Francoska neprofitna organizacija Operation Mer Propre, ki vdolž francoske Azurne obale redno pobira plastične odpadke, je na problem opozorila konec maja. Potapljači so v morju našli tisto, kar je Joffrey Peltier iz organizacije poimenoval kar 'covid-19 odpadki'. Na desetine rokavic, mask in plastične embalaže z dezinfekcijskimi sredstvi je pod valovi Sredozemskega morja pomešano z običajnimi odpadki: aluminijastimi pločevinkami in embalažo za enkratno uporabo.
Količine najdenih mask in rokavic še zdaleč niso ogromne, poudarja Peltier. Vendar jih skrbi, da odkritje namiguje na novo obliko onesnaževanja, ki bi se lahko razširilo po vsem svetu. V času epidemije koronavirusa se je namreč potreba po izdelkih iz plastike še povečala.
Samo v Franciji so oblasti naročile dve milijardi mask za enkratno uporabo, je za Guardian povedal Laurent Lombard. "Če se bo tako nadaljevalo, bomo imeli v Sredozemskem morju več mask kot meduz," je poudaril Lombard. Da bi ljudi opozorili na problematiko in jih spodbudili k ukrepanju, so na družbenim omrežjih objavili fotografije in posnetke. "Imamo ogromno alternativ. Plastika ni rešitev in ne bo nas zaščitila pred covidom-19. Upamo, da bodo ljudje maske za enkratno uporabo raje zamenjali za pogostejše umivanje rok ali pa za maske za večkratno uporabo," je dodal Peltier.
Že pred pandemijo koronavirusa so okoljevarstveniki opozarjali na naraščajoče število plastike, ki jo odkrijejo v oceanih. Združeni narodi so že leta 2018 opozorili, da letno v oceane odvržemo kar 13 milijonov ton plastike. V Sredozemskem morju pa letno pristane 570.000 ton plastičnih odpadkov.
Te številke lahko v času pandemije koronavirusa samo še narastejo. Kot pravi francoski politik Eric Pauget, maske vsebujejo plastiko, kot je polipropilen. "Njihova življenjska doba je do 450 let, kar predstavlja ekološko bombo za naš planet," je Pauget pretekli mesec zapisal v pismu, ki ga je naslovil na francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Pozval ga je, naj stori več za reševanje posledic, ki jih ima uporaba zaščitnih mask na okolje.
O podobnem problemu poročajo tudi okoljevarstvene organizacije iz Hongkonga. Na otokih Soko, ki so neposeljeni, so našli na desetine mask za enkratno uporabo. "Na plaži, dolgi približno 100 metrov, smo jih našli okoli 70," je za Guardian povedal Gary Stokes iz OceansAsia. Kot pravi, se, odkar smo ljudje zaradi epidemije pričeli nositi maske, posledice kažejo na plažah. Maske so le še dodaten vir onesnaževanja poleg plastičnih vrečk in slamic, pravi Stokes. Vse to pa zapuščamo prihodnjim generacijam, še dodaja.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.