Respirator, po slovensko ventilator, uporabljajo za zdravljenje dihalne odpovedi. Zdravnik v intenzivni enoti najprej vstavi cevko v sapnik, da bolnik, ki ne more samostojno dihati, to počne s pomočjo umetnih pljuč oziroma ventilatorja, kot nam postopek predstavi anasteziolog in intezivist UKC Ljubljana doc. dr. Tomislav Mirković: ''Tubus vstavimo v sapnik, plasira se glasilke, napolne se zračni balonček in se nato pacienta prevede na ventilator.''
Bolnika, odvisno od bolezenskega stanja, ki ga je pripeljalo do tega, da potrebuje pomoč pri dihanju, pa nato predihujejo z različnimi vrstami ventilacije.
Slovenci s prvimi prototipi mehanskih respiratorjev
Prav ta trenutek ob sodelovanju slovenskih zdravnikov, inženirjev in gospodarstva nastaja prototip slovenskega ventilatorja. Vse skupaj povezujejo in jim pomagajo Gospodarska zbornica, Instutut Jožef Stefan, Fakulteta za elektorotehniko in Tehnološki park Ljubljana.
Zdravniki ljubljanskega kliničnega centra pa jim pri tem pomagajo dajati smernice za možne kombinacije zapletov v teh težkih situacijah, kot nam pove Jernej Pintar iz tehnološkega parka Ljubljana: ''Treba se je zavedati, da je medicinska oprema je strašansko zahtevna stvar. Ker tu gre lahko 100 stvari narobe, zato so vse stvari certificirane in stestirane. Te stvari trajajo včasih tri leta, pet let, včasih več. Kar pa mi delamo, je pa prototip v parih tednih.''
Žal pa ga bodo lahko uporabili že čez nekaj tednov, če bi ob visokem številu bolnikov, zmanjkalo certificiranih aparatov.
Kot nam pove dr. Mirkovič je prototip sestavljen iz dveh ključnih delov: ''Respirator je sestavljen iz monitoringa, ki dobiva te podatke, kaj se dejansko dogaja med mehanskim predihovanjem samega pacienta. Naprava pa ima tudi meh, ki ob aktivaciji ventilatorja začne vpihovati zrak skozi dihalne cevi, ki pridejo potem v tubus, ki je bil predhodno vstavljen v sapnik pacienta, ob tem pa se začneta predihovati levo in desno pljučno krilo.''
Reševalne postaje vesele vsake donacije
Medtem pa na UKC prejemajo številne donacije v zahvalo za požrtvovalno delo zdravstvenega osebja. Od denarnih donacij za nakup zdravstvene opreme, do malice, medicinskih aparatov in nenazadnje zaščitne opreme, ki so jo do zdaj donirala številna podjetja, v nedeljo pa tudi eno od ljubljanskih gostišč. Reševalna postaja UKC je tako z donacijo bogatejša za 5000 zaščitnih mask.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.