mongolija

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Ukrajina jezna na Mongolijo, ker niso prijeli Putina
03. 09. 2024 12.54To, da Mongolija kot članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) ni izvršila naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina, predstavlja hud udarec za sodišče in mednarodni kazenski sistem, je sporočilo zunanje ministrstvo v Kijevu. Ob tem je oblastem v Ulan Batorju zagrozilo s posledicami.

Putin prispel v Mongolijo, v Moskvi pomirjeni: Ni nevarnosti za aretacijo
02. 09. 2024 18.08Ruski predsednik Vladimir Putin je prispel v Mongolijo, kjer se bo sestal s predstavniki države, poročajo ruski mediji. Ker je Mongolija članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki je zaradi domnevnih vojnih zločinov za Putina lani izdalo nalog za prijetje, je po Ukrajini k njegovi aretaciji pozval tudi Human Rights Watch.

Pirc Musarjeva na obisku v Mongoliji: Državi zasledujeta podobne cilje
20. 08. 2024 06.28Tako Slovenija kot Mongolija sta zavezani demokraciji, pravni državi in spoštovanju človekovih pravic, obe pa sta tudi močni podpornici multilateralizma in spoštovanja mednarodnega prava, je po srečanju z mongolskim predsednikom Uhnagijnom Hurelsuhom v Ulan Batorju povedala predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Evenepoel še do drugega pariškega zlata
03. 08. 2024 17.32Belgijski kolesar Remco Evenepoel je na olimpijskih igrah v Parizu zlati kolajni v vožnji na čas dodal še zlato odličje v cestni dirki. Za njim sta v cilj prispela Francoza Valentin Madouas in Christophe Laporte. Med Slovenci je 273 kilometrov dolgo traso najbolje končal Jan Tratnik, ki je zasedel osmo mesto.

Zgodovinski poraz: Tajska premagala Kuvajt s 57:0
25. 04. 2024 10.55Ste se kdaj vprašali, s kakšno razliko so že slavila nekatera moštva v športu? No, zadnja hokejska tekma med Tajsko in Kuvajtom nam je dala idejo, da pokukamo v največje športne poraze na ledeni ploskvi. Ni kaj, včasih tekmec zares ni preveč prizanesljiv do nasprotnega moštva.

'Železna' zima v Mongoliji: poginilo že skoraj pet milijonov glav živali
22. 03. 2024 11.45Mongolija je v primežu najhujše zime v zadnjega pol stoletja. Zaradi ekstremnega mraza je poginilo že več kot 4,7 milijona živali, več tisoč ljudi se bori za preskrbo s hrano in celo preživetje. Pri Rdečem križu ocenjujejo, da bodo posledice letošnjega mraza hujše od zime leta 2010, ki je prispevala k poginu več kot 10 milijonov glav živine.

Putin sprejel matere v Ukrajini ubitih vojakov: Bolečino delimo z vami
25. 11. 2022 16.43Več kot devet mesecev po začetku vojne v Ukrajini se je ruski predsednik Vladimir Putin v svoji rezidenci v kraju Novo Ogarjovo na obrobju Moskve srečal z materami, katerih sinovi so bili ubiti v času invazije. Izrazil jim je sožalje in dejal, da deli bolečino vseh, ki so v konfliktu izgubili družinske člane.

'Prišel bo dan, ko bomo lahko sestrelili vse sovražnikove drone in rakete'
16. 10. 2022 11.51Ukrajinske sile so v soboto sprožile novo ofenzivo za osvoboditev južne regije Herson, medtem ko se na vzhodu države, zlasti v bližini mesta Bahmut, soočajo z zelo težkimi razmerami. Tako ukrajinske kot proruske oblasti sicer poročajo, da so bile tarča raketnih in letalskih napadov, ki so terjali številne žrtve. "Delamo vse, da bi sestrelili več sovražnikovih raket in brezpilotnih letal, in zagotovo bo prišel dan, ko bo naša država to nalogo lahko opravila stoodstotno," je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Da bi se izognili vpoklicu v vojno, so skupine Rusov skušale odpluti proti Južni Koreji.

