Sodišče je nalog za aretacijo Putina izdalo marca lani zaradi njegove domnevne odgovornosti za nezakonite deportacije ukrajinskih otrok z okupiranih območij v Rusijo. Od izdaje tega mednarodnega naloga in začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 je Mongolija prva država pogodbenica ICC, ki jo je obiskal Putin.
Kot država pogodbenica ICC bi ga morala Mongolija aretirati, a Moskve to ne skrbi, saj zaradi prijateljskih odnosov ne vidi nobene nevarnosti za Putina, je pred dnevi dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Da bi ga aretirali, tudi ni verjetno, ker je Mongolija odvisna od Rusije, medtem ko si prizadeva ohraniti uravnotežene odnose tako z močnima sosedama Kitajsko in Rusijo kot tudi z Zahodom.
Putin je na obisk azijske države prispel na vabilo mongolskega kolega Uhna Hurelsuha z namenom okrepitve sodelovanja med državama, so sporočili iz Kremlja. Do obiska prihaja ob 85. obletnici zmage sovjetskih in mongolskih sil nad Japonci, ki so leta 1939 okupirali Mandžurijo.
ICC je prvo stalno mednarodno kazensko sodišče univerzalnega značaja za pregon storilcev najhujših zločinov, kot so genocid in zločini proti človečnosti, ko jih države pogodbenice ne zmorejo ali nočejo sodno preganjati. Vendar pa nima lastnih organov za izvrševanje nalogov za prijetje. Zato se pri njihovem izvajanju zanaša na svojih 124 držav pogodbenic, da mu izročijo osumljence, ko so na njihovem ozemlju.
Tiskovni predstavnik sodišča Fadi el-Abdalah je danes pojasnil, da je obveznost Mongolije sodelovati s sodiščem. Če država članica ne izpolnjuje svojih obveznosti, lahko sodišče zadevo preda v obravnavo skupščini držav članic, ki se sestane enkrat letno, a so morebitne sankcije omejene zgolj na ustni opomin. K aretaciji Putina je danes pozvala tudi Evropska komisija.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.