Slovenija

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?

Ljubljana, 02. 07. 2023 18.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Po besedah pediatra Denisa Baša otroci ob vožnji z avtomobilom, avtobusom, letalom ali ladjo pogosto občutijo slabost, neugoden občutek v trebuhu, lahko tudi bruhajo. "Če bo pot krajša in bo otrok zdržal brez obroka, tega preskočimo, sicer naj bo obrok lahek (npr. kos kruha, prepečenec, krekerji, zeliščni čaj), otrok naj gleda v smeri vožnje, lahko ga zamotimo z glasbo, petjem ali pogovorom," svetuje. 

Če so otroci nagnjeni k potovalni slabosti, pediater odsvetuje branje ali gledanje zaslonov. Ob pojavu znakov potovalne bolezni je smiselno narediti postanek in se sprehoditi. "Poskusimo lahko z obkladki na vrat ter masažo stopal. Pred vožnjo lahko otrok zaužije prehranska dopolnila z ingverjem. Pri otrocih s hudimi težavami, ki so starejši od 6 let, pa lahko starši v lekarni kupijo antihistaminski preparat proti slabosti," je Baš pojasnil na novinarski konferenci, ki jo je organizirala Zdravniška zbornica. 

Virusne okužbe

Na dopustu otroci pogosto zbolijo z znaki virusne okužbe, za katero so značilni predvsem izcedek iz nosu, bolečine pri požiranju, hripavost, zamašen nos, kašelj ali povišana telesna temperatura. Otrok naj uživa dovolj tekočine, nos pa naj starši očistijo s fiziološko ali hipertonično raztopino, svetuje pediater. "Izpirajmo oči, ob bolečinah naj otrok prejme paracetamol ali ibuprofen, pri večjem otroku lahko uporabimo tudi pastile za žrelo."

Kadar ima otrok oteženo dihanje, zavrača tekočino, neutolažljivo joka ali je njegovo splošno stanje močno oslabljeno, je potreben posvet z zdravnikom in v večini primerov tudi pregled. Najpogostejši zaplet virusnih okužb pri majhnem otroku sta gnojno vnetje ušesa in bakterijska pljučnica. Tudi otrok, ki ima vročino več kot tri dni in nima drugih znakov, potrebuje obisk pri zdravniku. 

 

V času poletja so pogosta tudi vnetja zunanjega sluhovoda, ki se kažejo z bolečino v ušesu in občutljivostjo na dotik. Ker tanka plast ušesnega masla v sluhovodu deluje zaščitno in preprečuje vnetje, zdravniki odsvetujejo čiščenje ušes z vatirano palčko. Pri otrocih s povečano nagnjenostjo k tovrstnih okužbam se lahko uporabi tudi kapljice alkohola in kisa, ki se jih kupi v lekarni. Če bolečina vztraja, je potreben obisk pri zdravniku. 

Če pohodite morskega ježka, previdno odstranite vidne bodice s pinceto ali podobnim pripomočkom.
Če pohodite morskega ježka, previdno odstranite vidne bodice s pinceto ali podobnim pripomočkom. FOTO: Shutterstock

Kako ukrepati ob pikih žuželk in sončarici? 

Običajna reakcija na pike je rdečina in oteklina na vbodnem mestu. Včasih v vbodni rani ostane želo žuželke, na primer čebele, ki ga je treba v celoti odstraniti. "Vbodno mesto hladimo z ledom, vodo, hladnim kovinskim predmetom, hladnim kamnom. Pri hujših reakcijah in pri osebah, ki so alergične, velja takoj poiskati strokovno pomoč. Za lajšanje srbečice in za hlajenje lahko uporabimo mazila, ki se brez recepta dobijo v lekarni, od naravnih mazil morda mazilo aloe. Osnovne tablete proti alergijski reakciji se dobijo v lekarni brez recepta," svetujejo zdravniki. 

Dolgotrajno poležavanje na vročem soncu lahko povzroči hude posledice. Simptomi sončarice so slabost, vrtoglavica, glavobol in bruhanje. Kot opozarjajo zdravniki, se je treba med 10. in 16. uro izogibati soncu in piti veliko tekočine. Če vas je sončarica že doletela, pa počivajte v senci in se hladite z obkladki. 

Klopa odstranimo s pinceto. Primemo ga čim bližje koži in ga s počasnim potegom izvlečemo iz kože. Mazanje z oljem ali stiskanje zadka zdravniki odsvetujejo, ker okužen klop tako v naše telo izloči še več virusov oziroma bakterij. 

