Na nas se je obrnila bralka, ki trenutno dopustuje v Egiptu. Turistična agencija jih je dan pred odhodom domov obvestila o spremenjenih pogojih vstopa v domovino. Čeprav so ona in njeni sopotniki cepljeni, nimajo druge možnosti, kot da po vrnitvi v Slovenijo deset dni preživijo v karanteni. Odlok o vstopu v Slovenijo se je spremenil v času njihovega dopustovanja.
Čeprav je na ravni EU začelo veljati digitalno covidno potrdilo, ki naj bi omogočilo svobodno gibanje – vsaj po Evropski uniji – bodo morali slovenski državljani od 3. julija 2021, ko bodo prišli iz držav na temnordečem seznamu, tudi če so te v EU, v desetdnevno karanteno ne glede na to, ali izpolnjujejo pogoj PCT.
Vlada Republike Slovenije je namreč izdala Odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19. Odlok začne veljati 3. julija in velja do vključno 11. julija 2021. Spremembe so na seznamih držav, spreminjajo se tudi pogoji za prihod iz rdečih in temnordečih držav.
Kot je zapisano na vladnih straneh, se oseba, ki ima prebivališče v Republiki Sloveniji in prihaja z območja na temnordečem seznamu, napoti v karanteno na domu za deset dni. Tujcu, ki nima prebivališča v Republiki Sloveniji in prihaja z območja na temnordečem seznamu, se vstop v Republiko Slovenijo ne dovoli, je zapisano v spremembah na seznamu držav.
Doslej je ob prihodu z območja na temnordečem seznamu veljalo, da mora "oseba, ki prihaja z območja na temnordečem seznamu, ob vstopu v Slovenijo predložiti test PCR (ni možnosti predložitve hitrega antigenskega testa). Po vstopu v Slovenijo se napoti v karanteno na domu za deset dni. Osebi pa ni treba predložiti testa PCR in tudi ne bo napotena v karanteno na domu, če predloži potrdilo o cepljenju, potrdilo o prebolelosti ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike," je zapisano na spletni strani vlade.
Od 3.7. 2021 so na temnordečem seznamu države članice EU/schengenskega območja:
Francija (samo posamezne administrativne enote: čezmorsko ozemlje Guyane), Irska, Lihtenštajn.
Tretje države in entitete:
Argentina, Bahrajn, Bocvana, Bolivija, Brazilija, Čile, Egipt, Ekvador, Esvatini, Indija, Iran, Južna Afrika, Kolumbija, Kostarika, Kuvajt, Lesoto, Malavi, Maldivi, Malezija, Mongolija, Mozambik, Namibija, Nepal, Oman, Paragvaj, Peru, Rusija, Sejšeli, Sirija, Sudan, Surinam, Šrilanka, Tanzanija, Trinidad in Tobago, Tunizija, Urugvaj, Zambija, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, Zimbabve.
Pred odhodom na potovanje se informirajte
O tem, da je treba biti ves čas pozoren na vladne odloke, smo že pisali. Ni prvič, da so se slovenski turisti znašli v primežu vladnih odlokov. Kot so pred kratkim za naš medij povedali na ministrstvu za zdravje, to, da je država na rdečem seznamu, pomeni, da tam epidemiološke razmere niso ugodne, če pa je država na temnordečem seznamu, to pomeni, da se v državi širi ena od različic virusa, ki so bolj nalezljive.
Ob potrditvi t. i. evropskega covidnega potrdila, ki je v veljavo stopilo 1. julija, so v Bruslju opozorili, da države oseb, ki niso cepljene in bolezni niso prebolele, ne smejo postaviti v diskriminiran položaj. Tako jim morajo omogočiti testiranje in teste tudi priznati, dodatnih omejitev, kot je karantena, pa po dogovoru države naj ne bi uveljavljale, razen za nujno zaščito javnega zdravja.
Kot je za naš portal že ocenil vodja konzularne službe pri ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter, se zato v težkem položaju znajdejo predvsem tisti potniki, ki so v tujino odpotovali pred spremembo ukrepov in se jim vrnitev v državo posledično zaplete. Tako bi bilo smiselno, da se uveljavi nekakšno prehodno obdobje, ko bi se lahko te osebe v državo vrnile pod enakimi pogoji, kot so jo zapustile.
KOMENTARJI (840)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.