visokošolski

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan

02. 04. 2025 18.07

Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe

15. 10. 2024 10.19

Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Novo študijsko leto začelo več kot 50 tisoč študentov

01. 10. 2024 14.34

Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, univerze, so fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane

04. 09. 2024 06.27

Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek

20. 06. 2024 10.23

KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

Umrl je psiholog, humanist in LGBT aktivist Bogdan Lešnik

10. 06. 2024 12.45

V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi

13. 02. 2024 14.00

Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Rus, ki je prevzel poveljstvo ukrajinskega generalštaba

09. 02. 2024 13.18

Več mesecev trajajoč zakulisni konflikt med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in načelnikom generalštaba Valerijem Zalužnim je uradno končan. Slednji je razrešen s položaja, na njegovo mesto pa prihaja Aleksander Sirski. Rus, ki je uspešno obranil Kijev in bliskovito opravil z rusko vojsko v Harkovski oblasti, a tudi vodil neuspešno obrambo Bahmuta in doživel poraz v protiofenzivi na vzhodu. Kdo je donedavni poveljnik kopenskih sil, čigar družina še vedno živi v Rusiji in podpira Vladimirja Putina?

Za dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na voljo 20.241 vpisnih mest

31. 01. 2024 14.52

Vlada je podala soglasje javnim in koncesioniranim visokošolskim zavodom k skupnemu razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Na voljo bo skupaj 20.241 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, od tega 16.839 mest za slovenske državljane in državljane članic EU.

Vlada in sindikati podpisali aneks z rešitvami iz stavkovnih sporazumov

18. 01. 2024 12.52

Vlada in sindikati so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Z njim se v kolektivno pogodbo vnašajo nekatere rešitve iz stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada lani sklenila s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenje (Sviz) in Visokošolskim sindikatom Slovenije.

Vlada sprejela izhodišča o spremembi kolektivne pogodbe za izobraževanje

07. 12. 2023 17.21

Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja za spremembo kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Izhodišča za pogajanja se nanašajo na posebnosti glede delovnega časa in delovne obveznosti visokošolskih učiteljev ter sodelavcev v visokem šolstvu, so zapisali v sporočilu po seji vlade.

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče

05. 12. 2023 13.37

Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

'Socialne prejemke družinam, dijakom in študentom bi morali uskladiti v celoti'

17. 11. 2023 15.37

Več nevladnih, humanitarnih in sindikalnih organizacij poziva vlado in državni zbor, naj se socialni prejemki družinam, dijakom in študentom prihodnje leto v celoti uskladijo z draginjo. Napoved o 70-odstotnem usklajevanju je po njihovem mnenju korak v pravo smer, "a to ni dovolj". Prepričani so, da se 19 milijonov evrov za uskladitev da zagotoviti.

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'

16. 11. 2023 17.37

Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

'Stiske ljudi se povečujejo, vlada naj socialne transferje uskladi z inflacijo'

15. 11. 2023 14.32

"Zahtevamo zgolj to, da se vladna koalicija drži svojih temeljnih predvolilnih obljub, da bo Slovenija socialna država," je dejala Nika Kovač iz Inštituta 8.marec na tiskovni konferenci proti socialnim rezom, kjer so se povezale številne organizacije, da bi izrazile svoje nezadovoljstvo vladi in državnemu zboru. Socialni rezi, pravijo organizacije, bodo najbolj prizadeli družine, šolarje, dijake in študente.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Začetek novega študijskega leta: brucem pripravili dobrodošlico

02. 10. 2023 06.09

Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, so univerze, fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto. Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev pa v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe.