Ožig meduz in morski ježki

V Jadranskem morju ni meduz, ki bi bile smrtno nevarne, a je lahko njihov ožig kljub temu zelo neprijeten. Na koži povzroči bolečino, pekočino, srbenje in rdečino. Prva pomoč je izpiranje z morsko vodo, odstranitev ožigalk s kože s pomočjo kamna ali papirja ali izpiranje s kisom. Na Zdravniški zbornici poudarjajo, da ni priporočljivo izpiranje s svežo sladko vodo, saj se bo iz ožigalk sprostilo še več strupa. 

"Mesto ožiga nato hladimo s hladnimi obkladki, lahko tudi ledom, ki ga zavijemo v krpo. Lahko uporabimo zdravila proti bolečinam ali srbenju."

Če pohodite morskega ježka, previdno odstranite vidne bodice s pinceto ali podobnim pripomočkom, svetujejo zdravniki. "Rano dobro izperemo z vodo ter pokrijemo z obližem. S tem preprečimo bakterijsko okužbo. Včasih lokalno vnetje ob ostankih bodic pomaga pri izločitvi le-teh iz kože. Če se pojavi oteklina, večja rdečina in bolečina, pa moramo poiskati zdravniško pomoč."

Odrgnine in rane

Odrgnine in manjše rane obilno izpiramo s tekočo vodo, pri čemer lahko uporabimo tudi antibakterijsko milo ter razkužilo, vendar ne alkohola. Še boljše je izpiranje s fiziološko raztopino, poudarjajo zdravniki. 

"Drgnemo z gazo ali čistilnim robčkom, vendar previdno, da dodatno ne poškodujemo tkiva. Osušimo s sterilno gazo in rano sterilno pokrijemo. Na rano ne nanašamo nobenih olj, mazil, joda, alkohola in podobnega. V lekarnah si lahko kupimo tudi posebne obloge, ki pospešijo celjenje rane. V primeru, da je rana globoka ali na obrazu, pa je potreben obisk zdravnika."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mitja123123
03. 07. 2023 15.30
+1
strupi čebel, os in nekaterih drugih žuželk so termolabilni, zato si pomagamo z vročo vodo ali vročimi obkladki, da se strup razgradi in v teh primerih, če smo dovolj hitri, do reakcije otekanja skoraj ne pride. Hlajenje z mrzlo vodo, ledom ni učinkovito, tako da spet ena netočna informacija.
niktalop
02. 07. 2023 20.40
+1
V morju kjer se jaz kopam ni ne meduz in ne ježkov. Vse to morski psi sproti pojedo. ha ha ha
SDS_je_poden
03. 07. 2023 09.01
Apostol1
02. 07. 2023 19.39
+4
Se spomnim ko je sin , ko je bi star kakšnih 5 let stopil na ježa in ni bilo druge poti , kot da sem ga držal , žena pa je z iglo izbrskala ven vse bodice . Da o tuležu , ki je spremljal celo operacijo sploh ne govorim, vendar potem je bil mir in sine je dobil dobro izkušnjo in nikoli več ni šel brez sandal v vodo , čeprav mu niso bile všeč.
Artechh
02. 07. 2023 19.23
+3
Me je ozgala meduza. Kot da bi se na ognju opekel. 2 do 3 dni me je malo peklo, potem je bilo ok, naredil nisem nič, nič mazal, nikamor šel
boris c
02. 07. 2023 19.21
+5
Za večino doma v lavorju ni nobene nevarnosti.
pager
02. 07. 2023 19.21
+3
mene so učil , da naj hodim po mivki tam ni ježkov, na produ ali skalah pa naj raje plavam in še gumi copate si naj obujem, nikoli stopil na ježka in ne vem kako boli
Rožice že odcvetajo
02. 07. 2023 18.43
+4
Morski ježek: krpa,robček, polulati se nanj, dati na bodice čez noč, do jutra razpadejo iglice.
slohren
02. 07. 2023 18.42
+5
Vredu članek, vsaj nekaj poučnega za mladino ki hodi na morje. 👍
SDS_je_poden
02. 07. 2023 18.21
-2
Kaj bi ta portal brez Denisa Baša? Še dobro, da je podal vse te nasvete, ker prej smo živeli v temi in neznanju. 🤦
sektor1
02. 07. 2023 18.18
+1
simpl recept za otroke, flajštr čez popek...
Kamulator
02. 07. 2023 18.12
+7
Mene so učili da te pač tisti, ki ga tiši, polula po rani. Če deluje pa ne vem. 🤣