izvoznik

EU in Kanada s povračilnimi ukrepi na ameriške carine, Trump: Odzval se bom
12. 03. 2025 07.26Po tem, ko so v veljavo stopile 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja, so se odzvali tako v EU kot v Kanadi. Slednja s četrtkom uvaja povračilne 25-odstotne carine na nekatere ameriške produkte v vrednosti več milijard dolarjev. Kanadska zunanja ministrica je ob tem ZDA sporočila: "Ne pozabite, Kanada je vaša najboljša prijateljica in tudi največja ameriška stranka." Tudi EU je ob uvedbi ameriških carin sprejela protiukrepe, ki bodo uvoz ameriškega blaga prizadeli v vrednosti okoli 26 milijard evrov. Trump pa je na povračilne ukrepe že napovedal, da se bo odzval.

Evropske članice Nata dve tretjini orožja uvažajo iz ZDA
10. 03. 2025 13.29Evropske članice Nata so med letoma 2020 in 2024 okrepile nakupe orožja iz ZDA, ki je v tem obdobju predstavljalo 64 odstotkov celotnega uvoza, kaže objavljeno poročilo Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri). ZDA so tudi največji izvoznik orožja v Ukrajino, ki je v zadnjih letih postala največja uvoznica orožja na svetu.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Ko veš, da si priletel domov
22. 04. 2024 06.03Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

Uvoz orožja v Evropo se je v petih letih skoraj podvojil
11. 03. 2024 10.43Uvoz orožja v Evropo se je v zadnjih petih letih skoraj podvojil, izhaja iz poročila, ki ga je objavil Mednarodni inštitut za mirovne raziskave (Sipri). Ukrajina je četrta največja uvoznica orožja na svetu, največje izvoznice pa so ZDA in Francija, ki je na drugem mestu zamenjala Rusijo, potem ko se je ruski izvoz orožja prepolovil.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?
29. 01. 2024 08.24ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.

Prihodnost proizvodnje brez dvoma pripada Kitajski
17. 12. 2023 08.09Ko električno vozilo zapusti tovarno, tudi do 70 odstotkov njegove vrednosti predstavlja baterija. Surovine za baterije, njihovo predelavo, dobavne verige in proizvodnjo skoraj v celoti nadzirajo Kitajci. Ko so svetovni voditelji na minuli podnebni konferenci v Dubaju sklenili, naj svet začne postopoma opuščati fosilna goriva, so v Kitajskih tovarnah verjetno tudi zaplesali od sreče. Tehnološki zaostanek Evrope na področju elektromobilnosti pa lahko pomeni tudi konec avtomobilske industrije, kot jo poznamo.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije
13. 12. 2023 12.45Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Kokain v bananah: neslavni rekordi za Ekvador
05. 09. 2023 06.00Zloglasni južnoameriški narkokarteli spretno izkoriščajo industrijo banan za tihotapljenje kokaina. Na udaru se je znašel Ekvador, največji izvoznik tega tropskega sadeža na svetu. Še pred nekaj leti je veljal za mirno zatočišče med največjima proizvajalcema kokaina na svetu, Kolumbijo in Perujem, v zadnjem času pa ga prežema nasilje, država je tudi sama postala središče trgovine z mamili. Streljanja, umori, ugrabitve in izsiljevanja so postali del vsakdana, še posebej v pristaniških mestih, od koder banane romajo v Evropo.

Otvoritev prenovljenega prodajnega Studia Hisense Gorenje v Ljubljani
17. 03. 2023 00.15Na Brnčičevi ulici v Ljubljani se je odprl prenovljen prodajni Hisense Gorenje Studio, ki se razprostira na kar 1.200 kvadratnih metrih, kar omogoča celovit vpogled v ponudbo izdelkov za dom blagovnih znamk Hisense in Gorenje.

