Znanost in tehnologija

Globoko pod antarktično ledeno polico odkrili sledi življenja

Antarktika, 15. 02. 2021 10.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
6

Znanstveniki so globoko pod antarktično ledeno polico po naključju odkrili morske organizme. Ti so pritrjeni na skalo na morskem dnu, odkritje pa po njihovem mnenju znova zastavlja vprašanje o življenju v ekstremnih pogojih na Zemlji. 900 metrov pod ledeno polico, v popolni temi in pri minus dveh stopinjah Celzija živijo vsaj dve vrsti spužev in vitičnjaki. "Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali," pravi biolog Huw Griffiths.

Na skalo z organizmi so naleteli med vrtanjem v drugo največjo antarktično ledeno polico Filchner-Ronne na jugovzhodnem delu morja Weddell, da bi pridobili sedimentne vzorce z morskega dna. Skozi zvrtano vrtino so poslali kamero, ki je nepričakovano posnela prve posnetke organizmov, pritrjenih na skalo, daleč pod ledeno polico, povzema Guardian. 

"Nikoli, niti v milijon letih, ne bi pomislil, da moramo tukaj iskati sledi življenja," pravi morski biolog Huw Griffiths, ki je del Britanske raziskave Antarktike (BAS). 

Pretekle raziskave morskega življenja pod ledenimi policami na Antarktiki, katere obale sicer predstavljajo izredno dobre pogoje za nastanek ledenih polic, so naletele predvsem na manjše premične oblike življenja, kot so ribe in meduze. Še nikoli doslej pa niso odkrili precejevalcev, pritrjenih na skalo. Znanstveniki so tako domnevali, da je okolje, ki ga sestavlja popolna tema, pomanjkanje hrane in hladne temperature pod ničlo, preveč sovražno za nastanek tovrstnega življenja. "To je daleč najgloblje pod ledeno polico, da smo odkrili katerokoli vrsto precejevalcev," pravi Griffiths. 

Morski organizmi pod ledeno polico na Antarktiki
Morski organizmi pod ledeno polico na Antarktiki FOTO: Posnetek zaslona

Nove fotografije in posnetki kažejo, da je omenjena skala dom vsaj dveh vrst spužev, pa tudi vitičnjakov. Skala sicer leži 260 kilometrov od odprtih voda, organizmi se tako po mnenju znanstvenikov prehranjujejo z odmrlim planktonom, ki ga prinesejo močni morski tokovi. "Ti organizmi so pritrjeni na skalo, prehranjujejo se le, če nekaj priplove mimo njih," je za Guardian dejal Griffiths.  

"Najdba je bila pravi šok. Ne moremo opraviti DNK-testov, ne moremo ugotoviti, s čim se prehranjujejo ali kako stari so. Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali." 

Novo odkritje so znanstveniki opisali v prispevku za Frontiers in Marine Science.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Morski organizmi pod ledeno polico na Antarktiki
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
15. 02. 2021 20.30
+1
Zadeva je stara. Leta 2018 smo gledali "življenje pod ledom" (=Discovering Life Under Antarctica’s Ice). Čez pol leta bomo pa na 24ur videli članek: "Življenje pod morjem v atlantskem grebenu" Globoko pod morjem ni fotosinteze, ampak živali živijo od kemosinteze. Raki Rimicaris in valjasti črvi živijo na podlagi arhej, bakterij, ki razgrajujejo kemijsko snov namesto organske, da dobijo energijo za življenje. (oksidacija vodikovega sulfida za razliko od oksidacije ogljikovodikov).
VAREN
15. 02. 2021 13.55
-1
Najbolj senzacionalno je če rečeš, da nekaj nisi pričakoval. Res mora bit zabit ta, ki misli, da ni življenja tam kjer on misli da ni.
JohannDoe
15. 02. 2021 12.07
+11
"živijo vsaj dve vrsti". Prjatli, jezik! Poklicni standardi. In to. Hitro popravit.
Gardon Game
15. 02. 2021 12.16
-2
Cene Urban?i?
15. 02. 2021 13.15
+3
Bigbadjohn
15. 02. 2021 16.26
+2
Še vedno "živita vsaj dve vrsti"- tudi, ko preberemo stavek do konca...