Število smrtnih žrtev in okuženih s koronavirusom, ki se je prvič pojavil konec decembra v kitajskem mestu Vuhan, vztrajno narašča. Število okuženih se je v enem dnevu skoraj podvojilo: trenutno je glede na navedbe kitajskih oblasti 4473 potrjenih primerov okužbe (še včeraj se je število okuženih ustavilo pri 2835).
Novi virus je bil doslej usoden že za 107 oseb. Smrtne žrtve so sprva zabeležili zgolj na Kitajskem - povečini v provinci Hubei. Včeraj so prvo smrtno žrtev potrdili tudi v Pekingu - umrl je 50-letni moški. Po poročanju kitajskih državnih medijev pa je bilo iz bolnišnic po okrevanju že odpuščenih skupno 60 ljudi.
Kitajski predsednik Ši Jinping je danes med pogovorom s predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije dejal, da je Kitajska v boju z "demonsko epidemijo". "Kitajsko ljudstvo je trenutno v resnem boju z epidemijo novega koronavirusa," njegove besede navaja AFP.
"Epidemija je demon in ne smemo dopustiti, da se ta demon skrije," je dodal in se zaobljubil, da bo njegova vlada transparentna pri informiranju javnosti o izbruhu virusa.
Prvi primer v Nemčiji, četrti v Franciji
Prvi primer obolelega so v ponedeljek zvečer potrdili tudi na Bavarskem v Nemčiji. Zbolel je 33-letni moški v regiji Starnberg, približno 30 kilometrov jugovzhodno od Münchna, ki je v izolaciji in v "zdravstveno dobrem stanju". Po prvotnih navedbah španskega spletnega medija Alerta News 24 okuženi ni potoval na Kitajsko, torej gre za prvi prenos virusa na evropskih tleh. Kot so kasneje potrdile tudi zdravstvene in lokalne oblasti na Bavarskem, se je moški okužil od kitajske kolegice med usposabljanjem v enem od podjetij na jugu Nemčije.
Kitajka, ki je v Nemčijo pripotovala iz Šanghaja, je v četrtek na letu proti domu prvič opazila simptome, podobne gripi, je na novinarski konferenci dejal vodja bavarskega državnega urada za zdravje in varnost hrane Andreas Zapf.
Preden je iz Kitajske odpotovala v Nemčijo, so jo obiskali starši, ki prihajajo z območja Vuhana, od koder izvira virus. Okuženi moški, pri katerem so se simptomi pojavili konec tedna, je v ponedeljek prišel na delovno mesto, nato pa ob novicah o širjenju virusa vendarle privolil, da so ga hospitalizirali.
Zdravstvene oblasti na Bavarskem zdaj testirajo 40 njegovih sodelavcev in družinskih članov, ki so bili v stiku z njim. "Število okuženih bi se lahko še povečalo," je dejal vodja delovne skupine za nalezljive bolezni v uradu za zdravje in varnost hrane Martin Roth. Posebno pozornost namenjajo tudi vrtcu, v katerem ima okuženi Nemec otroke.
Novi virus se je razširil že skorajda po celotni Kitajski, zaznali pa so ga tudi v 16 drugih državah po svetu, med drugim v ZDA, Avstraliji, Kambodži, na Tajskem in Japonskem.
V Franciji so medtem potdili že četrti primer okužbe s koronavirusom. Po poročanju AFP gre za kitajskega turista, ki naj bi bil v kritičnem zdravstvenem stanju.
Na Japonskem so okužbo z koronavirusom potrdili pri moškem, ki pred tem ni potoval v Vuhan, oziroma sploh nikoli ni bil na Kitajskem. Moški iz Nare na zahodu Japonske, star približno 60 let, je ta mesec prevažal dve skupini turistov iz Vuhana, v soboto pa so ga hospitalizirali zaradi gripi podobnih simptomov, je sporočilo zdravstveno ministrstvo. Na Japonskem so doslej zabeležili šest primerov okužbe z novim koronavirusom.
Številne države svojim prebivalcem medtem odsvetujejo potovanje na Kitajsko, če to ni nujno. Številne razmišljajo tudi o evakuaciji svojih državljanov.
ZDA bodo svoje konzularno osebje iz mesta Vuhan umaknile v sredo, ko je zjutraj po lokalnem času zanje načrtovan polet proti Kaliforniji. Glede na razpoložljiva mesta na letalu bodo možnost odhoda ponudili tudi drugim ameriškim državljanom na območju.
V kratkem podoben let načrtuje tudi Francija, ki število Francozov v Vuhanu ocenjuje na okrog 500. Kot zagotavljajo, bodo ob vrnitvi domov zanje odredili karanteno.
Umik svojih državljanov iz 'epicentra' izbruha bolezni načrtuje tudi Japonska, ki v Vuhan pošilja svoje letalo. O tem pa razmišljata še vsaj Nemčija in Tajska.
Filipini so po drugi strani danes naznanili, da bodo prenehali izdajati vstopne vizume za kitajske popotnike.
