roj

Na Santorini se vrača življenje: prispele prve križarke, turisti polnijo otok
24. 03. 2025 20.49Grčija je po seriji potresnih sunkov, ki so prizadeli enega od njenih bolj turističnih otokov, razglasila: "Priljubljeni otok Santorini je znova varen in pripravljen na sprejem turistov." V nedeljo je tja že prispela prva križarka te sezone, ki je s seboj pripeljala 1170 večinoma ameriških turistov.

Roj dronov nad Ukrajino, v napadu umrla ukrajinska novinarka
26. 02. 2025 14.44Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v ruskem napadu na vzhodu države ubitih najmanj pet ljudi, še osem pa ranjenih. Že pred tem sta bila ponoči v napadu v bližini Kijeva ubita dva človeka, med njima ukrajinska novinarka.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Venera in Luna na večernem nebu zasijali v tandemu
04. 01. 2025 07.46Večerni pogled v nebo, še posebej, če ne živite v mestu, kjer je večje svetlobno onesnaženje, je lahko prava paša za oči. Tako sta se sinoči na večernem nebu srečali Luna in Venera ter ustvarili čudovit prizor, ki je bil viden s prostim očesom. Že nocoj pa se obeta tudi prvi vrhunec meteorskega roja.

Delni sončev mrk, popoln lunin mrk, meteorski roji, severni sij ...
02. 01. 2025 20.13Kaj vse bomo lahko letos videli, če se bomo ozrli v nebo? Katere dneve si zaradi nebesnih pojavov splača še posebej označiti? Delni sončev mrk, popoln lunin mrk, meteorski roji in severni sij. To je le nekaj nebesnih pojavov, ki jih bo prineslo leto 2025.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Začetek prazničnega dogajanja: v Ljubljani prižgali lučke
29. 11. 2024 16.17V Ljubljani se je s prižigom prazničnih luči začelo praznično dogajanje. Mesto razsvetljuje več kot 50 kilometrov prazničnih luči in več kot 850 svetlobnih skulptur. Naslov letošnje novoletne okrasitve je Veso(e)lje življenja.

Več kot 50 kilometrov prazničnih lučk, koncerti in petminutni ognjemet
26. 11. 2024 15.04Praznično dogajanje v Ljubljani se s prižigom prazničnih luči začenja v petek. Ljubljano bo med drugim krasilo devet smrek, 89 zelenih dreves in jaslice iz slame, na več prizoriščih pa se bodo odvijali koncerti različnih glasbenih zvrsti. Tudi letos bo nebo nad prestolnico na silvestrovo razsvetlil ognjemet.

Popolna avtomatizacija: 157 kilometrov avtoceste zgradili roboti
27. 10. 2024 13.18Kitajska je razkrila 157 kilometrov dolg odsek avtoceste, ki so ga v celoti zgradili roboti. Odsek so gradila tri državna podjetja s pomočjo tehnologije iz zasebnega sektorja. Gre za velik skok v avtomatizaciji gradnje cest. Z minimalno človeško vpletenostjo so stroji opravljali naloge, kot so polaganje, zbijanje in izravnavanje asfalta, medtem ko so delavci spremljali operacije. Projekt je del izgradnje velike magistrale Peking–Hongkong.

Nazadnje so ga gledali neandertalci, zdaj zasvetil nad Slovenijo
15. 10. 2024 15.23"Tako je svetel, da ga bomo lahko opazovali s prostimi očmi," nam je minuli teden povedal astrofizik Jure Japelj. In res je bilo tako. Marsikdo se je te dni, ko se je zvečer spustil mrak, ozrl v nebo, v upanju, da bo zagledal nebesni pojav, na katerega so opozorili tudi strokovnjaki. Čeprav so bili prvi dnevi precej oblačni in tako neprimerni za opazovanje nočnega neba, pa je tistim vztrajnim naposled le uspelo. Na spletu so zakrožile fotografije kometa, ki ga poznavalci označujejo za najbolj spektakularen komet tega stoletja.

