Pandemija koronavirusne bolezni svet še vedno drži v primežu, države pa še naprej kujejo načrte, kako zagnati gospodarstvo in turizem, ob tem pa preprečiti občutno povečanje števila novih okužb.
Ena takih držav je od turizma zelo odvisen Egipt, kjer bodo letovišča začela znova sprejemati goste, pri tem pa bodo morali upoštevati številna navodila oblasti, da se prepreči širjenje okužb. Sprva bodo lahko letovišča zasedena do 25 odstotkov, od prvega julija pa naj bi lahko zapolnili že polovico kapacitet. Za zdaj bodo sicer lahko tam počitnikovali le domači gostje.
Niti rahljanje turističnih ukrepov pa ne bo rešilo letošnje sezone. V Grčiji tako pričakujejo 70-odstotni padec turističnih prihodov. To bo hud udarec za državo, ki je lani sprejela več kot 34 milijonov obiskovalcev, turizem pa je ustvaril več kot 18 milijard evrov prihodkov
Virus še naprej divja po ZDA. Razmere se umirjajo v sprva najbolj prizadetem New Yorku, zaostrujejo pa v Kaliforniji. Raziskava o protitelesih pri prebivalcih mesta New York je sicer ugotovila, da so protitelesa prisotna pri 19,9 odstotka ljudi, vendar pa je med testiranimi v revnih predelih tistih s protitelesi kar 27 odstotkov. Še posebej izstopa predel Bronxa Morrisania, kjer so našli protitelesa pri 43 odstotkih testiranih. Je pa bilo tudi število hospitalizacij med prebivalci tega predela Bronxa za 81 odstotkov višje od newyorškega povprečja.
Za zdaj še tudi ni jasno, kdaj bodo lahko v ZDA spet potovali evropski državljani. Tiskovna predstavnica Bele Hiše Kayleigh McEnany je dejala, da za to ni še nobenih načrtov, ameriški predsednik Donald Trump pa je dejal, da je prioriteta zdravje Američanov.
Še huje kot v ZDA pa je v Braziliji, kjer so v 24 urah potrdili 20.000 okužb z novim koronavirusom. V istem časovnem obdobju je umrlo 888 ljudi. Na brazilske oblasti letijo številne kritike zaradi pristopa k omejevanju izbruha novega koronavirusa, ki se pospešeno širi predvsem v gosto naseljenih revnih območjih predmestij velikih mest.
Na udaru ni le Brazilija, ampak kar vsa Latinska Amerika. V Boliviji so medtem aretirali zdravstvenega ministra Marcela Navajasa – zaradi očitkov o korupciji. Navajas je ostal tudi brez stolčka. Za vse skupaj naj bi bil kriv domnevno sporni posel za nakup 170 ventilatorjev za mehansko predihavanje pljuč. Škandal je odnesel še nekaj drugih uradnikov.
Strogi ukrepi pa veljajo tudi v precej prizadetem Peruju, kjer imajo težave s spoštovanjem omejitev očitno tudi nekateri vidni predstavniki ljudstva. V mestu Tantara, v provinci Huancavelica, so med popivanjem zunaj lastnega doma v času, ko velja karantena, zalotili župana. Ta je, da bi se izognil aretaciji, ko je opazil, da so ga zalotili, splezal v krsto in se pretvarjal, da je eden tistih, ki so umrli zaradi covid-19. A niti zadrževanje diha na koncu ni pomagalo, da ga ne bi zalotili, poročajo perujski mediji.
V Evropi ima še vedno največje težave z novim koronavirusom Velika Britanija, ki se tudi počasi odpira. Potem ko so že odpravili veliko omejitev, pa porast novih okužb opažajo v Nemčiji, kjer se je do zdaj okužilo 176.486 ljudi. Število novih okužb je bilo včeraj 814, kar je veliko več kot dan prej, ko jih je bilo 499, še dan prej pa 401.