Mongolija pa je zaprla mejo s Kitajsko - tako za vozila kot pešce. Poleg tega bodo do nedelje zaprti vrtci, šole in univerze. V Mongoliji do zdaj sicer niso zabeležili še nobenega primera novega koronavirusa.
Virus izvira iz mesta Vuhan, a se je že razširil tako po Kitajski kot izven njenih meja. Kitajske oblasti medtem zaostrujejo ukrepe, s katerimi skušajo omejiti širjenje virusa. Omejili so potovanja, v Vuhanu večini vozil ni dovoljena niti vožnja po cestah. Javni promet je ustavljen v več mestih po državi, China Railway Group je prekinila na stotine železniških povezav, v večjih mestih prav tako ne vozijo taksiji. Marsikje je v javnosti obvezno tudi nošenje maske.
Vuhan pa medtem tako postaja pravo 'mesto duhov':
V luči praznovanja kitajskega novega leta so bile odpovedane številne slovesnosti, obdobje počitnic pa so oblasti podaljšale za tri dni, do nedelje. Peking in Šanghaj sta uvedla 14-dnevno obdobje opazovanja za vse ljudi, ki bodo prispeli iz province Hubei, središča izbruha.
Oblasti so za vse šole in univerze preložile tudi začetek novega šolskega semestra, datum nadaljevanja pa do nadaljnjega ostaja nedoločen.
Popolnoma zaprta sta tudi Disneyjeva zabaviščna parka v Šanghaju in Hongkongu.
Pristojne oblasti so začasno tudi ustavile potovanja kitajskih turističnih skupin tako znotraj kot izven države, poleg tega pa so danes pozvale vse državljane, naj preložijo potovanja v tujino, da bi tako omejili možnost širjenja virusa prek meja.
Kot je sicer povedal župan 11-milijonskega mesta Vuhan Džou Šianwang, je najmanj pet milijonov ljudi še pred začetkom praznikov in uvedbo ukrepov za omejevanje potovanj zapustilo mesto, poroča britanski BBC. Potovanja iz mesta so trenutno tako izredno strogo omejena, ceste so zaprte.
Kako se virus širi?
Novi koronavirus naj bi izhajal iz kitajskega črnega trga z divjimi živalmi. Na človeka naj bi se prenesel z nezakonito ubitih in prodanih živali na vuhanški tržnici morskih sadežev, zdaj pa se bliskovito širi med ljudmi.
Kitajske oblasti so nedavno pojasnile, da se okužba s koronavirusom kaže podobno kot običajna gripa, širi pa se lahko tudi v času inkubacijske dobe - torej še preden se jasno pokažejo kakršnikoli znaki oziroma simptomi okužbe. To koronavirus tako ločuje od podobnih primerov, kot sta denimo sars in ebola, prav tako pa sta bistveno težja vzpostavitev nadzora in preprečitev širjenja.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (World Health Organization - WHO) lahko inkubacijska doba znaša od dva do 10 dni. WHO sicer še ni potrdil navedb kitajskih oblasti glede nalezljivosti - uradno tako še ni povsem jasno, ali je okužba mogoča še preden se pojavijo simptomi.
Azijske borze pod pritiski koronavirusa še vedno padajo, evropske borze po padcu višje
Azijske borze so tudi danes sicer beležile padce indeksov, slabo razpoloženje pa je med vlagatelji povzročilo širjenje skrivnostnega koronavirusa. Borze na Kitajskem so zaradi praznika zaprte do 2. februarja, v Šanghaju pa do 9. februarja. V Tokiu je Nikkei 225 izgubil 0,55 odstotka, v Seulu Kospi 3,09 odstotka in v Sydneyju All Ordinaries 1,46 odstotka.
Delniški indeksi na najpomembnejših borzah v Evropi pa se po ponedeljkovem padcu, ki je bil posledica panike vlagateljev zaradi novega virusa, ki se širi iz Kitajske, danes sicer višajo. Vlagatelji se bojijo, kakšen bo učinek smrtonosnega virusa na že tako krhko svetovno gospodarstvo. Delnice v Evropi se sicer danes dražijo. "Evropski trgi so skrbi glede koronavirusa potisnili na stran. Špekulanti so se vrnili, zanje je trenutna razprodaja priložnost. Vendar tako ni na vseh svetovnih trgih, nekateri so še pod vplivom tega virusa," je dejal analitik pri družbi Ava Trade Naeem Aslam.
Cene nafte neenotno
Vlagatelje v zvezi s širjenjem koronavirusa skrbi tudi negativen vpliv na kitajsko gospodarstvo in šibkejše povpraševanje po nafti. Cene nafte v današnjem azijskem trgovanju niso imele enotne smeri, so se pa - potem ko so v ponedeljek padle na najnižjo raven po oktobru - danes nekoliko stabilizirale. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent, ki bo dobavljena marca, je bilo treba zjutraj odšteti 59,27 dolarja (53,76 evra), kar je pet centov manj kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja. Teksaška nafta za dobavo v marcu se je podražila za dva centa na 53,16 dolarja (48,22 evra).
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.