"Sars-CoV-2 še zdaleč ni samo bolezen dihal," so v poročilu zapisali na nemški univerzitetni kliniki Hamburg-Eppendorf, kjer so preiskali trupla 27 ljudi, ki so umrli zaradi bolezni covid-19.
"Gre za virus, ki prizadene številne organe," pravi vodja študije Tobias B. Huber. Njegova ekipa je ugotovila, da virus povzroča vnetje pljučnega tkiva, kot pravijo, pa še ne morejo z gotovostjo trditi, ali so poškodbe tkiva trajne in kako vplivajo na življenje pacienta. Vodilni nemški pulmolog Klaus F. Rabe meni, da je verjetnost za dolgotrajne posledice po okužbi z novim koronavirusom veliko večja, če je bolezen napredovala do točke, ko je bilo potrebno mehansko predihavanje pljuč.
Drugi najpogosteje prizadet organ so ledvice. Huber pravi, da ni redka niti popolna odpoved ledvic. Strokovnjaki menijo, da je z analizo urina mogoče zelo hitro zaznati okužbo z novim koronavirusom, zato menijo, da bi bilo kontrolo urina dobro vključiti v postopke za zgodnje odkrivanje okužbe.
Niti srce in ožilje nista izvzeti iz organov, ki jih prizadene covid-19. O vplivih na te organe poročajo tako iz Evrope kot Kitajske in ZDA, vendar strokovnjaki priznavajo, da gre za slabo preiskano povezavo. Nemški kardiolog Michael Böhm je sicer za nemški Focus dejal, da naj bi okužba z novim koronavirusom povečala možnost infarkta. Meni, da zaradi hudega vnetja organizma žilne obloge postanejo dodatno nestabilne, kar lahko izzove zaplete, kot je infarkt. Kot je poudaril, ni jasno, ali virus dejansko napade srce ali gre bolj za to, da bolezen sproži procese, ki nato škodujejo temu organu. Dodal je še, da so na srečo imeli relativno malo pacientov s tovrstnimi zapleti.
So pa španski strokovnjaki poročali o kožnih spremembah pri pacientih s covid-19, ki so jih opazili pri skoraj vsakem petem pacientu – šlo je predvsem za otekline rdeče do vijoličaste barve, v nekaj primerih za mehurje. Španski dermatologi zato menijo, da covid-19 pri pacientih povzroči tudi simptome, ki spominjajo na ozebline. Kje se skriva vzrok teh simptomov, še ni povsem jasno, strokovnjaki ugibajo, da bi jih lahko povzročil spremenjen dotok krvi v okončine in vpliv bolezni na njeno strjevanje. Virus naj bi namreč povzročal dodatno strjevanje krvi v velikih arterijah.
Predvsem kitajski strokovnjaki pa poročajo o vplivih na živčni sistem. Pri 36,4 odstotka pacientih naj bi namreč opazili različne tipe teh simptomov, piše Ling Mao iz univerzitetne klinike v Vuhanu. Med drugim so bolniki poročali o omotici, glavobolu pa tudi epileptičnih napadih. So pa tudi nemški strokovnjaki opazili vpliv na zmožnost zaznavanja vonja in okusa, pravi virolog Hendrik Streeck. "To, da pacienti izgubijo okus, je tesno povezano z izgubo vonja. Vnamejo se namreč vohalni receptorji, ki zato delujejo le delno ali pa sploh ne. "
Kot zaključujejo strokovnjaki, se tako velika nevarnost novega koronavirusa skriva tudi v možnosti vplivanja na toliko organov, pri čemer so še posebej na udaru pacienti, pri katerih virus poslabša že obstoječe stanje. Izvzeti pa niso niti zdravi posamezniki, pri čemer opozarjajo, da veliko ljudi živi z nediagnosticiranimi boleznimi.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.