meduze

Da bi razvedrili ribo, so na steklo akvarija nalepili fotografije obrazov

26. 01. 2025 16.08

Ali se ribe lahko počutijo osamljene? Oskrbovalci japonskega akvarija so opazili, da se 28-kilski morski mesec po tem, ko so akvarij zaprli zaradi obnovitvenih del, nenavadno obnaša. Da bi ribo spravili v boljšo voljo, so na steklo nalepili človeške obraze, da bi imela občutek, da obiskovalci še vedno prihajajo.

Umaknili predlog, s katerim bi 'računali' 750 evrov za uriniranje v morje

07. 07. 2024 10.00

Oblasti v sončnem španskem letovišču Marbella si želijo bolj civiliziranega vedenja obiskovalcev plaž. Zato so sprejeli niz omejitev in ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti red in čistočo. To vključuje vrsto kaznivih dejanj, ki jih je treba sankcionirati, največ pozornosti pa je pritegnila grožnja z globo v višini 750 evrov vsakomur, ki ga ujamejo pri uriniranju v morje. Ukrep je požel veliko odzivov nejevere, sarkazma in posmeha. Zato je mestni svet naposled zavrnil predlog za globo.

Pozor! V Tržaškem zalivu opazili skupine kubomeduz

12. 09. 2023 09.38

V Tržaškem zalivu so v zadnjih dneh opazili skupine kubomeduz, ki so v Jadranu sicer razmeroma redke, njihov ožig pa je lahko zelo boleč. Namreč na vsaki lovki je več tisoč ožigalk z izredno močnim toksinom.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Invazija najnevarnejših meduz v Dalmaciji

07. 07. 2023 18.46

Jug hrvaške obale so zavzele najnevarnejše meduze na Jadranu. Trenutno največja invazija je pri Dubrovniku in Korčuli, na nekaterih plažah zato kopalce pred nevarnostjo v morju svari rdeča zastava. Osem kopalcev v enem samem dnevu je na dubrovniški rivieri utrpelo boleče opekline ožigalkarjev, ki jih je bilo po pripovedovanjih turistov in domačinov v morju iz ure v uro več. Gre za morsko mesečino, ki ima v Mediteranu med meduzami najbolj boleč ožig. Prepoznavna je po svetlo rdeči barvi, brazgotine in opekline, ki jih povzroči, pa lahko na koži ostanejo tudi do mesec dni.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?

02. 07. 2023 18.08

Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Morilec njene hčere bi moral ždeti v zaporu, a se kot vojak bori v Ukrajini

28. 06. 2023 19.54

Zaradi umora nekdanjega dekleta bi moral v zaporni koloniji prestajati 17-letno zaporno kazen. A nenadoma je mati umorjene na spletu zagledala njegovo fotografijo v vojaški uniformi. Po poizvedovanju je družina pokojne izvedela, da so Vladislava Kanjusa aprila res izpustili na prostost, saj je pristal na sodelovanje v bojih v Ukrajini.

Nepričakovani obiskovalec: na floridski plaži plaval medved

13. 06. 2023 09.32

Ob kopanju v morju plavalce občasno presenetijo meduze, redko tudi morski psi. Obiskovalce plaže na Floridi pa je v vodi pričakal črni medved. Po tem ko se je kosmati obiskovalec okopal, se je po plaži sprehodil v neznano. Plavalci so dogodek posneli.

V morju pri Rovinju opazili redko vrsto meduze

07. 04. 2023 17.41

Študent rovinjskega Centra za raziskovanje morja je uspel fotografirati majhno in redko Neoturris pileato oz. trdoživnjaško meduzo, ki je na pogled zelo atraktivna. Skozi njen prozorni klobuk so vidni radialni kanali in širok manubrij vpadljive rožnate ali oranžne barve, ki je videti kot majhna malina.

Avstralski deskar postavil rekord z več kot 30-urnim surfanjem

17. 03. 2023 14.12

Blake Johnston iz avstralskega Sydneyja je svojo strast do deskanja na vodi pripeljal do skrajnosti. Surfal je več kot 30 ur in postavil nov svetovni rekord. A se je nato kljub izčrpanosti po le nekaj minutah na obali vrnil v vodo in v dobrodelne namene deskal še naslednjih 10 ur.

