Prejšnji konec tedna je v Univerzitetni bolnišnici za infekcijske bolezni dr. Frana Mihaljevića v Zagrebu pričelo primanjkovati remdesivirja – zdravila, ki ga dajejo bolnikom s koronavirusno boleznijo. Hrvaško ministrstvo za zdravje je po besedah predstojnika zagrebške klinike Ivana Puljiza za pomoč v obliki novih odmerkov zato zaprosilo Slovenijo.
V omenjeni infekcijski kliniki se je včeraj sicer zdravilo 83 bolnikov s covidom-19, kapacitete pa so s tem praktično zapolnjene, poroča hrvaški spletni portal 24.sata. "V enotah intenzivne nege je 13 pacientov. Imamo še eno prosto mesto za mehansko predihavanje," pa je Puljiz razmere v bolnišnični ustanovi opisal za N1. "Povprečna starost hospitaliziranih se giblje večinoma od 50 do 60 leti ter je nižja od tiste pred tednom dni," je dejal.
Situacija ob koncu tedna že kritična
Del obolelih se sicer zdravi ambulantno. "Če je test pozitiven, pacienta pošljemo na slikanje pljuč. Večina bolnikov ima preobremenjena pljuča in vnetje. Če so stabilni in imajo dobro nasičenost kisika v krvi, se lahko zdravijo ambulantno," je pojasnil predstojnik klinike.
Po njegovih besedah jim zdravil sicer ne primanjkuje, so pa imeli konec tedna "kritično situacijo". "Imeli smo malo odmerkov remdesivirja, s katerim zdravimo bolnike s covidom-19, zato je ministrstvo za zdravje Republiko Slovenijo zaprosilo za nove," dodaja Puljiz.
Vodja zagrebške infekcijske klinike Alemka Markotić je sicer že včeraj potrdila, da so od Slovenije dobili določeno količino zdravila remdesivir, ki ga na Hrvaškem zmanjkuje. Kot je pojasnila, bodo tako premostili obdobje, dokler ne dobijo že naročenega remdesivirja.
Hrvaška si bo zdravila 'le izposodila', dokler sama ne zaključi postopka nabave
Markotićeva je na novinarski konferenci hrvaškega nacionalnega štaba civilne zaščite včeraj sicer dejala, da ima Hrvaška s Slovenijo sklenjen dogovor o izposoji določenega števila odmerkov remdesivirja. "V teku je postopek, ki bo omogočil administrativno nabavo tega zdravila; zaključen bi moral biti v nekaj dneh. Slovenija bi ga morala dobiti prej, pa smo se dogovorili, da nam ga posodijo, dokler sami ne dobimo prvih pošiljk. Bilo je nekaj rezervnih odmerkov, ki smo si jih institucije izposojale glede na to, kje so jih potrebovali," je pojasnila.
"Imamo veliko težkih primerov, razmere so resnejše, kot so bile poleti. Bolnišnica je polna. Hospitalizirani so tudi mlajši bolniki s hudo boleznijo. Poskušamo odpustiti (v domačo oskrbo - op. p.) vse, katerih stanje se izboljšuje," je poudarila vodja bolnišnice. Kot je še dodala, želi zato še enkrat opozoriti vse, ki menijo, da ne gre za resno bolezen. "Veliko resnejša in zahtevnejša je, kot si mislijo. Zaščititi se morajo zlasti osebe z dejavniki tveganja, pa tudi vsi ostali. Tudi med tistimi, ki nimajo predhodnih obolenj, so takšni, ki hudo zbolijo," je še opozorila Markotićeva.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.