojavijo težave, ki vplivajo na užitek in učinkovitost teka.

Ena izmed pogostih težav, s katero se srečujejo tekači, je tekaško koleno. To stanje, znano tudi kot iliotibialni sindrom, predstavlja izziv za številne rekreativne in profesionalne tekače.

V tem članku bomo raziskali vzroke, simptome ter pristope k preprečevanju in zdravljenju tekaškega kolena, s ciljem ohranjanja zdravja in vitalnosti tistih, ki se radi podajajo na tekaške poti. Kako poteka zdravljenje tekaškega kolena v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v nadaljevanju.

Tekaško koleno

Zakaj nastane tekaško koleno?

Iliotibialni trakt je ključna struktura za stabilnost zunanje strani kolena, ki izhaja iz mišice tensor fasie latae in mišice gluteus maximus na boku.

Iliotibialni trakt izvaja pomembne gibe, kot so iztegnitev kolka, odmik noge in lateralna rotacija. Njegova stalna obremenjenost lahko povzroči trenje ob zunanjem delu stegnenice, kar sčasoma vodi v bolečino, značilno za sindrom tekaškega kolena.

Glavni vzrok za to stanje je draženje in vnetje iliotibialnega trakta, dolgega pasu vezivnega tkiva, ki poteka od boka do golenice. Razlogi za nastanek tekaškega kolena lahko vključujejo:

- Povečana obremenitev: Prekomerni in pogosti treningi ali nenadno povečanje intenzivnosti lahko privedejo do draženja.

- Nepravilna biomehanika: Nepravilna tehnika teka ali nepravilna postavitev stopala med tekom lahko povzroči več trenja in pritiska na iliotibialni trakt.

- Šibke mišice: Slabost mišic v okolici kolena, stegenskih mišic in zadnjice lahko poveča obremenitev na iliotibialnem traku.

- Neprimerna obutev: Nošenje neustrezne tekaške obutve ali obrabljenih čevljev lahko prispeva k nastanku tekaškega kolena.

- Anatomski faktorji: Določene strukturne nepravilnosti, kot so različne dolžine nog ali plosko stopalo, lahko prispevajo k nastanku težav.

Če težave vztrajajo, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč fizioterapevta, saj lahko v nasprotnem primeru vodijo do kroničnih bolečin in omejitve gibanja.

Kakšne simptome povzroča tekaško koleno?

Tekaško koleno je pogosto povezano z ostrimi bolečinami v kolenu, ki se lahko širijo po nogi. Bolečina se običajno pojavi med tekom ali kolesarjenjem, še posebej pa pri spuščanju po klancu navzdol.

- Bolečina na zunanji strani kolena: Glavni simptom tekaškega kolena je bolečina na zunanji strani kolena, običajno blizu zunanje izbokline stegnenice. Bolečina se lahko pojavlja postopoma in postane izrazitejša med aktivnostjo.

- Bolečina pri upogibu kolena: Med gibanjem kolena, zlasti pri upogibu - fleksiji, lahko občutite bolečino. Ta se pogosto poslabša, ko se koleno upogne v kotu, manjšem od 90 stopinj.

- Občutek trenja ali mravljinčenja: Nekateri ljudje opisujejo občutek trenja ali mravljinčenja ob zunanji strani kolena, kar je lahko povezano s trenjem iliotibialnega traku ob kost ali mehka tkiva.

- Oteklina: Pri nekaterih ljudeh se lahko zaradi vnetja, pojavi rahla oteklina okoli kolena.

Specializirana rehabilitacija, ki vključuje postopno obremenjevanje kolena, je ključna za zdravljenje tekaškega kolena in lajšanje simptomov.

Tekaško koleno

Zdravljenje tekaškega kolena v kliniki Medicofit

V kliniki Medicofit se zdravljenje vedno prične z diagnostično terapijo, kjer opravimo pregled vašega telesa in že ob prvem pregledu, apliciramo protibolečinsko in protivnetno terapijo.

Glede na diagnostične ugotovitve, za vsakega pacienta pripravimo individualni načrt zdravljenja, ki je sestavljen iz akutne fizioterapije, postakutne kineziologije in preventivne kinezioterapije.

Akutna fizioterapija

V akutni fazi rehabilitacije tekaškega kolena je osrednji cilj doseči primerno gibljivost in tonus iliotibialnega trakta ter sosednjih struktur, kot pripravo za nadaljnji razvoj moči.

Terapija prožilnih točk in miofascialno sproščanje se uporabljata za sprostitev omejitev v mišično-fascialnem sistemu in zmanjšanje napetosti na iliotibialnem traku ter sosednjih mišicah.

