Na podlagi predloga, ki ga je podala Uprava za zaščito in reševanje, je vlada zaradi potreb ob sanaciji stanja po poplavah iz državnih blagovnih rezev sprostila v uporabo 3916 parov škornjev v skupni vrednosti dobrih 141 tisoč evrov.
"Z namenom, da bi se hitro in učinkovito pristopilo k reševanju poplavljenih območij in se nudilo pomoč prizadetim prebivalcem, je bil 9. 8. 2023 podan predlog Ministrstva za obrambo, Uprave RS za zaščito in reševanje, iz katerega izhaja zaprosilo po manjkajoči obutvi – škornjih. Sproščanje blaga iz blagovnih rezerv je potrebno, da se zagotovijo sredstva, potrebnih za izvajanje intervencij in odprave posledic po naravne nesreče," so sporočili iz vlade.
Na podlagi Zakona o blagovnih rezervah vlada odloča o uporabi blagovnih rezerv, kadar je to nujno za ureditev preskrbe pri večjih motnjah in nestabilnostih na trgih, ob naravnih nesrečah in v vojni.
Na Brnik je včeraj prispel španski helikopter Chinook, ki bo s slovenskimi in drugimi tujimi posadkami helikopterjev pomagal pri odpravi posledic poplav, je sporočila Slovenska vojska. Danes je že poletel nad Kamniško Bistrico.
Helikopter ameriške izdelave se sicer uporablja prevoz vojakov, tovora in artilerijskega orožja. V zraku doseže tudi hitrost nad 300 kilometrov na uro, v 60. letih prejšnjega stoletja pa je tako veljal za enega izmed najhitrejših helikopterjev.
S Chinookom je na slovenskih tleh pristal tudi prvi nemški transportni helikopter za težke tovore. Oba bosta skupaj s slovenskimi in drugimi tujimi posadkami helikopterjev zagotavljala pomoč pri odpravljanju posledic poplav.
Pomoč prihaja tudi iz drugih držav
"Reševalnim enotam na prizadetih območjih zaradi poplav se je pridružila ekipa iz Francije s 14 člani, dvema 15-tonskima kopačema in tehnično podporo," je danes na Facebooku sporočila Uprava za zaščito in reševanje in dodala, da je Francija pomoč ponudila prek mehanizma EU na področju civilne zaščite.
Most na Prevaljah pa bo od petka do nedelje pomagala postaviti tudi nemška inženirska ekipa.
Slovaški premier Ludovit Odor je danes na omrežju X sporočil, da v Slovenijo pošilja štiri gosenične bagre s šestimi upravljavci. Na terenu pa so tudi ekipe iz Evropskega poveljstva ZDA (EUCOM) in ameriške agencije za mednarodno pomoč (Usaid), je na omrežju X zapisalo ameriško veleposlaništvo v Sloveniji.
Za pomoč se je odločila tudi Bosna in Hercegovina, v petek bodo tako k nam poslali več pripadnikov začasne enote njihovih oboroženih sil. V Sloveniji bodo predvidoma ostali en mesec in pomagali pri sanaciji. Tudi Srbija k nam pošilja 22 pripadnikov svoje vojske in helikopter Mi-17. Po poročanju portala Telegraf.rs so v Slovenijo napotili tudi helikopter H-145.
Prvi so Sloveniji ob hudih poplavah pomoč s helikopterjem ponudili Hrvati, je včeraj spomnila zunanja ministrica Tanja Fajon. Hrvati so napovedali tudi možnost nadaljnje pomoči, med drugim z vojaškim mostom, prihajajo pa tudi vojaki in gradbeni stroji za odpravljanje posledic poplav. Pomagajo tudi Italija, Avstrija, Madžarska, Poljska, Latvija in Severna Makedonija.
Slovenci pa lahko pomoč še vedno ponudimo prek aplikacije Poplave 2023. Za zdaj je pomoč ponudilo več kot 21.000 ljudi.