Nov zemljevid lokacij meduz v Istri: kopalci opazili še dve novi vrsti

18. 07. 2022 18.37

Z obale zahodne Istre že nekaj tednov poročajo o povečanem številu meduz, Center za raziskovanje morja v Rovinju pa je na podlagi prejetih prijav kopalcev objavil nov zemljevid njihove razširjenosti. V tednu od 9. do 15. julija so prejeli 84 prijav, največkrat je šlo za kompasnega klobučnjaka, ki je nevarna vrsta ožigalkarjev. Štirje kopalci so povedali, da so jih meduze tudi opekle.

Kaj storiti, če nam meduza povzroči opeklino?

13. 07. 2022 19.09

Z zahodne obale Istre v zadnjih tednih prihajajo opozorila o povečanem številu meduz. V Centru za raziskovanje morja iz Rovinja so med drugim objavili zemljevid lokacij, kjer so meduz opazili največ. V prvih osmih dneh julija so prejeli 21 prijav. V 16 primerih je šlo za kompasne meduze, v štirih so opazili morski oreh, v le enem pa uhatega klobučnjaka. Iz hrvaške Istre pa meduze prihajajo tudi v slovensko, kjer sicer niso izjema. Severni Jadran, kamor spada tudi naše morje, je namreč homogeno okolje, zato vrste, ki jih imajo sosedje Hrvati, pridejo tudi k nam. Ob naši obali tako lahko opazimo velike klobučnjake, kompasne meduze in tudi rebrače. Kaj storiti v primeru, če nas oplazi meduza in nam povzroči opeklino?

Kje v Istri je največ nevarnih meduz?

12. 07. 2022 19.25

Z zahodne obale Istre v zadnjih tednih prihajajo opozorila o povečanem številu meduz, o čemer smo že poročali, Center za raziskovanje morja Instituta Ruđer Bošković (IRB) iz Rovinja pa je zdaj objavil tudi zemljevid, kje so jih opazili največ. Oblikovali so ga na podlagi obvestil prebivalcev, ki jih še vedno pozivajo, naj nadaljujejo pošiljanje svojih opažanj.

Nenavadno je, da je v našem morju tako veliko klobučnjakov

04. 05. 2022 11.13

Da so veliki klobučnjaki v našem morju letos tako zelo številčni, je precej nenavadno, opozarjajo na Morski biološki postaji v Piranu. Velikih klobučnjakov je po njenih besedah veliko v celotnem Tržaškem zalivu in to že od jeseni 2021.

Na lovu za meduzami našli delfine

19. 04. 2022 10.53

Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti

17. 11. 2021 06.00

Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Piranski akvarij je rešen, lastništvo bo prevzela Univerza na Primorskem

28. 10. 2021 20.00

Piranski akvarij, edini morski akvarij v Sloveniji, ki mu je zaradi slabega poslovanja v času epidemije grozilo zaprtje, je – kot vse kaže – rešen. Doslej je z njim upravljala Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran, vendar ga zaradi izjemno visokih stroškov amortizacije opreme akvarija ni več zmogla vzdrževati, čeprav gre za najbolj obiskano turistično točko v najbolj turistični slovenski občini. Lastništvo akvarija bo zdaj prenesla na Univerzo na Primorskem.

Potapljače v bližini Trogirja presenetila meduza velikanka

17. 10. 2021 16.55

V bližini Trogirja so potapljači naleteli na meduzo velikanko, ki je po oceni oceanografov iz Splita med kraki merila tudi do pet metrov. Vrsta, znana kot kompasni klobučnjak, živi v Jadranskem morju, čeprav le redko zatava na območje osrednjega Jadrana. Splitski inštitut za oceanografijo in ribištvo je ob deljenih fotografijah orjakinje zapisal, da še nikoli niso videli tako velikega primerka.

Na Portugalskem prva zgodovinska retrospektiva slovenskega filma

01. 10. 2021 13.04

V lizbonski kinoteki bo štirinajst dni potekala retrospektiva slovenskih filmov, ki nosijo letnice od 1948 do 2018. Na ogled bo dvanajst slovenskih celovečernih filmov, od legendarnih klasik do sodobnejših stvaritev, ki so jih izbrali kuratorji portugalske ustanove. Retrospektivo bo odprl film Franceta Štiglica Dolina miru.