V akutni fazi je poudarek na manualni terapiji in razteznih vajah, namenjenih razbremenitvi napetosti v iliotibialnem traku in zmanjšanju kompresijskih sil na tkiva pod njim. Pomembno je, da raztezne vaje trajajo vsaj 30 sekund, kar pripomore k izboljšanju elastičnosti in prožnosti telesnih struktur. 

TECAR terapija in Laser terapija sta učinkoviti možnosti za zdravljenje tekaškega kolena. TECAR terapija zmanjšuje bolečino, spodbuja drenažo in pomaga pri vnetjih ter poškodbah mehkih tkiv. Laser terapija pa uporablja ojačan laserski žarek za pospeševanje procesov celjenja v mehkih tkivih, izboljšuje mikrocirkulacijo in zmanjšuje napetost mišic.

Obe terapevtski možnosti delujeta na ravni mikrocirkulacije, imunoregulacije in živčne prevodnosti, pospešujeta fiziološke procese za uravnavanje tkivne fiziologije ter uspešno zmanjšujeta napetost mišic in bolečino.

Tekaško koleno

Postakutna kineziologija

V naslednji fazi rehabilitacije tekaškega kolena, ki jo vodi strokovnjak za kineziologijo, se osredotočamo na vadbo za moč, še posebej na krepitvi mišic, ki odmikajo kolčni sklep.

Zakaj je krepitev mišic, ki odmikajo kolčni sklep, tako pomembna? Slabost mišic gluteus medius lahko sproži povečano aktivnost tensor fasciae latae (TFL), kar povzroči večje napetostne sile na iliotibialnem traktu. V rehabilitaciji se izvajajo vaje, kot so dvig medenice ali enonožni počepi, ki pomagajo uravnotežiti mišično neravnovesje.

V začetnih fazah rehabilitacije se izvajajo dvonožne vaje, sčasoma pa se prehaja na enonožno izvedbo. Pri enonožni izvedbi se namreč stabilizatorske mišice kolka aktivirajo bolj kot pri dvonožni izvedbi.

S postopnim povečevanjem obremenitve po metodi vzdržljivosti v moči izboljšujemo moč mišic, ki odmikajo kolk, kar koristi simptomom tekaškega kolena.

Cilj rehabilitacije tekaškega kolena je tudi izboljšati biomehaniko stopala z vadbo za propriocepcijo in specialnimi vajami za moč v predelu goleni.

Preventivna kinezioterapija

Bolečine v kolenu se, z uporabo različnih fizioterapevtskih metod, pogosto v nekaj tednih umirijo, vendar se kljub temu lahko težave ponovijo. V namen preprečevanja ponovnih težav, smo uvedli preventivni vadbeni program, ki je namenjen ohranjanju optimalnega zdravja kolen in preprečevanju ponovitve tekaškega kolena.

Tekaško koleno

V postrehabilitacijskem programu uspešno zmanjšujemo tveganje za poškodbe in ponovitev simptomov. Zdrava in močna kolena so ključna za uživanje v teku brez bolečin. Pri kliniki Medicofit ne odpravljamo le simptomov, ampak se osredotočamo na obravnavo vzrokov težav in ohranjanje zdravja vaših kolen ter gibalnega sistema kot celote.

Naš preventivni program je zasnovan za izboljšanje kondicije kolen in celotnega telesa, kar vam omogoča brezskrbno uživanje v teku.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!


Viri in literatura

Friede, M. C., Innerhofer, G., Fink, C., Alegre, L. M., & Csapo, R. (2022). Conservative treatment of iliotibial band syndrome in runners: Are we targeting the right goals?. Physical therapy in sport : official journal of the Association of Chartered Physiotherapists in Sports Medicine54, 44–52. https://doi.org/10.1016/j.ptsp.2021.12.006

Khaund, R., & Flynn, S. H. (2005). Iliotibial band syndrome: a common source of knee pain. American family physician71(8), 1545–1550.

Pegrum, James, Alex Self in Nick Hall. 2019. Iliotybial badn syndrome. Dostopno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30898786/.

Flato, Russel, Giovanni J. Passanante, Matthew R. Skalski, Dakshesh B. Patel, Eric A. White in George R. Matcuk Jr. 2017. The iliotibial tract: imaging, anatomy, injuries, and other pathology. Dostopno na: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00256-017-2604-y.

Clark, M. A., Lucett, S. C. in Sutton, B. G. 2014. NASM Essentials for Corrective Exercise Training. Arizona: National Academy of Sports Medicine.

Aderem, Jodi. 2015. The Biomechanical Risk Factors Associated with Preventing and Managing Iliotibial Band Syndrome in Runners: A systematic Review. Dostopno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4647699/.

Phynomark, A., S. Osis, B. A. Hettinga, R. Leigh, R. Ferber. 2015. Gender differences in gait kinematics in runners with iliotibial band syndrome. Dostopno na:    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25622800/.


Naročnik oglasa je Medicofit d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10