Kdo sta kandidata za ministra na gospodarskem in finančnem področju?
12. 05. 2022 19.38Nad javnimi financami naj bi po novem bdel 49-letni diplomirani ekonomist Klemen Boštjančič, ki je zasedal vodilne položaje v različnih podjetjih, javnost pa ga najbolj pozna v vlogi nekdanjega šefa nadzornikov Vegrada in izvršnega direktorja Adrie Airways. Gospodarstvo, ki je trenutno v precej dobri kondiciji, pa naj bi prevzel 51-letni Matjaž Han iz SD. Ta resor je eno večjih presenečenj bodoče vlade – vanj bo namreč po novem sodilo tudi področje športa, ki je bilo doslej združeno z izobraževanjem in znanostjo.

FAO: Cene hrane so marca dosegle rekordno vrednost
08. 04. 2022 11.05Cene živil po svetu so marca močno poskočile in dosegle rekordno raven, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo. Podražitve hrane so predvsem posledica vojne v Ukrajini, ki je močno vplivala predvsem na cene pšenice, koruze in rastlinskih olj. Indeks cen hrane je tako dosegel najvišjo raven od začetka meritev.

Biden: Nato ni bil še nikoli tako enoten
24. 03. 2022 20.37Poleg izrednega zasedanja Nata je v Bruslju potekal tudi sestanek skupine G7. Voditelji so posvarili pred uporabo orožja za množično uničevanje v Ukrajini in Rusijo opozorili, da jo pri tem zavezujejo mednarodne pogodbe. Ameriški predsednik Joe Biden je ocenil, da Nato še nikoli ni bil tako enoten, kot je danes. Pred gospodarskimi sankcijami je posvaril tudi Kitajsko, če bo ta v vojni v Ukrajini podprla Rusijo. Biden je ob tem dejal, da bi morali Rusijo izključiti iz G20.

Nehammer: EU ne bo popolna brez držav Zahodnega Balkana
17. 03. 2022 18.20Avstrija se bo zavzemala za čim hitrejši pristopni proces držav Zahodnega Balkana, je med obiskom v Beogradu dejal avstrijski kancler Karl Nehammer. Regije, ki je tako pomembna za Evropo, Evropska unija, ne sme prepustiti destabilizaciji in akterjem, kot je Rusija.

Zahod odločil: Več ruskih bank bomo izključili iz sistema Swift
26. 02. 2022 23.16Evropska unija se je skupaj z Veliko Britanijo in ZDA zavezala, da bodo več ruskih bank izključili iz mednarodnega sistema Swift, je na novinarski konferenci sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ta ukrep bo del novega niza finančnih sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije nad Ukrajino, o katerih so se dogovorile Evropska komisija, Francija, Nemčija, Italija, Velika Britanija, ZDA in Kanada.

Srbija v objemu Kitajske
26. 02. 2022 09.20Tesnejše gospodarsko povezovanje Kitajske z Evropo traja dobro desetletje. Najprej je Kitajska oblikovala platformo 16+1, v kateri so zbrane nekdanje evropske socialistične države in Kitajska. Gre za multilateralno platformo, ki je nastala leta 2012 na pobudo Kitajske z željo, da se okrepi politično in ekonomsko sodelovanje z državami v Evropi. Ravno te države, ki so zbrane v platformi 16+1, se bodo nekaj let pozneje izkazale za najpomembnejše države za kitajske infrastrukturne projekte v Evropi v okviru kitajske pobude Pas in cesta (v angl. Belt and road initiative). Hitre železnice, nove ceste in pristanišča se razvijajo vzdolž antične svilne ceste, Kitajska pa se na ta način profilira kot globalna velesila, s čimer skuša postati enakopravna država v odnosu do ZDA na globalni ravni. V tem novem geopolitičnem projektu Kitajske dobiva vse pomembnejše mesto tudi ena balkanska država – Srbija.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

'EU bo leta 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19'
28. 10. 2021 15.35Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da bo Evropska unija v letu 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19. Prav tako bo unija v prihodnjih mesecih pol milijarde odmerkov namenila najrevnejšim državam.