Ukrajina prebila obrambno linijo, v Donbasu že prvi vpoklicani ruski vojaki
04. 10. 2022 07.45Zgornji dom ruskega parlamenta - svet federacije - je soglasno potrdil priključitev samooklicanih ljudskih republik Lugansk in Doneck ter ukrajinskih regij Herson in Zaporožje k Rusiji. Njihove meje bodo tako odslej veljale za državne meje Rusije. Ukrajinske sile so medtem prebile rusko obrambno linijo na jugu države, hkrati pa nadaljujejo s protiofenzivo na vzhodu, utrjujejo položaje na ponovno zavzetih ozemljih in prodirajo v regijo Lugansk, ki je večinoma še vedno pod nadzorom ruskih sil.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki
10. 09. 2022 18.57Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Dokumentarci, ki razkrivajo politična ozadja globalnih voditeljev
23. 06. 2022 14.31Vsi ljubitelji zgodovine in politike si lahko na VOYO ogledate zanimive dokumentarne filme o globalnih voditeljih. Kakšne so njihove skrivnosti in strategije vladanja? Katere njihove odločitve so ključno vplivale na razvoj svetovne politike? Odgovore na vprašanja najdete v dokumentarcih, kot so Trumpov šov, Putin – Ruska vohunska zgodba in Nova svilna cesta.

Slovenci na SP v košarki 3x3
19. 05. 2022 10.49Izvršni odbor Mednarodne košarkarske zveze FIBA je potrdil izključitev Rusije in Belorusije s prihodnjih reprezentančnih tekmovanj. Prav tako do preklica v teh dveh državah ne bo potekalo nobeno tekmovanje pod okriljem Fibe. Ukrepi tako Rusijo izključujejo tudi s svetovnega prvenstva v košarki 3x3, ki bo med 21. in 26. junijem v Antwerpnu v Belgiji. V moškem delu turnirja bo Rusijo zamenjala Slovenija, v ženskem pa Izrael.

Ekipno zlato v judu Franciji, Riner osvojil peto olimpijsko medaljo
31. 07. 2021 17.15Na prvem olimpijskem tekmovanju mešanih ekip v judu je zlato odličje osvojila Francija, ki je v finalu s 4:1 premagala velike favorite Japonce, ki so tako po odličnem posamičnem izkupičku doživeli hladen tuš. Bronasto medaljo sta osvojili ekipi Nemčije in Izraela. Osvojena medalja je za Teddyja Rinerja že peta olimpijska medalja, s čimer je postal judoist z največ olimpijskimi medaljami.

Po prihodu iz temnordečih držav odslej v karanteno tudi cepljeni in prebolevniki
02. 07. 2021 11.18Vlada je spremenila odlok o prehajanju meja, v katerem spreminja pogoje za vstop v Slovenijo pri vračanju iz temnordečih držav. Pri prihodu iz slednjih bodo odslej morali v desetdnevno karanteno tudi cepljeni in prebolevniki. Med temnordečimi državami so tudi Egipt, Velika Britanija, Irska, Lihtenštajn in posamezne administrativne enote Francije.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Slovenija s Katarjem, Francijo, Filipini in Dominikansko republiko
26. 04. 2021 14.03Mednarodna košarkarska zveza FIBA je objavila razpored tekem olimpijskega kvalifikacijskega turnirja v košarki 3x3, ki ga bo med 26. in 30. majem gostil avstrijski Gradec. Slovenska reprezentanca bo nastopila v skupini C, prvo tekmo pa bo odigrala proti Franciji.

Reprezentanca v košarki 3x3 v boj za nastop na olimpijskih igrah
12. 03. 2021 13.32Avstrijski Gradec bo med 26. in 30. majem gostil prvi olimpijski kvalifikacijski turnir v košarki 3x3. Vozovnico za olimpijske igre v Tokiu, kjer bo košarka 3x3 doživela premiero v olimpijski družini, bo lovilo 20 moških in ženskih reprezentanc. V moški kategoriji bodo na uresničitev sanj vsakega športnika upali tudi slovenski reprezentanti.

Manj izjem ob prihodu v državo, ohranjanja stikov s sorodniki ni med njimi
22. 12. 2020 23.20Vlada je močno zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo iz tako imenovanih rdečih držav. Tako ostaja le še sedem izjem, večinoma se nanašajo na tranzitne potnike, vsi drugi pa bodo morali ali pokazati največ 24 ur star PCR-test ali se odločiti za karanteno na domu. Izjem, kot so nakupi čez mejo, obiski pri sorodnikih ali urejanje vikenda, ni več.

Kitajska sonda prenesla vzorce z Lune na modul v orbiti
06. 12. 2020 16.52Kitajska sonda Chang'e-5, ki je pred dnevi zbrala vzorce z Luninega površja, se je uspešno priključila na servisni modul, ki kroži okoli Zemljinega naravnega satelita, ter vanj prenesla zbrani material, poročajo kitajski mediji. Gre za prvo tovrstno operacijo kitajske vesoljske agencije CNSA.