Kdo je 'Fotograf divjih živali leta'? Od paglavcev do risa in anakonde
13. 10. 2024 21.24Letos je stekel že 60. natečaj 'Fotograf divjih živali leta', ki ga organizira Naravoslovni muzej v Londonu. Nagrado "grand title" za fotografa divjih živali leta je prejel Shane Gross, in sicer za njegovo, kot so jo opisali sodniki, "očarljivo" sliko paglavcev, ki plavajo po ribniku. Naziv 'Mladega fotografa divjih živali leta' je medtem prejel Alexis Tinker-Tsavalas. Njegova unikatna fotografija prikazuje sluzasto plesen in zanimivo makroskopsko žival. V članku si lahko ogledate še zmagovalne fotografije posameznih kategorij.

Ste pripravljeni na 'komet stoletja'?
09. 10. 2024 05.58V teh dneh bo naše nebo krasil komet A3, ki se ga je z Zemlje nazadnje dalo videti v času neandertalcev. Poznavalci pravijo, da bi lahko šlo za najbolj spektakularen komet tega stoletja. Najbolj bo viden, tudi s prostim očesom, če bo vreme dopuščalo, med 9. in 13. oktobrom, ko naj bi dosegel magnitudo –3, torej bo nekoliko temnejši od Venere, pravi astrofizik Jure Japelj.

Je Ukrajina 'prestregla' protiletalsko municijo za Izrael?
05. 10. 2024 10.21Po več dneh in objavljenih satelitskih fotografijah se analitiki strinjajo, da je Iran precej uspešno prebil izraelski protiraketni ščit. Od 181 izstreljenih raket jih je samo bazo Nevatim zadelo vsaj 32. Drugi del resnice pa je, da je bila škoda relativno majhna. Zakaj je bil tokratni napad drugačen? Iran je spremenil taktiko, drugi razlog pa naj bi tičal v zmanjšanih ameriških zalogah raket zračne obrambe in dilemi pri izbiranju med Ukrajino in Izraelom.

Roj tisočerih dronov na kitajskem nebu
29. 09. 2024 11.10Ljudska republika Kitajska praznuje 75 let svojega obstoja. Po državi potekajo številne slovesnosti, spremlja pa jih bogat kulturni, a tudi tehnološki program. V Šenzenu so simultano lansirali roj 7598 dronov, ki so jih upravljali iz enega samega prenosnega računalnika.

Kaj si boste zaželeli, ko boste videli utrinek?
12. 08. 2024 12.36Perzeidi so letni meteorski roj, ki ga lahko opazujemo med 17. julijem in 24. avgustom. Letos bo vrhunec roja v noči z 12. na 13. avgust. Ker imamo v teh dneh jasne noči, je to odličen čas za opazovanje, fotografiranje in snemanje perzeidov.

V stropu škotskega doma našli 180.000 čebel
29. 06. 2024 10.49Družina iz škotskega Invernessa je zaradi nenehnega brenčanja v eni od sob na dom poklicala čebelarja. Ta je pod stropnimi mavčnimi ploščami našel ogromen čebelji panj in okoli 180.000 čebel. Čeprav je v zadnjih letih že najmanj 30-krat našel panje v domovih ljudi, je ta največji doslej.

Italijanski supervulkan v šestih urah streslo več kot 150 potresov
21. 05. 2024 08.12Po podatkih italijanskega Nacionalnega inštituta za geofiziko in vulkanologijo je v šestih urah Flegrejska polja v Italiji streslo več kot 150 potresov. Nekaj škode je najmočnejši povzročil v Neaplju in v mestu Pozzuoli, ki je bilo mesto epicentra.

Vojna z 'letečimi krvosesi' v Osijeku: insekticidi, droni, letala
06. 04. 2024 20.05V Osijeku se pripravljajo na vojno, in sicer vojno s komarji. Z letečimi krvosesi se bodo letos prvič spopadli tudi z uporabo dronov, ti bodo poleg letal in kamionov pomagali pri škropljenju insekticidov po območju. Poletni meseci so v Osijeku namreč zaradi ogromnega števila komarjev skoraj povsem nevzdržni. Poleg tega, da grenijo življenje prebivalcem in otežujejo kmetijstvo, pa prenašajo tudi mnoge bolezni. Zato so za boj proti komarjem letos namenjena rekordna finančna sredstva.

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij
03. 01. 2024 09.58Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.

