sobodajalec

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni
13. 03. 2025 12.14
Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Janković: Oddajanje prek Airbnb bo dovoljeno le julija in avgusta
11. 03. 2025 13.26
Vlada bo o osnutku novega zakona o gostinstvu odločala v četrtek, potem ko ga je potrdil vladni odbor za gospodarstvo, je pojasnil državni sekretar Matevž Frangež. Računajo, da bo še pred poletjem sprejet v DZ. Pri pripravi zakona so po Frangeževih besedah upoštevali tudi nekatere predloge sobodajalcev, ki sicer osnutku ostro nasprotujejo. Ljubljanski župan Zoran Janković je že napovedal, da bo kratkoročno oddajanje stanovanj prek platform, kot je Airbnb, v prestolnici dovoljeno le julija in avgusta.

Ne več na 30, oddajanje sob bi omejili na 60 dni na leto
13. 11. 2024 15.52
Pozno spomladi je ministrstvo v javnost posredovala osnutek zakona, s katerim bi kratkotrajno oddajanje nepremičnin turistom omejili na največ 30 dni na leto. Po javni obravnavi pa so stroge omejitve vendarle nekoliko omilili. Oddajanje bi dovolili 60 dni na leto, a s soglasjem sosedov. V eno- in dvostanovanjskih stavbah pa kar 150 dni.

Razmah Airbnbja: predlog zakona tudi o oddajanju sob
08. 03. 2021 10.55
Gospodarsko ministrstvo je v javno razpravo podalo osnutek predloga novega zakona o gostinstvu. Spremembe so potrebne zlasti zaradi trendov razvoja na področju nastanitvenih obratov – v zadnjih letih je denimo razmah doživelo oddajanje hiš in stanovanj na platformah, kot je Airbnb, pa tudi glamping in druge oblike bivanja v naravi.

Unovčenje bonov možno tudi pri sezonskih ponudnikih
24. 06. 2020 15.08
Vlada je na seji sprejela odločitev, da bomo lahko turistične bone unovčili tudi pri izvajalcih, ki so odprti samo v času turistične sezone. Gre za pomembno spremembo, saj so prav sezonski ponudniki opozarjali, da so v diskriminatornem položaju. Novela zakona naj bi veljala od 1. julija dalje, in sicer tudi v primeru, da do tedaj še ne bo sprejeta.

'Ni enakih pravil za vse. Poraženci ne bomo mogli sprejemati gostov s turističnimi boni'
20. 06. 2020 07.51
Sobodajalec iz Bohinja je prepričan, da določba 6. odstavka 35. člena ZIUOOPE ne obravnava vseh ponudnikov turističnih nastanitev enakopravno, kar je v nasprotju z ustavo. Vseh sobodajalcev, ki na 13. marca niso bili vpisani v poslovni register in zato ne smejo sprejemati gostov z boni, zakon po njegovem mnenju ne bi smel obravnavati enako. Zato se je pritožil na ustavno sodišče.

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb
14. 07. 2018 07.00
Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!
28. 05. 2018 16.16
Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

Stanovanje lahko oddajate tudi po 200 evrov na dan, a če želite to početi legalno, se morajo s tem strinjati tudi vaši sosedi
29. 03. 2016 07.08
Lastniki stanovanj, ki bi radi svoje domove oddajali turistom, se morajo še vedno ubadati z zapletenimi birokratskimi postopki, če želijo to početi legalno. Gospodarsko ministrstvo sicer pripravlja rešitve, ki naj bi jih kmalu predstavilo vladi. A okoljsko ministrstvo vztraja pri zahtevi, da morajo uporabniki Airbnb pridobiti soglasje večine etažnih lastnikov.

Kdaj oddajati sobe?
25. 06. 2005 00.00
Pomemben del turistične ponudbe so tudi zasebniki, ki oddajajo sobe. V interesu države je, da bi sobe oddajalo čimveč ljudi in to legalno. Ponudniki sob pa imajo občutek, da jih država z nenavadnimi predpisi skoraj sili, da oddajajo na črno.