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja
01. 12. 2020 17.15Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?
19. 10. 2020 12.17Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Zaradi novega koronavirusa v več kot 20 državah zaprli vse šole
12. 03. 2020 11.06Ker so na koronavirus posumili pri ženi kanadskega premierja Justina Trudeauja sta oba v samoizolaciji. Na Hrvaškem so potrdili pet novih primerov, v Braziliji zboleli tiskovni predstavnik predsednika Bolsonara pa je bil v stiku tudi s Trumpom. V Italiji je število mrtvih preseglo 1000, a vlada vseeno trdi, da ukrep splošne karantene učinkuje. V izolaciji je tudi norveški kralj, šole pa so po podatkih Unesca zaprte v več kot 20 državah.

Prva smrtna žrtev zunaj Kitajske: zaradi koronavirusa umrl moški na Filipinih
02. 02. 2020 07.37Število smrtnih žrtev zaradi koronavirusa je naraslo na 305. Samo v soboto je v provinci Hubej na Kitajskem umrlo 45 ljudi, prvo smrtno žrtev pa so zabeležili zunaj Kitajske, na Filipinih. Okuženih je že 14.380 ljudi. Strokovnjaki iz Vuhana pa so na podlagi preiskav ugotovili, da bi se virus med ljudmi lahko širil preko prebavnega trakta.

Zdravstveni delavci v Hongkongu grozijo s stavko, zahtevajo zaprtje meje s celinsko Kitajsko
01. 02. 2020 09.09Število smrtnih žrtev koronavirusa se je povzpelo na 259, vse več držav, na čelu z ZDA in Avstralijo, prepoveduje vstop osebam, ki potujejo iz Kitajske. Ta je medtem zaprosila EU za pomoč pri medicinskih pripomočkih, v Hongkongu pa zdravstveni delavci grozijo s stavko. Virus je vključno s Kitajsko dosegel že 25 držav.

Ši Jinping: Kitajska je v boju z demonsko epidemijo
28. 01. 2020 06.39Število žrtev novega koronavirusa na Kitajskem narašča: terjal je že 107 življenj, 4473 ljudi je okuženih. Število okuženih se je samo v enem dnevu tako skoraj podvojilo. Primer koronavirusa so potrdili tudi v Nemčiji, s tem pa tudi zabeležili prvi primer prenosa virusa s človeka na človeka v Evropi.

Število žrtev koronavirusa narašča: dva nova suma okužbe na Dunaju in en v Celovcu
27. 01. 2020 08.06Število žrtev novega koronavirusa na Kitajskem narašča: terjal je že 81 življenj, še več kot 2700 ljudi je okuženih. Kitajska vlada je sicer podaljšala praznike ob kitajskem novem letu do 2. februarja, s čimer želijo vsaj delno zajeziti širjenje virusa. Dva suma okužbe v Avstriji so medtem ovrgli, a so se vmes pojavili še trije novi.

Mongolska zakonca pojedla surovo meso svizca in umrla zaradi kuge
07. 05. 2019 21.23Ulice mongolske province so se povsem izpraznile, ko so oblasti razglasile karanteno zaradi preplaha pred kugo. Za črno smrtjo je namreč umrl mongolski par, ki je pred tem zaužil surovo svizčevo meso. V Mongoliji zaradi kuge vsako leto še vedno beležijo vsaj eno smrtno žrtev.

S 30 let staro Renault petko do daljne Mongolije
27. 04. 2019 18.21Mlada Mariborčana odhajata na zanimivo dogodivščino: v daljno Mongolijo s skoraj 30 let staro Renault petko. Tam se bosta udeležila Mongolskega relija, pustolovščine, ki privabi ekipe z vsega sveta. Že sama pot do tja bo pustolovščina. Mlada zakonca bosta s petko samo v eno smer prevozila več kot 12.000 kilometrov skozi 12 držav. Njuna odprava pa ima tudi dobrodelno noto.

14.000 kilometrov z 80-letnim buickom
02. 03. 2019 09.2614.000 kilometrov, 36 dni, 120 dvočlanskih posadk. Številke, ki bodo zaznamovale najstarejši, najdaljši in najzahtevnejši reli starodobnikov na svetu Rally Peking–Pariz 2019. Jože Zalar in Blaž Stefanija sta prva Slovenca, ki se bosta podala na izjemno vzdržljivostno preizkušnjo od Kitajske do Francije. Njun redek buick je že pripravljen na podvig.