Roj dronov nad ukrajinska mesta, Putin napovedal krepitev napadov
01. 01. 2024 12.18V ukrajinskem obstreljevanju središča Donecka so bili ponoči ubiti štirje ljudje, so sporočile tamkajšnje oblasti. Ruska vojska je medtem nadaljevala z zračnimi napadi na cilje širom Ukrajine, pri tem pa ubila najmanj eno osebo v Odesi. V napadih so po navedbah ukrajinskega generalštaba uporabili največji roj dronov šahed doslej. Ob zaostritvi vojne v Ukrajini, ki vse bolj neposredno zadeva tudi prebivalce ruskih obmejnih regij, je Putin napovedal krepitev napadov na Ukrajino.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

Izraelska vojska pomotoma ubila tri izraelske talce
15. 12. 2023 09.5285-letna Yocheved Lifschitz, ena prvih izraelskih talcev, ki jih je izpustil Hamas, je konec oktobra presenetila svet, ko je stisnila roko enemu od svojih ugrabiteljev in izrekla eno samo besedo: "Šalom", ki je hebrejski pozdrav za "mir". Potem ko je v dveh tednih ujetništva preživljala pravi pekel, je zdaj spregovorila o resni nevarnosti, s katero se soočajo ostali talci. "Danes morajo ven. V nasprotnem primeru ne bodo preživeli," pravi. Izraelska vojska je sporočila, da so njeni pripadniki danes pomotoma ubili tri izraelske talce, potem ko so jih po pomoti identificirali kot grožnjo med operacijo proti Hamasu v mestu Gaza. Izrazila je globoko obžalovanje zaradi tragičnega incidenta, poročajo tuje tiskovne agencije.

Vrhunec astronomskega dogajanja: meteorski dež za konec leta
14. 12. 2023 21.17Ob koncu leta ljubitelje nočnega neba čaka posebna "poslastica" – meteorski dež Geminidov. Med 4. in 17. decembrom lahko na nebu zaznamo več utrinkov, vrhunec dogajanja pa je 14. decembra, ko lahko ob idealnih pogojih na nebu naštejemo okoli 100 utrinkov na uro.

Islandija se pripravlja na izbruh vulkana, razpoke prerešetale mesta in ceste
13. 11. 2023 20.42Seizmični roj še naprej pesti otoško državo na severu Evrope. Potresna aktivnost se sicer na jugozahodu Islandije nekoliko umirja, a znanstveniki ob tem opozarjajo, da je izbruh vulkana še vedno precej verjeten. Mesta so medtem v nedavnih potresih prepredle globoke razpoke, iz nekaterih se še vedno vije dim.

Seizmični roj tako prestrašil goste, da so sredi noči pobegnili iz letovišča
09. 11. 2023 15.02Eno najbolj priljubljenih islandskih turističnih lokacij – geotermalno letovišče Blue Lagoon – so morali začasno zapreti. Razlog pa? Množica potresov je med gosti sprožila paniko. Ker so se ustrašili, da bo prišlo tudi do vulkanskega izbruha, so gostje pobegnili iz ikoničnega letovišča. V le 24 urah je območje streslo okoli 1400 potresov.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena
29. 10. 2023 16.23V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Toskano stresel potres z magnitudo 4,8, tresenje zabeležili tudi v Sloveniji
18. 09. 2023 07.24Zgodaj zjutraj je italijansko deželo Toskana stresel potres z magnitudo 4,8. Epicenter potresa je bil tri kilometre jugozahodno od Marradija, čutili pa so ga tudi v sosednji deželi Emilija-Romanja. Sprva o gmotni škodi niso poročali, a je županja občine Tradiozo kasneje povedala, da je pri njih poškodbe utrpelo več stavb. "Poškodovana je občinska stavba, evakuirali smo del doma upokojencev," je povedala. Več županov se je iz previdnosti odločilo zapreti svoje šole na območju potresa.

V nekaterih delih Hrvaške letos štirikrat več komarjev kot lani
29. 08. 2023 15.19Notranjost Hrvaške se letos spopada s štirikrat večjim številom komarjev kot lani. Največ jih je na območju Osijeka in Zagreba, kjer so na povečano število vplivali visok vodostaj Drave ter nepokošena trava in odpadki, ocenjuje profesor biologije z univerze v Osijeku Branimir Hackenberger Kutuzović.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.