Naomi Campbell delila novo fotografijo svoje hčerke

17. 07. 2021 07.00

Naomi Campbell, ki se je je na vrhuncu slave prijel vzdevek črna gazela in je ena najuspešnejših manekenk, je maja presenetila z novico, da je postala mamica. Čeprav je glede zasebnosti zelo skrivnostna, je tokrat z javnostjo delila novo fotografijo svoje hčerke.

V Jadranu opazili nevarne meduze, ki ob dotiku povzročijo hude bolečine

14. 06. 2021 10.50

V Jadranskem morju so opazili nevarne meduze, ki ob dotiku povzročijo hude bolečine in poškodbe, ki jih je zelo težko zaceliti. Pogosto na mestu stika ostane pigmentacija kože ali celo brazgotine. Mesečinke so razmeroma majhne meduze, ki jih prepoznamo po rožnatih lovkah in drobnih vijoličastih pikah na klobuku.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'

15. 04. 2021 07.00

Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

V Avstraliji po ožigu škatlaste meduze umrl najstnik

04. 03. 2021 10.22

V Avstraliji je umrl najstnik, potem ko ga je v morju ožgala smrtonosna avstralska škatlasta meduza, so sporočile tamkajšnje oblasti. Gre za prvi potrjeni primer smrti zaradi ožiga te meduze po letu 2006, je dejala avstralska morska biologinja Lisa-Ann Gershwin.

Globoko pod antarktično ledeno polico odkrili sledi življenja

15. 02. 2021 10.34

Znanstveniki so globoko pod antarktično ledeno polico po naključju odkrili morske organizme. Ti so pritrjeni na skalo na morskem dnu, odkritje pa po njihovem mnenju znova zastavlja vprašanje o življenju v ekstremnih pogojih na Zemlji. 900 metrov pod ledeno polico, v popolni temi in pri minus dveh stopinjah Celzija živijo vsaj dve vrsti spužev in vitičnjaki. "Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali," pravi biolog Huw Griffiths.

Zaradi gromozanske meduze mladoporočenca nista šla v vodo ves teden

05. 09. 2020 13.02

Mladoporočenca Alex Volasko in Saša Lešnjek sta takoj po poroki šla odkrivat sosednjo Italijo. Tega potovanja sicer nista vzela za 'prave' medene tedne, saj to še načrtujeta, zaradi korone pa čakata na pravo priložnost. Z nami sta delila nekaj utrinkov in prigod s potovanja.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik

15. 08. 2020 11.25

Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Potapljači v morju odkrili zaščitne maske za enkratno uporabo in rokavice

13. 06. 2020 10.25

Okoljevarstveniki opozarjajo, da bi lahko pandemija koronavirusa vodila v še večje onesnaževanje oceanov. Potapljači ob francoski obali so v morju že našli zaščitne maske za enkratno uporabo, ki 'plavajo kot meduze', in rokavice iz lateksa, ki so raztresene po morskem dnu. O podobnem problemu poročajo tudi okoljevarstvene organizacije iz Hongkonga.

Izguba kisika predstavlja grožnjo za oceane in življenje v njih

08. 12. 2019 12.27

Zmanjšanje ravni kisika v morjih zaradi podnebnih sprememb postaja vse večja grožnja ribjim staležem, ribištvu in obalnim skupnostim, ki živijo od ribištva, je razvidno iz novega poročila, ki ga je na konferenci ZN o podnebnih spremembah COP25 v Madridu predstavila Mednarodna zveza za varstvo narave.

Veste, kaj storiti, če stopite na morskega ježka ali vas opeče meduza?

25. 06. 2019 12.47

Morski ježek, meduze, komarji, ose … to so minusi poletnih dni, ki se iz prijetnih lahko hitro spremenijo v boleče. Vas je že kdaj opekla meduza ali pičila osa? Znate pravilno odstraniti bodice morskega ježka? Za vas smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Katere nevarne morske vrste bivajo v Jadranskem morju?

23. 06. 2019 14.03

Tudi v Jadranu najdemo strupene morske vrste, ki nam, če pridemo v stik z njimi, lahko dobro zagrenijo dopustniške dni. Najbolj strupena riba v Jadranskem morju je sicer morski zmaj, neprijetno bolečino pa povzroči tudi stik z meduzami, hobotnicami, morsko vetrnico in morskim ježkom.