Pogled na nebo, posebej jasno nočno, je lahko vedno spektakularen, ampak nekaj datumov si morda gre res zabeležiti.
29. marca se nam obeta delni sončev mrk. Ob 11.40 bo luna pričela zakrivati sonce, vrhunec pa se bo zgodil ob 12.14, ko bo luna prekrila dobrih 11 odstotkov sončeve ploskve. Mrka bo konec ob 12.48.
7. septembra bomo lakho iz naših krajev opazovali popoln lunin mrk. Ta naj bi bil posebej spektakularen, saj se bo dogajal v času vzhajanja lune. Luna bo vzhajala v zemljni senci in se nato na nebu zasvetila šele ob koncu mrka. Vrhunec mrka bo ob 19.30.
Za večje navdušence opazovanja vesolja, ki imajo daljnogled ali še boljše teleskop, strokovnjaki izpsotavljajo opazovanje Satura. 23. marca in 23. novembra bodo njegovi obroči poravnani z zemljo, kar pomeni, da bodo na nebu vidni kot tanka črta.
Prvi meteorski roj že 4. januarja
Kaj pa bomo poleg mrkov še lahko opazovali s prostim očesom? Prvi meteorski roj se nam obeta že 4. januarja, ko bo vrhunec dosegel meteorski roj Kvadrantidov. Ti bodo seveda vidni le ob jasnem vremenu.
Vrhunec utrinkov sicer vedno pričakujemo med 12. in 13. avgustom, ko na nebu kraljujejo Perzeidi. A ti letos ne bodo prav dobro vidni, saj se nam obeta polna luna. Nas pa nato 17. novembra čakajo še Leonidi, 14. decembra pa Geminidi.
Ker je sonce blizu svoje maksimalne aktivnosti, pa se nam obeta tudi velika verjetnost severnega sija oz. aurore boreallis. To žal nemogoče natančno napoedati vnaprej, so jo pa na silvestrsko noč in tudi na novoletni večer ponekod že lahko videli.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.