rak na materničnem vratu

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških

04. 03. 2024 07.32

Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Bollywoodska zvezdnica v želji po ozaveščanju o raku uprizorila lastno smrt

07. 02. 2024 10.06

Da bi opozorila na problematiko raka na materničnem vratu, je igralka Poonam Pandey uprizorila lastno smrt. Kljub pomembnemu sporočilu je bollywoodska zvezdnica hitro postala tarča kritik. "To je najslabša poteza v zgodovini," je objavo igralke komentiral eden od uporabnikov.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

Bo Slovenija prva v Evropi pri odpravi raka na materničnem vratu?

27. 01. 2023 19.50

Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb in rezultatov programa ZORA se je breme raka materničnega vratu v Sloveniji že zdaj pomembno zmanjšalo. A čeprav je ta rak med vsemi raki najlažje preprečiti – zanj imamo namreč učinkovito cepljenje proti HPV – je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.

Nož, ki lahko v nekaj sekundah odkrije raka maternice

03. 01. 2023 19.31

Raziskovalci so ugotovili, da lahko revolucionarni kirurški nož, imenovan tudi "pametni nož", diagnosticira raka na maternici v le nekaj sekundah. Nož sicer že uporabljajo za odkrivanje raka dojke in možganskega tumorja.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Bo Slovenija prva v Evropi, ki bo eliminirala rak materničnega vratu?

20. 01. 2020 08.35

Prav lahko se zgodi, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki bo uspela eliminirati rak materničnega vratu. Namreč, državni program ZORA še naprej učinkovito zmanjšuje incidenco tega raka, v preteklem letu pa se je pomembno povečala tudi precepljenost deklic proti HPV. A ni še čas za praznovanje, svarijo strokovnjaki. Še vedno se namreč določen delež žensk ne odzove vabilom na presejalne teste, prav tako je potrebno dvigniti delež precepljenosti.

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

27. 06. 2018 20.41

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

10 let Dore: 'Umrljivost žensk zaradi raka dojke si želimo zmanjšati za do 30 odstotkov'

20. 04. 2018 16.42

Pred desetimi leti je bila na Onkološkem inštitutu Ljubljana slikana prva ženska v okviru presejalnega programa raka dojk Dora. Program je danes dostopen vsem ženskam po Sloveniji. V tem času so slikali več kot 180.000 žensk, pri tem pa odkrili 2000 rakov. Cilj za prihodnjih deset let je zmanjšati smrtnost zaradi tega raka za 30 odstotkov.

Cepljene ženske imajo do 90 odstotkov manj možnosti za raka na materničnem vratu

22. 01. 2018 06.54

Začenja se teden boja proti raku na materničnem vratu. Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV.

Z 'Doro' v Celju je program za zgodnje odkrivanje raka dojk na voljo po vsej Sloveniji

18. 12. 2017 17.37

Program za zgodnje odkrivanje raka dojk Dora je odslej na voljo po celi Sloveniji. V celjski bolnišnici so namreč odprli 12. presejalni center, tako da so v državi vse ženske med 50. in 69. letom dobile pravico, da se vključijo v presejalni program zgodnjega odkrivanja raka dojk.

Obolevnost za rakom na materničnem vratu se znižuje

22. 01. 2017 09.56

Začenja se evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu, ki ga lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se sicer znižuje, vse več je tudi zgodaj odkritih rakavih sprememb, za kar gredo zasluge zlasti presejalnemu programu Zora.

'Če odstranimo okrasje in sijaj, ostane le še škatlica smrtonosnih izdelkov'

31. 05. 2016 06.44

Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, umreta dve tretjini kadilcev, ki v povprečju izgubijo od deset do 15 let življenja, že veliko let pred smrtjo pa se soočajo z zelo slabo kakovostjo življenja. Na onkološkem inštitutu poudarjajo, da je večino pljučnih rakov mogoče pripisati kajenju cigaret.

