V Splošni bolnišnici Celje so danes odprli 12. presejalni center v Sloveniji programa za zgodnje odkrivanje raka dojk Dora. Tako so vse ženske med 50. in 69. letom v Sloveniji dobile pravico, da se vključijo v presejalni program zgodnjega odkrivanja raka dojk.
Program Dora, začetki katerega segajo v april 2008, je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka dojk še preden se pojavijo tipni ali vidni znaki bolezni in ko je zdravljenje lahko še zelo uspešno.
Na odprtju centra je državna sekretarka Jožica Maučec Zakotnik poudarila, da je ima sedaj vključitev v presejalni program možnost že 95 odstotkov ustreznih žensk. Po njeni oceni je to velik dosežek, ki "dokazuje da v zdravstvenem sistemu znamo postaviti in voditi tudi velike projekte, če dobro načrtujemo in kot partnerji sodelujemo za doseganje skupnih ciljev".
Tako kot presejalna programa Zora za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu in program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki Svit je tudi Dora program, ki uvršča Slovenijo v svetovni vrh na področju zgodnjega odkrivanja raka, je še dejala Maučec Zakotnikova. Spomnila je, da presejalni programi rešujejo življenja, in povabila vse ženske, da pridejo na mamografijo, da se odzovejo tudi na vabila programa Zora in da partnerje opozorijo na program Svit.
Naslednje leto se bo ekipi Onkološkega inštituta Ljubljana pri izvajanju programa Dora pridružil še Univerzitetni klinični center Maribor, kamor bodo v primeru dodatne diagnostike in zdravljenja napotili ženske iz vzhodne Slovenije, so še navedli na ministrstvu.
Odzivnost v programu Dora je od leta 2008, odkar se je začel izvajati, povprečno okoli 73-odstotna, se pa zvišuje, saj je bila lani 76-odstotna. V letu 2016 so v okviru programa Dora opravili dobrih 57.000 presejalnih mamografij in pri tem odkrili rak dojke pri 370 ženskah. V programu Dora so od začetka delovanja opravili že več kot 215.000 presejalnih mamografij in pri 1500 ženskah odkrili rak dojke.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.