V Šrilanki odkrili največjo kopico zvezdnih safirjev
27. 07. 2021 16.35Oblasti na otoku Šrilanka so dejale, da je bila največja kopica zvezdnih safirjev na svetu najdena po naključju. Strokovnjaki pravijo, da bi vrednost kamna, ki je svetlo modre barve, na mednarodnem trgu lahko dosegla tudi 84 milijonov evrov. Čeprav ima vzorec visoko karatno vrednost, pa strokovnjaki poudarjajo, da vsi kamni v grozdu morda niso kakovostni.

Sporni afriški jez spet poln vode – Etiopija se veseli, Egipt protestira
19. 07. 2021 21.38Etiopija je tudi drugo leto zapored uspešno napolnila Gerd, jez, ki povzroča napetosti v odnosih z Egiptom in Sudanom. Voditelji Afriške unije so se že zbali, da bi največji afriški jez lahko sprožil tudi novo vojno na tej celini.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje
19. 07. 2021 21.24Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.

Največji dobavitelj mesa na svetu tarča hekerskega napada. Se bo to poznalo na cenah?
02. 06. 2021 07.26Ameriška podružnica sicer brazilskega mesnopredelovalnega podjetja JBS je ameriške oblasti obvestila, da je bila tarča hekerskega napada, domnevno iz Rusije, zaradi česar so morali v nekaj obratih ustaviti proizvodnjo. Napad je prizadel tudi podružnice v Avstraliji in Kanadi. Napad bi lahko povzročil pomanjkanje mesa na trgu in posledično višje cene za kupce.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Etiopija: V jezu na Nilu že toliko vode, kot je bil cilj za prvo leto
21. 07. 2020 21.22Etiopija je danes sporočila, da se je v jezu na Modrem Nilu, ki povzroča napetosti v odnosih med Etiopijo, Egiptom in Sudanom, v nekaj tednih nabralo že toliko vode, kot je bil cilj za prvo leto.

Upanje na boljše čase: v Italiji število novih okužb padlo že četrti dan zapored
25. 03. 2020 10.37V Italiji število novih okužb s koronavirusom pada že četrti dan zapored, kar Italijanom daje nekaj upanja. Število smrtnih primerov ostaja visoko, v zadnjih 24 urah je umrlo 683 oseb. Španija je medtem prehitela Kitajsko po številu smrtnih primerov zaradi covida-19. Novi koronavirus je medtem v Srbiji zahteval četrto življenje. V Črni gori uveljavljajo nove ukrepe, na Hrvaškem pa so zabeležili 36 novih okužb.

'Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja'
16. 03. 2020 13.51Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, saj se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. Nekatera podjetja so proizvodnjo povsem ustavila, spet druga po poslujejo normalno naprej.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Zaradi sedmih palet jabolk v nehumanih razmerah ujet med Rusijo in Ukrajino
21. 08. 2019 16.50Srbski voznik tovornjaka Srećko Županjac je že skoraj dva meseca zaradi spora glede porekla jabolk ujet na ''nikogaršnji zemlji'' med Rusijo in Ukrajino. Ruski cariniki mu zaradi suma, da jabolka niso iz Srbije ampak iz Poljske, ne dovolijo prečkanja meje. Srećko tako že 52 dni živi v nehumanih razmerah, težko si priskrbi hrano, toaletne prostore in možnost, da se stušira in umije.

Trump: ZDA se bodo umaknile iz sporazuma o prodaji orožja
27. 04. 2019 15.51Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da se bodo ZDA umaknile iz mednarodnega sporazuma o trgovini z orožjem. Po mnenju Nacionalnega orožarskega združenja pogodba ogroža drugi amandma k ameriški ustavi, ki predvideva pravico do nošenja orožja.