Takoj ko Infekcijska klinika ni bila več izključno samo covid-19 bolnišnica, so začeli sprejemati prve bolnike tudi zaradi bolezni, ki jih prenašajo klopi. Letos ti še posebej ne prizanašajo. "Letos je bila mila zima, pomlad pa topla in vlažna, zato lahko pričakujemo, da je aktivnost klopov letos višja. Teoretično je lahko torej več primerov,'' pove Liza Lea Lah, pediatrična infektologinja na Infekcijski kliniki UCK Ljubljana. Je pa k sreči manj pogost bolj nevaren klopni meningoencefalitis. "V celoti gledano je v Sloveniji vsaj 10-krat več registriranih primerov lymske borelioze, včasih tudi 20-krat, 30-krat več kot klopnega meningoencefalitisa," pojasnjuje Franc Strle, internist in infektolog na ljubljanski Infekcijski kliniki.
Proti lymski boreliozi ni cepiva, kaže pa se z značilnim kožnim izpuščajem kolobarjaste oblike: "Po enem tednu se kolobar širi in postane večji od pet centimetrov. V tem primeru je potreben obisk pri zdravniku,'' hkrati pa Lahova opozarja, da se okužba pri otrocih pogosto kaže v razsejanem eritemu, za kar je značilnih več kolobarjastih izpuščajev.
Medtem ko pri otrocih ne opažajo pozne oblike te bolezni, saj jo že dovolj zgodaj prepoznajo tako starši kot zdravniki in jo pravočasno zdravijo z antibiotiki, je pri odraslih drugače. ''Približno deset odstotkov bolnikov s kožno spremembo še veliko mesecev, včasih tudi več let kasneje kaže kakšne težave, kot je slabo počutje z utrujenostjo. Ta delež je nekaj večji pri bolnikih po preboleli prizadetosti živčevja v sklopu lymske borelioze," opozarja Strle.
V tem obdobju so na kliniki zdravili približno 100 otrok z lymsko boreliozo in šest s klopnim meningoencefalitisom, ki se sprva kaže kot blaga, gripi podobna bolezen: "Najprej napoči vmesni interval, v katerem je otrok popolnoma brez težav, kasneje pa se pojavijo znaki, ki so značilni za meningitis, kot so vročina, bruhanje, glavobol, lahko postanejo občutljivi na svetlobo,'' simptome opisuje Lahova. Okrevanje je dolgo, traja lahko tudi več tednov, zdravila pa ni, zato lahko zgolj blažijo simptome. Trenutno imajo trije odrasli tako hudo obliko te bolezni, da jih zdravijo v intenzivni enoti. Zapleti so lahko težki: ''Ali imajo tako hudo vnetje živčevja, da jih je zaradi tega treba sprejeti v intenzivno enoto ali pa pride do ohromitve. Če pride do ohromitve dihalnih mišic, bolniki ne preživijo, če jim ne pomagajo z dihalnim aparatom,'' še pojasni Franc Strle. Zato svetuje cepljenje - potrebni so trije odmerki, cepite se lahko kadarkoli, otroci že po prvem letu starosti. Letos je cepivo za 3- in 49-letnike brezplačno.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.