mehansko predihavanje

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni
08. 12. 2021 16.27
Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'
18. 11. 2021 18.39
Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi
18. 11. 2021 09.20
V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20
Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo
11. 11. 2021 15.59
Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Porast okužb dihal pri otrocih: ponekod zapirajo specialistične ambulante
01. 10. 2021 19.22
Ambulante po Sloveniji so preplavili otroci z okužbami dihal. Stanje je tako resno, da ponekod že zapirajo specialistične ambulante ter prestavljajo preventivne preglede in posege. Največ je okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki je posebej nevaren za dojenčke. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani je bilo v petek zjutraj hospitaliziranih 126 otrok, kar 27 več kot v torek, naročenih pa so jih imeli še 30.

Gradnja dodatnega objekta za bolnike s covidom-19 se bo zavlekla
25. 01. 2021 16.31
Gradnja montažnega objekta za bolnike s covidom-19 v UKC Maribor se bo začela pozneje, kot so sprva načrtovali. Trenutno računajo na začetek gradnje v drugi polovici februarja.

Prerazporeditev dela v šempetrski bolnišnici zaradi vdora okužb
11. 01. 2021 12.02
Zaradi vdora novega koronavirusa na internistični oddelek v šempetrski bolnišnici bo prišlo do nujne reorganizacije dela, je povedala strokovna direktorica bolnišnice Dunja Savnik Winkler. V bolnišnici je obolelih 11 zaposlenih iz zdravstvene nege in en zdravnik, zbolelo je tudi 11 bolnikov, ki so jih premestili na covidni oddelek.

Mariborskemu UKC montažna stavba za 4,5 milijona evrov
18. 12. 2020 10.44
Mariborski UKC bo dobil dodatne kapacitete. V bolnišnici pravijo, da jih nujno potrebujejo, vlada pa je že potrdila investicijo v vrednosti 4,5 milijona evrov. V načrtu je montažni objekt ob zdajšnjem oddelku za onkologijo, ki bo najprej namenjen dodatnim namestitvam za bolnike s covidom-19, pomembno vlogo pa naj bi igral tudi po koncu epidemije.

Pri sosedih pomanjkanje remdesivirja, na pomoč priskočila Slovenija
26. 10. 2020 19.49
V zagrebški kliniki za infekcijske bolezni je nedavno pričelo primanjkovati remdesivirja, zdravila, ki ga dajejo bolnikom s covidom-19. Hrvaško ministrstvo za zdravje se je ob tem obrnilo na Slovenijo in zaprosilo za pomoč v obliki dodatnih odmerkov. Prve zaloge smo jim že poslali, po besedah vodje klinike Alemke Markotić pa jim bodo pomagale premostiti obdobje, dokler ne prejmejo že naročenega zdravila.

Po 22 dneh v komi: znova se je moral naučiti hoditi
23. 10. 2020 20.16
Ljudje, ki so zaradi težkega poteka bolezni, kot je covid-19, v komi, priključeni na mehansko predihavanje, potrebujejo, če preživijo, zelo dolgo in celostno rehabilitacijo. To jim nudijo na URI Soča, kjer so v zadnjem obdobju obravnavali šest oseb, ki so prebolele najtežjo obliko te bolezni. Med njimi je tudi 77-letni Srečko Šajn.

Dolgoletni zdravnik Lukanović: dva meseca umetne kome in minus 16 kilogramov
02. 09. 2020 15.59
Za interni časopis UKC Ljubljana je o svoji izkušnji z novim koronavirusom spregovoril dolgoletni strokovni direktor Ginekološke klinike, ki je na intenzivni negi v umetni komi in odvisen od ventilatorja preživel dva meseca. Svojo zgodbo je delil, da bi opozoril na resnično nevarnost virusa in mačehovski odnos družbe do zdravstva.

