Na skalo z organizmi so naleteli med vrtanjem v drugo največjo antarktično ledeno polico Filchner-Ronne na jugovzhodnem delu morja Weddell, da bi pridobili sedimentne vzorce z morskega dna. Skozi zvrtano vrtino so poslali kamero, ki je nepričakovano posnela prve posnetke organizmov, pritrjenih na skalo, daleč pod ledeno polico, povzema Guardian.
"Nikoli, niti v milijon letih, ne bi pomislil, da moramo tukaj iskati sledi življenja," pravi morski biolog Huw Griffiths, ki je del Britanske raziskave Antarktike (BAS).
Pretekle raziskave morskega življenja pod ledenimi policami na Antarktiki, katere obale sicer predstavljajo izredno dobre pogoje za nastanek ledenih polic, so naletele predvsem na manjše premične oblike življenja, kot so ribe in meduze. Še nikoli doslej pa niso odkrili precejevalcev, pritrjenih na skalo. Znanstveniki so tako domnevali, da je okolje, ki ga sestavlja popolna tema, pomanjkanje hrane in hladne temperature pod ničlo, preveč sovražno za nastanek tovrstnega življenja. "To je daleč najgloblje pod ledeno polico, da smo odkrili katerokoli vrsto precejevalcev," pravi Griffiths.
Nove fotografije in posnetki kažejo, da je omenjena skala dom vsaj dveh vrst spužev, pa tudi vitičnjakov. Skala sicer leži 260 kilometrov od odprtih voda, organizmi se tako po mnenju znanstvenikov prehranjujejo z odmrlim planktonom, ki ga prinesejo močni morski tokovi. "Ti organizmi so pritrjeni na skalo, prehranjujejo se le, če nekaj priplove mimo njih," je za Guardian dejal Griffiths.
"Najdba je bila pravi šok. Ne moremo opraviti DNK-testov, ne moremo ugotoviti, s čim se prehranjujejo ali kako stari so. Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali."
Novo odkritje so znanstveniki opisali v prispevku za Frontiers in Marine Science.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.