Ne financirajo razkošnih oglaševalskih kampanj, niti svetlečih avto salonov, avtomobilskih testov na platformi YouTube je v primerjavi z zahodnimi znamkami malo, tudi popularnih primerjav, kjer bi kitajski električni avtomobil v pospešku premagal kakšnega italijanskega superšportnika ni. Pa vendar so, če pogledamo širše, kitajska električna vozila zavladala na globalnem avtomobilskem trgu. Pomembna prednost je seveda cena. So namreč tudi do 40 odstotkov cenejša od evropskih konkurentov.
Za boljšo predstavo: kitajski sedan s petimi vrati, 580 kilometri dosega, ter slabimi štirimi sekundami pospeška do 100 kilometrov na uro na Kitajskem stane toliko kot vstopni električni model francoske znamke, ki ga izdelujejo v Sloveniji.
Evropska komisija je zaradi poplave kitajskih znamk na domačem trgu uvedla preiskavo, kitajski vladi očitajo nedovoljeno finančno pomoč njihovim izvoznim podjetjem, s čimer umetno nižajo ceno in dvigujejo konkurenčnost. Damping. "Očitki o nedovoljeni finančni pomoči so neosnovani, nasprotujemo kakršnemu koli protekcionizmu. Ne le, da s tem evropski politiki delajo škodo kitajskim avtomobilskim podjetjem, ovirajo tudi evropski zeleni prehod," odgovarja Li Bo, direktor oddelka za politične zadeve na kitajski ambasadi v Sloveniji.
V resnici brez Kitajcev nihče ne more računati na elektromobilnost. "Ob uvozu kitajskega avtomobila imaš stroške transporta, ob tem je še deset odstotkov uvozne takse in potem še 22 odstotkov DDV. Na Kitajsko prodajno ceno moraš dodati še vsaj 50 odstotkov stroškov," opisuje Marko Femc, direktor Plan net Avto, slovenskega podjetja, ki je eno izmed prvih začelo uvažati avtomobile iz Kitajske.
Tesla je za zdaj še vodilni proizvajalec e-avtomobilov, toda analitiki se že nekaj mesecev sprašujejo, kako dolgo bo podjetju Elona Muska še uspevalo ohraniti vodilni položaj. Kitajski BYD naj bi še letos presegel Teslino prodajo električnih vozil. "Prodaja električnih avtomobilov na Kitajskem je ogromna, kitajska avtomobilska podjetja so izjemno konkurenčna," je na nedavnem forumu medijske hiše New York Times priznal najbogatejši Zemljan.
Napovedal je, da bodo prvih 10 mest med najuspešnejšimi avtomobilskimi podjetji na svetu poleg Tesle kmalu zasedala kitajska podjetja. Mimogrede, največja Teslina tovarna Giga je v Šanghaju. "V bistvu je Tesla velik izvoznik kitajskih električnih vozil. Muskovo priznanje je za Kitajsko velika pohvala," dodaja Bo. Na Kitajskem so prisotni tudi vsi preostali večji avtomobilski proizvajalci. A pravilo je, da morajo imeti skupno podjetje s tamkajšnjo lokalno ali nacionalno korporacijo oziroma deljeno lastništvo. Jeseni je s trimilijardno investicijo novo skupno podjetje s KTL odprl nemški Volkswagen.
Vseeno, kdo izkoplje surovine, predelajo jih le na Kitajskem
"Evropa je nekajkrat skušala ustaviti kitajske izdelke s carinami, antidampingom, a se je vselej izkazalo, da je to bilo kontraproduktivno. V tem obdobju so Kitajska podjetja zrasla za 50- ali 100- krat, nižala stroške in ko so uvozne predpise omilili, so kitajska podjetja še lažje prodrla," pojasnjuje Femc. Poročilo Benchmark Minerals razkriva, da ne glede na to, kdo koplje oziroma rudari ključne sestavine, skoraj vse pošljejo na Kitajsko, kjer te surovine predelajo v uporabne komponente za sestavljanje baterij. Kitajska podjetja torej obvladujejo predelavo ključnih surovin mangana, kobalta, grafita, niklja in litija.
"Njihova filozofija je dolgoročna vzdržna rast, ne pa kratkoročni dobički. Evropske tovarne imajo veliko nahrbtnikov, stroškov, ljudi, ki so v novi mobilnosti neuporabni, predvidevam, da večina te industrije ne bo preživela, oziroma bo morala priložnosti iskati drugje," dodaja Femc. Evropa je kljub milijardnim vlaganjem v velikem zaostanku in težko sledi temu napredku, ker je skupaj z avtomobilsko in naftno industrijo zavestno zadrževala razvoj elektromobilnosti, meni. "Zdaj bomo plačali kazen za to zamujeno priložnost, Kitajska ima po moji oceni desetletje prednosti. Zato se veliko proizvodnje seli na Kitajsko, zamudili smo."
Želijo prepričati tudi zadnjega dvomljivca
"Dobro sodelujemo z evropskimi podjetji in upam, da bomo v prihodnosti še bolje," pravi predstavnik kitajskega veleposlanika, kar se sliši kot običajna politična puhlica, vendar se je v tem primeru smiselno poglobiti v pomen te povedi. Leto 2024 bo po napovedih direktorja prodaje Plane net Avto, Bojana Tavčarja, namreč revolucionarno za elektromobilnost. "Vgrajevati bodo začeli baterijo s polprevodniško tehnologijo (angl. "Solid state battery), s katero boste avtomobil napolnili v osmih minutah, kar bo zadoščalo za 200 kilometrov poti. To je že primerljivo s točenjem goriva na bencinski črpalki."
Elektromobilnost bo povzročila veliko spremembo paradigme predvsem pri razvoju infrastrukture, opozarja Femc. "Imamo električni avto, imamo toplotno črpalko, imamo sončno elektrarno, omrežje pa je na nivoju izpred stotih let, ki temelji na štirih kilovatih na uporabnika. Danes je minimum pri 20 kilovatih. Jasno je, da nas čaka velik investicijski cikel."
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.