Mihajlo Viktorovič Poljakov, čigar oče je iz Ukrajine, je na otok Severni Sentinel, ki je del indijskih Andamanskih otokov, prišel zato, da bi navezal stik z izoliranim plemenom Sentinelcev. Štiriindvajsetletnik je svoj obisk posnel, na obali pa je kot dar ljudem iz plemena pustil pločevinko kokakole in kokosov oreh, poroča The Independent.
Vplivnež sicer na YouTubu objavlja videoposnetke svojih "ekstremnih" potovanj, med drugim je obiskal tudi Afganistan, ki mu vladajo talibani.

Da je prispel na oddaljeni plemenski otok, je v majhnem gumijastem čolnu z motorjem potoval kar devet ur. Območje je najprej nekaj časa opazoval z daljnogledom. Ker domorodcev ni videl, je skušal njihovo pozornost pritegniti s piščalko, za nekaj minut je celo stopil na obalo. Posnel je tudi, kako je na obali pustil "darilo" in vzel vzorec peska, je še sporočila lokalna policija.
V prestolnico Andamanskih in Nikobarskih otokov, ozemlja Indije v Bengalskem zalivu, je prispel 27. marca, le tri dni kasneje pa ga je aretirala policija. Za njegovo početje so izvedeli po prijavi domačinov, ki so ga videli, da se je s čolnom odpravil proti otoku North Sentinel.
Otočje Andaman in Nikobar, nekdanja britanska kazenska kolonija, je skupina 572 otokov, ki se nahajajo več kot 1200 km od celinske Indije.

Indijska vlada strogo nadzoruje dostop do nekaterih oddaljenih delov zveznega ozemlja, kjer živi najmanj pet znanih domorodnih plemen, od katerih so nekatera sovražna do tujcev.
Ta plemena, med njimi Sentinelci, Jarava, Onge, Shompeni in Veliki Andamanci, so med zadnjimi preostalimi izoliranimi skupnostmi na svetu. Tako Indijcem kot tudi tujcem je prepovedano, da se otokom približajo na razdaljo manj kot pet kilometrov. Na ta način želijo domorodce zaščititi pred znanimi boleznimi in ohraniti njihov način življenja.
Generalni direktor policije Andamana in Nikobarja HS Dhaliwal je pojasnil, da so bili policisti obveščeni o moškem, ki se je približal plaži Khuramadera v južnem Andamanu, razmeroma blizu gozda rezervata Jarava, ki je zaščiteno območje za domorodno pleme Jaravcev. Policija je povedala še, da je preiskava še v teku. Ugotoviti želijo, zakaj je skušal obiskati plemenski otok in ali se je med svojim bivanjem na Andamanskih in Nikobarskih otokih odpravil še kam.

Dhaliwal je pojasnil še, da se iz Američanove GoPro kamere jasno vidi, da je vstopil na omenjeni otok. Proti njemu so vložili uradno pritožbo v skladu z Zakonom o tujcih iz leta 1946 zaradi vstopa v plemenski rezervat ali na omejeno območje brez dovoljenja.
Poljakov naj bi bil na otočju že tretjič, dvakrat naj bi ga obiskal že lani. Policija je o njegovem pridržanju obvestila notranje ministrstvo, tamkajšnji uradniki pa so že v stiku z ameriškim veleposlaništvom.
Domorodci leta 2018 ubili ameriškega misijonarja
Leta 2018 so sicer prebivalci ogroženega plemena Sentinelcev ubili 27-letnega ameriškega misijonarja Johna Allena Chaua, potem ko je nezakonito poskušal vstopiti na njihovo ozemlje, da bi pridigal krščanstvo. Domnevno so ga pripadniki plemena, ko se je njegova ladja približevala otoku, obstrelili s puščicami.
Do incidenta je prišlo tudi leta 2006, ko je isto pleme ubilo dva indijska ribiča, ki sta po nesreči priplavala na otok North Sentinel. Ko je indijski vojaški helikopter pozneje nizko letel nad otokom, so pripadniki plemena vanj v znak kljubovanja izstrelili puščice.
Mornarica od takrat uveljavlja varovalno območje treh kilometrov okoli otoka, ki zagotavlja, da se mu tujci ne približajo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.