Velika težava je širjenje okužbe v domovih, kjer bivajo migranti, oblasti poročajo tudi o več primerih smrti. Zaradi tega naj bi v domovih tudi naraščala napetost, potrebnih je bilo več posredovanj policije. Več organizacij, ki v Nemčiji nudijo podporo migrantom, je opozorilo, da so glavni vir težav pogoji, v katerih migranti tam živijo – domovi so namreč natrpani, zato je možnost širjenja okužbe še toliko večja.
Več držav medtem izvaja študije o prekuženosti prebivalstva. Na Danskem so ugotovili, da je bil v stiku z novim koronavirusom približno odstotek Dancev. V državi se zato bojijo novega vala okužb.
V Srbijo od petka mogoč vstop brez negativnega testa na koronavirus
Za vstop v Srbijo od petka ne bo več potreben negativen test na novi koronavirus niti posebno dovoljenje za domače ali tuje državljane, je danes odločila srbska vlada. Po novem po prihodu v Srbijo tudi ne bo več potrebna napotitev v samoizolacijo.
Krizni štab je na podlagi analize trenutne epidemiološke situacije te ukrepe že pred dvema dnevoma priporočil vladi, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Vsi, ki bodo vstopili v Srbijo, bodo ob vstopu prejeli zdravstveno opozorilo, v katerem bo navedeno, da vstopajo na območje, na katerem še vedno kroži novi koronavirus. Podani bodo tudi načini preprečevanja okužbe.
Odločitev, da so lahko v državo vstopali le tuji državljani z največ 72 ur starim negativnim testom na koronavirus, so oblasti sprejele v torek minuli teden. Ob testu je potrebno tudi posebno potrdilo srbske komisije, ki ga lahko tuji državljani pridobijo na diplomatskih predstavništvih Srbije v tujini.
Srbski državljani morajo za vstop v državo prav tako imeti tovrsten test, v nasprotnem primeru zanje po vstopu v državo velja 14-dnevna samoizolacija na domu. V Srbiji se je glede na zadnje podatke doslej z novim koronavirusom okužilo 10.919 ljudi, od tega so v zadnjem dnevu potrdili 86 okužb. Od začetka epidemije je umrlo 237 ljudi.
Plenković pozval starše, naj pošljejo otroke v šolo
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes pozval starše, naj se opogumijo in pošljejo otroke v šolo, saj se je epidemiološko stanje dodatno izboljšalo. Hrvaška je 11. maja odprla osnovne šole zgolj za nižje razrede in vrtce. K pouku so prišli le približno trije odstotki učencev od prvega do četrtega razreda.
Hrvaški epidemiologi so ocenili, da je delo v predšolskih in šolskih ustanovah glede na stanje epidemije na Hrvaškem varno tako za učitelje in otroke kot na njihovih domovih. Pod pogojem seveda, da spoštujejo epidemiološke ukrepe, ki so jih dodatno omilili. Med drugim so priporočili, da je v učilnicah od 15 do 20 učencev, namesto dosedanjih največ devet. Zmanjšali so tudi priporočeno razdaljo med klopmi z dveh metrov na 1,5 metra. Na ta način so dejansko omogočili, da bi se v šole vrnili celotni razredi.
Staršem pred napotitvijo otrok v šolo ne bo več treba podpisati izjave, da prevzemajo epidemiološko odgovornost za otroke. Učenci bodo lahko samostojno hodili v šolo brez spremstva staršev, svojcev ali skrbnikov, kar je bilo do zdaj obvezno. Dovolili so tudi organiziran prevoz šolskih otrok in uporabo šolskih jedilnic. Ravnatelji šol v Zagrebu so napovedali, da bodo opravili anketo, v kateri bodo vprašali starše, ali nameravajo poslati otroke v šolo pod novimi pogoji. Na podlagi rezultatov se bodo za naslednji ponedeljek pripravili na pouk v spremenjenih pogojih.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.