Izbruh covida-19 je močno obremenil mariborski UKC. Trenutno covidni bolniki tako zasedajo različne dele bolnišnice, kjer so zato okrnjeni programi.
Bolnišnica bo zato dobila montažni objekt, ki naj bi omogočil razbremenitev drugih kapacitet bolnišnice, prav tako pa naj bi ga uporabljali ob začasni preselitvi infekcijskega oddelka, saj naj bi se leta 2023 začelo rušenje stare infekcijske klinike. Denar za novo naj bi sicer zagotovili v sredstvih za okrevanje po epidemiji. V končni fazi pa naj bi montažni objekt namenili onkologiji.
V mariborskem UKC poudarjajo, da kljub številnim ukrepom, ki so bili sprejeti na državni in lokalni ravni, število hospitalizacij v UKC Maribor ne upada in se giblje okrog kritične zgornje meje bolnišničnih zmogljivosti za obravnavo bolnikov s covidom-19.
"Zaradi pandemije in pomanjkanja ustreznih prostorov za namestitev bolnikov s covidom-19 smo tako v UKC Maribor morali začasno prilagoditi prostore oddelka za infekcijske bolezni za potrebe zdravljenja teh bolnikov. Zaradi tega smo bolnike z infekcijskimi obolenji preselili na kliniko za interno medicino, kjer jih obravnavamo le konziliarno. V času pandemije smo zaradi večanja potreb po posteljnih kapacitetah za zdravljenje bolnikov s covidom-19 nato prilagodili še bolnišnične prostore klinike za ginekologijo ter, ob nadaljnjem širjenju epidemije, še prostore oddelka za pljučne bolezni. Prav tako pa v UKC Maribor doslej nismo imeli enote intenzivne terapije za obravnavo infekcijskih bolnikov, zato smo v času epidemije morali prilagoditi prostore za to dejavnost, sprva v kliniki za ginekologijo. Nato smo, ob dodatnem večanju števila bolnikov, morali za namene zdravljenja bolnikov s covidom-19 preurediti osrednjo enoto kirurške intenzivne terapije ter dodatno povečati kapacitete za intenzivno zdravljenje. Omenjene preureditve so pomembno okrnile delovanje vseh oddelkov UKC Maribor," razmere opisujejo v mariborskem UKC.
Montažno stavbo tako nestrpno pričakujejo. "Tako bi pridobili prostor za zdravljenje do 24 akutnih bolnikov s covidom-19 in do 10 bolnikov z najtežjo obliko bolezni covid-19, ki potrebujejo mehansko predihavanje," pravijo. Po pričakovanjih vodstva stroke bodo sicer bolniki s covidom-19 tudi v prihodnje, kljub cepljenju, še nekaj časa potrebovali zdravljenje v bolnišnici.
Prav tako pa se veselijo nove infekcijske klinike, saj je stara neustrezna: "Stavba ne omogoča izolacijskih pogojev za različne vrste izolacij, še zlasti kritična pa je postala situacija v času pandemije covida-19, saj zaradi prostorskih razlogov ni mogoče zdraviti covidnih in necovidnih bolnikov v isti stavbi."
Jasen pa je tudi načrt, kaj se bo z montažno stavbo zgodilo dolgoročno. "Kasneje (po dokončanju nove stavbe infekcijskega oddelka) pa bi stavbo namenili za potrebe oddelka za onkologijo, kjer glede na stalno večanje potreb že sedaj primanjkuje bolniških postelj," pojasnjujejo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.