Slovenija v samem vrhu po umrljivosti za rakom

03. 02. 2016 13.05

Pojavnost raka v družbi se povečuje, zlasti na račun staranja prebivalstva. Vendar pa je Slovenija po številu smrti zaradi raka še vedno v vrhu držav EU in OECD. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši med Slovenci so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Raka v Sloveniji vse več: preverite, katere vrste raka so najpogostejše v vaši regiji

07. 03. 2015 10.37

Podatki registra raka kažejo, da število na novo odkritih rakov kot tudi smrti zaradi raka pri nas raste. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko tretjino vseh rakov preprečili z zdravim načinom življenja, kar v Sloveniji pomeni več kot 4000 primerov na leto.

V boju proti raku najbolj učinkovit zdrav način življenja

01. 03. 2015 17.15

Za rakom v Sloveniji letno zboli skoraj 13.000 ljudi. Strokovnjaki so prepričani, da bi kar tretjino vseh rakov lahko preprečili z zdravim načinom življenja. Ženske najpogosteje zbolevajo za rakom dojke, moški pa za rakom prostate.

Pojavnost raka na materničnem vratu se je v desetih letih pri nas prepolovila

24. 01. 2015 07.30

V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V 10 letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Po novem bodo dekleta proti virusu hpv cepljena le dvakrat

06. 09. 2014 10.41

Šestošolke bodo v tem šolskem letu cepljene le z dvema odmerkoma cepiva proti virusu hpv in ne tremi, kot je bilo to do zdaj. Raziskave so namreč pokazale, da naj bi zadostovala že dva odmerka. Gre sicer za prostovoljno cepljenje.

Še en uspeh znanstvenikov. Z inovativno terapijo pozdravili bolnici z rakom na materničnem vratu

02. 06. 2014 15.14

Po novici, da so s pomočjo inovativne terapije pri kar 14 bolnikih pozdravili levkemijo, iz Amerike prihaja še ena dobra novica. Tokrat o dveh bolnicah, ki sta po imunski terapiji s T-celicami preboleli raka na materničnem vratu.

Preprečevanje raka na materničnem vratu z rednimi pregledi in cepljenjem

19. 01. 2014 10.40

Začenja se Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

Zdravniki dobili cepivo, starši v dvomih

03. 10. 2012 19.10

Zdravniki bodo po zapletih le dobili cepivo proti HPV, ki preprečuje okužbo z rakom na materničnem vratu. Čeprav stroka zagotavlja, da je cepivo varno in cepljenje brezplačno, je pri nas cepljenih petina manj deklet kot drugod po svetu.

HPV: Dvigniti je treba precepljenost deklic, ne dečkov

09. 09. 2012 11.36

Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni je posodobil smernice cepljenja proti okužbam s HPV. ECDC med drugim priporoča, naj se države posvečajo predvsem dvigu precepljenosti deklic, medtem ko se cepljenje fantov ni izkazalo za stroškovno učinkovito.

Čudežno rojstvo v Ljubljani

17. 11. 2011 10.28

V ljubljanski porodnišnici so se razveselili prav posebnega rojstva. Otroka je dobila mlada mamica, ki so ji zaradi raka pred štirimi leti odstranili maternični vrat. Na ginekološki kliniki so namreč razvili uspešno metodo zdravljenja, ki je poleg tega edinstvena v svetovnem merilu.

S cepljenjem proti raku

07. 03. 2011 06.55

Začenja se teden boja proti raku. Društva bodo s številnimi dejavnostmi opozarjala na pomen cepljenja in samopregledovanja. V Sloveniji za rakom letno zboli okoli 12.000 ljudi, umre pa jih približno 6000.

Za vsako četrto je bolezen usodna

28. 01. 2011 13.52

Rak na materničnem vratu vsako leto prizadene okoli 150 žensk, vsaka četrta zaradi njega umre. V Sloveniji je od jeseni leta 2009 možno tudi cepljenje proti HPV-virusom, ki so najpogostejši vzrok raka na materničnem vratu.