Prepovedali uporabo 46 ventilatorjev: uvoženi brez dovoljenj
16. 08. 2020 21.02
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je s šestimi odločbami začasno prepovedala uporabo ventilatorjev Bellavista 1000. V Slovenijo je bilo s Kitajske brez vednosti proizvajalcev in potrebnih dovoljenj uvoženih 46 takšnih ventilatorjev. Država je zanje odštela skoraj 1,7 milijonov evrov.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'
09. 06. 2020 11.38
Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Perujski župan, ki je pijančeval med karanteno, se je skril v krsto, bolivijski minister končal za zapahi
21. 05. 2020 08.51
Z novim koronavirusom je po svetu okuženih že več kot pet milijonov ljudi. Razmere se vse bolj zaostrujejo v Latinski Ameriki, v Braziliji so samo v 24 urah potrdili 20.000 novih primerov, težave pa imajo tudi v Nemčiji, kjer po sproščanju ukrepov število novih okužb hitro raste. S petkom pa medtem srbska vlada odpravlja omejitve pri vstopu v državo. Negativen test na koronavirus tako ne bo več potreben, prav tako tudi ne samoizolacija.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem
21. 05. 2020 10.16
Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Britanci od Kitajske prejeli pošiljko ventilatorjev, ki lahko celo 'ubijejo' paciente
05. 05. 2020 11.47
Z vprašanji o ustreznosti zaščitne opreme za boj proti pandemiji koronavirusa se ne ukvarja le Slovenija. V Veliki Britaniji so morali zavreči celotno naročilo, in sicer kar 250 kitajskih ventilatorjev. Ti ne le, da niso bili ustrezni, ampak celo ogrožajo zdravje bolnikov. Še več, bili so tako slabo izdelani, da so zdravniki izrazili zaskrbljenost, da bi ti lahko 'ubili' paciente.

V Slovenijo pretekli teden prispelo 66 ventilatorjev, Krka donirala 15 ton razkužila
06. 04. 2020 14.46
Zavod RS za blagovne rezerve je bolnišnicam prejšnji teden dobavil 66 ventilatorjev za umetno predihavanje pljuč, ki jih potrebujejo pri zdravljenju najhujših oblik koronavirusne bolezni. Poleg tega je različnim institucijam dobavil tudi 1,83 milijona troslojnih mask in 401.280 mask tipa FFP2. Novomeška Krka pa je donirala 15 ton razkužila v vrednosti 220.000 evrov.

Nazaj na delo s potrdilom o imunosti, Medtronic in Tesla na pomoč pri proizvodnji ventilatorjev
31. 03. 2020 15.23
Ker gospodarska škoda zaradi novega koronavirusa hitro narašča, si države prizadevajo najti način, kako čim prej pognati vsaj del gospodarstva. K temu naj bi pripomogli testi protiteles. Druga največja fronta v boju proti covidu-19 pa medtem ostaja zagotavljanje zadostnega števila ventilatorjev. Eden od proizvajalcev se je zato odločil objaviti načrte za izdelavo te tako pomembne naprave za mehansko predihavanje pljuč.

Strokovnjaki korak bližje razvoju prvega slovenskega respiratorja
22. 03. 2020 20.22
Bolniki, ki jih koronavirus tako prizadene, da potrebujejo intenzivno zdravljenje, dihajo s pomočjo respiratorja. V Sloveniji jih je na voljo 168, v skupnem naročilu držav članic EU pa jih pričakujemo še dodatnih 300. Ob najslabšem scenariju, če bi jih zmanjkalo, bi lahko uporabili prototipe mehanskih respiratorjev, ki jih pospešeno razvijajo slovenski inženirji.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto
16. 03. 2020 10.30
Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

V Sloveniji premalo ventilatorjev, ki so ključni za zdravljenje težkih primerov bolezni covid-19
14. 03. 2020 06.58
V boju zoper koronavirus, kot kaže, zmanjkuje ventilatorjev, ki so ključni za ohranjanje življenja težko obolelih za boleznijo, ki jo povzroča. To se je razkrilo na zaslišanju zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja v parlamentu. Potrebovali bomo več kot 200 ventilatorjev, v Sloveniji jih imamo 168, ki pa niso prosti. Trenutno jih je po Gantarjevih besedah na razpolago verjetno le 20, 30, ostali pa so že na bolnikih.

Pošla že polovica cepiva
04. 11. 2009 10.14
Ljudje se pritožujejo, da so telefonske linije, na katerih se lahko prijaviš na cepljenje proti novi gripi, vseskozi zasedene. V ZD Ljubljana bodo odprli še tretjo linijo, v Mariboru pa so sprejeli moškega, okuženega s H1N1.