Afera New York: 'Glavni problem je ministričina nekredibilnost'

26. 09. 2023 20.09

Ministrica Sanja Ajanović Hovnik še vedno ni pojasnila vseh okoliščin drage službene poti v Ameriko. Na dodatna vprašanja o številu potnikov, ki so jo spremljali, in o plačilu stroškov zanje, so odgovorili le, da je razen moža ni spremljal nihče iz njenega ožjega kroga. Medtem pa so se, po še enem krogu neuspešnih pogajanj, oglasili v visokošolskem sindikatu. Ministrici očitajo nekredibilnost in zavlačevanje, premierja pa pozivajo, naj nemudoma poseže v njeno vodenje reforme plačnega sistema. V sindikatu so prepričani, da bo v primeru neuspeha napovedane reforme padla legitimnost celotne vlade.

Fides brez pripomb na zvišanje plač zdravnikov, v šolstvu ogorčeni

25. 09. 2023 15.30

Vladni predlog odprave plačnih nesorazmerij in hkratne prevedbe na novo plačno lestvico je med sindikati javnega sektorja naletel na različne odzive. Na področju zdravstva so z njim zadovoljni v zdravniškem sindikatu Fides, ne pa tudi vsi drugi. V socialnem varstvu denimo pravijo, da predlog zanje ni sprejemljiv, saj naj bi bili v primerjavi z zdravniki postavljeni v manj ugoden položaj. Jezijo jih tudi do spremembe pri dopustih oziroma njihovega zmanjšanja. Do vladnega predloga odprave nesorazmerij sta izrazito kritična tudi Sviz in visokošolski sindikat. Gre za napad na kakovost javnega šolstva, če bo vlada vztrajala pri predlogu, dogovor ne bo mogoč, pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Vlada iz državnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev

09. 08. 2023 12.56

Vlada je po predlogu Uprave za zaščito in reševanje iz državnih blagovnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev. V Slovenijo, ki so jo prizadele katastrofalne poplave, sicer še naprej prihaja pomoč iz tujine. V torek je na Brniku pristal mogočni helikopter ameriške izdelave Chinook CH-47. K nam je priletel iz Španije, trenutno pa že preletava dele Slovenije in pomaga pri sanaciji ter skrbi za prebivalce.

Na fakultetah lahko zaradi poplav podaljšajo rok vpisa

09. 08. 2023 15.27

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je visokošolskim zavodom poslalo usmeritve glede možnosti prilagoditve izvajanja izpitov in vpisa za študijsko leto 2023/2024, so sporočili z ministrstva. Med drugim lahko podaljšajo rok vpisa za en mesec.

V prvem vpisnem roku na dodiplomski študij sprejetih 11.632 kandidatov

20. 07. 2023 11.52

Končal se je izbirni postopek prvega prijavnega roka za slovenske državljane in državljane držav članic EU za vpis v prvi letnik na dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programih v študijskem letu 2023/24 javnih in koncesioniranih visokošolskih zavodov. Prejetih je bilo 14.524 vlog, sprejetih pa je bilo 11.632 kandidatov.

Vlada in visokošolski sindikat podpisala stavkovni sporazum

19. 07. 2023 14.16

Minister za visoko šolstvo Igor Papič in predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije Gorazd Kovačič sta podpisala stavkovni sporazum. Ta se nanaša na neplačne zahteve sindikata, medtem ko bodo plačni del reševali v okviru krovnih oz. stebrnih pogajanj, ki potekajo za celotni javni sektor. Sindikat je stavko do konca leta zamrznil. V Sindikatu Univerze v Mariboru, ki je del Visokošolskega sindikata Slovenije, pa so se od sporazuma javno ogradili. Po njihovem prepričanju ima namreč več možnih negativnih kot pozitivnih posledic za zaposlene v visokem šolstvu.

Sporazum z visokošolskim sindikatom za zdaj le glede neplačnih zahtev

17. 07. 2023 12.44

Vlada je potrdila predlog stavkovnega sporazuma z Visokošolskim sindikatom Slovenije. A kot so pojasnili na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, se sporazum nanaša na rešitev vseh neplačnih zahtev. Plačne zahteve namreč vlada po pojasnilih ministrstva rešuje ločeno, na krovnih in stebrnih pogajanjih, ki potekajo.