Tujina

Da bi razvedrili ribo, so na steklo akvarija nalepili fotografije obrazov

Shimonoseki, 26. 01. 2025 16.08 | Posodobljeno pred eno minuto

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ali se ribe lahko počutijo osamljene? Oskrbovalci japonskega akvarija so opazili, da se 28-kilski morski mesec po tem, ko so akvarij zaprli zaradi obnovitvenih del, nenavadno obnaša. Da bi ribo spravili v boljšo voljo, so na steklo nalepili človeške obraze, da bi imela občutek, da obiskovalci še vedno prihajajo.

Akvarij v mestu Šimonoseki na zahodu Japonske so decembra zaprli zaradi prenove, oskrbniki pa so opazili, da se je riba mola mola, riba luna oziroma morski mesec, kot ji rečemo po slovensko, začela nenavadno obnašati. 28-kilska riba, ki so jo v akvarij Kaikyokan pripeljali pred letom dni, je nenadoma nehala jesti meduze in se s telesom začela drgniti ob steno akvarija.  

Osebje se je ustrašilo, da ima morda parazite ali prebavne težave, nato pa je nekdo izpostavil, da se morda težko privaja na odsotnost obiskovalcev ter hrupu in tresljajem, ki jih povzročajo gradbena dela. Čeprav so bili ostali sprva skeptični, se je izkazalo, da ima ta oseba prav.  

Dan po tem, ko so ob akvarij nastavili uniforme s fotografijami obrazov, se je ribi povrnil apetit, pa tudi na splošno je bila videti bolj zadovoljna, poroča japonski časopis Mainiči Šinbun. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Morda je riba postala osamljena zaradi nenadne odsotnosti obiskovalcev, kar bi lahko prispevalo k njenim zdravstvenim težavam," je za časopis povedal strokovnjak akvarija.  

Morski mesec je sicer zaradi svoje prijazne narave hitro postal ena najbolj priljubljenih atrakcij v akvariju. "Nenavadno je videti, hkrati pa vedno priplava do obiskovalcev, ko se približajo akvariju," je povedala oskrbnica Mai Kato.

Objava o slabem počutju ribe je na družbenem omrežju X dosegla več kot 12,6 milijona ogledov in na tisoče komentarjev, v katerih so ribam zaželeli zdravje. Pozitivne komentarje je požela tudi fotografija na profilu ustanove na Instagramu.

Večina Japoncev se s to nenavadno ribo, ki je znana po velikih očeh, nerodni obliki in izrazitih plavutih, sreča v akvarijih, vendar pa jo ponekod vzdolž pacifiške obale še vedno tudi jedo. The Guardian je povzel japonsko kmetijsko ministrstvo, ki ribe opisuje kot žvečljive in s teksturo, podobno beli ribi ali piščančjim prsim. 

Katojeva upa, da bodo ribe, ko bodo poleti akvarij spet odprli, obnovile svoj poseben odnos z obiskovalci. "Upam, da se bo veliko ljudi zanimalo za morski mesec. Želim si, da bi ji obiskovalci, ko bodo prišli, mahali," je dejala.  

V Tokiu za jegulje organizirali video klice 

To sicer ni prvič, da je kakšen japonski akvarij za dobrobit živali sprejel kakšen neobičajen ukrep. Leta 2020, med pandemijo covida-19, je osebje akvarija Sumida v Tokiu opazilo, da so jegulje zaradi zaprtja izgubile stik z ljudmi in so se začele v pesek skrivati tudi pred oskrbovalci.  

Da bi jih razbremenili, so ob akvarij postavili tablične računalnike in javnost prosili, naj se prek videoklicev pogovarjajo z jeguljami, seveda na miren način. "To je nujna zahteva. Bi lahko našim vrtnim jeguljam pokazali svoj obraz?" je pisalo v njihovem pozivu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.