Med včerajšnjim potopom, ki sta ga organizirala Združenje Eko morje in center Rdečega križa iz Medulina, so v zalivu Velika Kolumbarica na polotoku Kamenjak opazili nevarne mesečinke, poroča Jutarnji list.
Mesečinka je razmeroma majhna meduza s polkrožnim klobukom in rožnatimi lovkami, posuta z drobnimi vijoličnimi pikami. Zraste lahko do 20 centimetrov v dolžino, premer klobuka pa lahko obsega do šest centimetrov.
Ta meduza, ki živi v globinah do deset metrov, ob dotiku povzroči hude bolečine in opekline, ki jih je težko zaceliti. Po zacelitvi pogosto ostane pigmentacija kože ali celo brazgotine.
Njeno znanstveno poimenovanje Pelagia noctiluca izvira iz grške besede pelagos, ki pomeni odprto morje, ter latinskih besed nox, ki pomeni noč, in besede lux, svetloba. Zato lahko to meduzo opišemo kot morski organizem, ki ima sposobnost, da sveti v temi.
Čeprav se meduza običajno nahaja na odprtem morju, jo morski tokovi in valovi včasih zanesejo tudi do obale, kjer ogroža kopalce. Razširjena je v toplih in zmerno toplih morjih, največ pa je je v Atlantskem oceanu ter Sredozemskem in Rdečem morju.
V kolikor nas mesečinka oplazi, je pomembno, da na rano ne nanašamo sveže vode, kisika, amonijaka, alkohola ter rane ne zategujemo s povoji. Opeklino lahko previdno sperete z morsko vodo ter pazite, da kože pri tem ne drgnete. Za pet minut lahko na poškodbo nanesete tudi mešanico 50 odstotkov sode bikarbone in 50 odstotkov morske vode. Na rano lahko za pet do 15 minut položite tudi led, ki naj bo zavit v plastično vrečko.
V primeru šoka ali težave z dihanjem pa moramo takoj poiskati zdravniško pomoč.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.