Zaradi poškodovanih vozišč so zaprte ceste Dravograd–Slovenj Gradec v Otiškem vrhu, Dravograd–Ravne, Poljana–Mežica–Črna na Koroškem, Dravograd–Libeliče pri Tribeju, Poljana–Šentvid, Koprivna–Črna, Šoštanj–Črna pri Črni, Socka–Vitanje, Črnova–Vojnik pri Lembergu pri Novi Cerkvi, Ljubljana–Litija pri Dolu, kjer je za tovorna vozila obvoz urejen po avtocesti. Zaprte so tudi ceste Razkrižje–Srednja Bistrica, Kamnik–Stahovica–Kamniška Bistrica in Kamnik–Gornji Grad, prelaz Pavličevo sedlo–Solčava–Luče–Ljubno ob Savinji ter Podlom–Kranjski Rak–Luče.
Zaprte so tudi številne druge lokalne ceste. Upošteva naj se signalizacijo na vozišču. Razmere se ves čas spreminjajo. Voznikom se priporoča, da upoštevajo navodila dežurnih služb in ne vozijo na poplavljena območja ali na zaprte ceste.
Ponovno je odprta železniška povezava Celje–Velenje in Jesenice–Bohinjska Bistrica.
Visokošolski zavodi lahko prilagodijo opravljanje študijskih obveznosti
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je visokošolskim zavodom poslalo usmeritve glede možnosti prilagoditve izvajanja izpitov in vpisa za študijsko leto 2023/2024, so sporočili z ministrstva. Med drugim lahko podaljšajo rok vpisa za en mesec.
Reke na poplavljenih območjih ostale skoraj brez rib
Reke na območjih, ki so jih v zadnjih dneh prizadele poplave, bodo ostale skoraj brez rib, so povedali v Ribiški zvezi Slovenije. Voda z velikim tokom je po njihovih besedah ubila večino rib, tiste, ki so se umaknile ob stran, pa so ostale na poljih in tam poginile. Ko se je voda nekoliko umaknila, so jih del s pomočjo mrež lahko rešili.
Poleg tega so ribe poginile, ker jim je v škrge prišla kalna voda. Poginilo pa je tudi veliko mladih ribic, ki se niso znale umakniti, je povedal predsednik zveze Miroslav Žaberl.
Zaradi poplav je v reke prišla kanalizacija, prav tako se je vanje iztekala nafta iz različnih cistern, ki jih je voda odnesla iz hiš. "Vse to vpliva na ribje življenje. Zaenkrat še ne vemo, ali bodo te ribe užitne ali ne," je dejal. Kot je dodal, vsekakor "to ni dobro niti za vodotok niti za ribe". Kjer bo mogoče, bodo ribe znova naselili.
Potrdil predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč
Člani odbora DZ za infrastrukturo so potrdili predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Strinjali so se, da je treba pomoč zagotoviti takoj, v nadaljevanju pa sprejeti dodatne ukrepe, ki zdaj niso vključeni. Kljub kritikam opozicije in tudi pomislekom nekaterih koalicijskih poslancev so soglašali, da bo 14. avgust dela prost dan.
Občine bi lahko tako za izvedbo nujnih sanacijskih ukrepov vnaprej prejele finančna sredstva do višine 40 odstotkov predhodno ocenjene škode. Temu bi sledil ustaljen postopek priprave končne ocene škode in končnega programa odprave posledic naravnih nesreč. Ta novost bi po predlogu veljala za vse naravne nesreče od 1. januarja letos.
Predlog uvaja tudi možnost povračila škode v kmetijstvu oziroma širi obseg upravičenosti za škodo, za katero je mogoče prejeti državno subvencijo za zavarovalno premijo in uveljaviti izplačilo škode za 100-odstotno poškodovanost kmetijskih kultur po načelu de minimis.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.